Парламентът пусна украинското зърно!

Товарни кранове на руско пристанище. Износ на пшеница

Това стана ясно, след като решението бе прието със 124 гласа „за“, 69 „против“, а 8 народни представители гласуваха с „въздържал се“, съобщава „Фокус“. Така след 15 септември вносът на селскостопанска стока от Украйна се подновява след 4-месечна забрана.

В хода на дебатите участие взе и министърът на земеделието и храните Кирил Вътев. Обсъжданията продължиха близо 3 часа, в които депутатите спореха относно това дали трябва страната ни да се откаже от ембаргото.

Ако някой ден трябва да пишем учебници и в тях трябва да запишем определението за национално предателство, това, което сте на път да извършите, може да го запише вътре като пример. Тотално отказване от българските интереси“, заяви Деян Николов от „Възраждане“.

Той каза още, че зърнопроизводителите са участвали в икономическата комисия, където първо бе разгледано решението. По думите му те са били твърдо против отпадането на забраната, защото според тях това би било пагубно.

Третата политическа сила в настоящия Парламент смята, че цените на храните и инфлацията няма да спаднат, както заявиха премиерът и финансовият министър ден по-рано.

В отговор на „Възраждане“ министърът на земеделието и храните Кирил Вътев помоли темата да не се обръща в популизъм, въпреки че той самият се обявява за поддръжник на продължаването на забраната и многократно уверява земеделските производители в това. Министър Вътев обясни, че дори в момента влизат украински стоки е че трябва да бъде завишен контрола върху вноса.

Драгомир Стойнев от БСП поиска макроикономическият анализ на Министерския съвет, за да може цялото народно представителство да се запознае с данните, които показват, че забраната може да отпадне. По думите му, ако такъв не бъде предоставен, не би могло да отпадне ембаргото.

От ПП-ДБ определиха като излишни исканията за представянето на анализи. Според Искрен Митев това е разиграване на министъра.

Иван Иванов от БСП каза, че ако днес българският парламент приеме решението за отпадането на забраната, това ще предизвика международен скандал, тъй като министър Вътев вече 4 пъти е гласувал за продължаването на ембаргото.

Костадин Костадинов отчете, че в Украйна е разрешено използването на ГМО култури, които обаче не са разрешени в България. Той попита каква е гаранцията, че българския пазар няма да се „наводни“ с такива стоки.

Освен това в Украйна са разрешени за използване много от забранените за употреба в Европейския съюз препарати за растителна защита, което е и сред основните причини продажната цена на селскостопанската продукция влизаща в България и останалите европейски страни да е с толкова ниска цена.

Други новини

© 2024 Критично.бг – Всички права запазени!. Уеб дизайн и разработка: Nigma Ltd.

error: Съдържанието е защитено!