Начало България От „невидимия град“ край Варна до постната пица на еврозоната

От „невидимия град“ край Варна до постната пица на еврозоната

Мариян Иванов

от kritichno.e
AI генерирано изображение: сатиричен комикс с незаконно строителство край Варна, спорещи политици, украински бизнесмени, кораб със слънчоглед и символичен образ на еврозоната и „постната пица“.

Хитът на седмицата, ако не и на месеца, определено ще остане изникналият за ден незаконен град край Варна. Казвам „за ден“, защото някои едва сега го видяха. Като казвам „някои“, имам предвид тия, дето е трябвало да го видят как се копае, сади се бетон и арматура, градът расте и почва дори да се продава на пазара.

Бивши и настоящи управляващи Варна скочиха да се защитават и да се нападат взаимно кой е бил виновен. Аз, да ви кажа честно, не намирам повод да защитя нито едните, нито другите – и ГЕРБ, и Коцев, и неговата администрация не са видели как се строи този малък Киев край Варна. Почнаха да си вадят някакви удостоверения за търпимост, обаче те са за няколко постройки. А от разсада са изникнали 104.

Във „Фейсбук“ ги подкачих, че да не вземе сега да се окаже, че неизвестен извършител е построил незаконните сгради. Казвам, че са незаконни, защото така посочиха от официалните институции. Украинците от КУБ обещали, че ще дадат пресконференция, ама после се отказали. „Много исках, ама нямах желание“.

Когато неизвестният извършител строи с размах

Незаконна сграда в Росенец

Тази сграда е построена от „неизвестен извършител“/сн: личен архив

Ще кажете: „Как така неизвестен извършител?“ Ами – така. Покрай „летните сараи на Доган“, които вече не са негови, изникваха незаконни сгради. И извършителят (строителят) – неизвестен. Е, известно е кой ги е ползвал (който беше заградил и достъпа до тях), ама „то така си беше“. И още си стоят повечето. Та не изключвам възможността и някой неизвестен да е отишъл и да строи в Баба Алино. Алтруизъм в чист вид. И после украинците ги видели и рекли: „Ами то така си беше, да вземем да го продадем.“ Примерно. Не казвам, че така се е случило.

Украинска копейка, вражеска копейка

Иначе останах изненадан, че родното неолиберално статукво позволи толкова време да се показва украинец в негативна светлина. Ако беше руснак – разбирам, ама за украинец някакси не е подходящо. И не закъсняха. Във „Фейсбук“ мярнах:

„Олег Невзоров – собственикът на скандалната групировка „КУБ“, е украинска копейка. Бизнесменът е сочен за фигура от проруското минало на Украйна и е обект на мащабни разследвания за измами в родния си град Одеса.“

Така че, спете спокойно, деца на евроатлантизма. Тази копейка не е наша копейка, вражеска е. Поне така твърди случаен потребител. А може и да не е случаен. То в тая държава нищо случайно няма.

Олеся ИлешчукНо пък беше повод украинската посланичка да ни размаха пръст. Посолството се оплакало, че имало  Обаче този пасаж ми е най-любим:

„Що се отнася до споменаването на дейността на отделни украински компании в България, припомняме, че икономическото сътрудничество между Украйна и Република България се основава на действащите междуправителствени споразумения за взаимна защита на инвестициите, които предвиждат гаранции за справедливо и равно третиране на инвеститорите, защита на техните законни права и осигуряване на прозрачни правни механизми за разрешаване на спорове.“

Е, ако ще има равно третиране, сега багерът трябва да изрине целия „невидим град“ край Варна, ако е незаконен? И полицията трябва да отвежда видни украински бизнесмени за разпит (поне), ако са извършвали незаконни действия? Или бъркам? Упс, това да не е реч на омразата и ксенофобия?

Еврозоната, дефицитът и завръщането на постната пица

Спирам, да не ме обвинят и мен. Затова – неутрална тема. Абе, копейките, казахме ли ви какво ще стане?

Румен РадевПремиерът Румен Радев обяви, че Европейската комисия се очаква на 3 юни да излезе с доклад за започване на процедура по прекомерен дефицит срещу България. Радев прехвърли вината към предните управляващи, те – към по-предните. „Възраждане“ стоят отстрани и викат: „Ама ние нали ви казахме?“ Казахте. Ама нали много бързахме да влезем в Клуба на богатите, че да забогатеем и да спечелим милиарди от превалутирането, и затова малко масажирахме инфлацията и дефицита, пък после – като дръпне държавата рязко напред, щяхме да се оправим.

Но какво означава това?

За България подобна процедура вече има и допълнителна тежест, тъй като страната е член на еврозоната. Процедурата по прекомерен дефицит поставя държавата под по-строг надзор от Брюксел и Съвета на ЕС. На практика това би означавало България да представи убедителен план за връщане на дефицита под допустимия праг, с конкретни мерки, срокове и бюджетна дисциплина. Ако препоръките не бъдат изпълнени, натискът може да се засили — от по-строги изисквания към бюджета и ограничаване на разходите до възможни санкции, които за държавите от еврозоната са по-реален инструмент, отколкото за страните извън нея. За държави от еврозоната Съветът може да наложи глоба до 0,05% от БВП за предходната година, платима на всеки шест месеца, докато не се прецени, че страната е предприела ефективни действия.

Усещате ли как Дянков се завръща? Мирише ли ви на постна пица?

Слънчоглед, пестициди и петъчен оптимизъм

Важното е, че берем плодовете на ползите ни от еврозоната. Или поне някои берат. Както ги берем и на споразумението с Меркосур, дето Урсула го прокара напук на Европейския парламент. От БАБХ днес информират:

„Дванадесетият кораб със слънчоглед от Аржентина е с пестицид над нормата“

Честно да ви кажа, аз спрях да ги броя. Уж беше за биодизел, после се оказа, че бил преработен на олио, което да се изнася за Египет и Индия. Ама изнесе ли се всичкото, остана ли тук… Какво стана с шрота?

Вижте още – Хормони в месо, ГМО соя и пестициди в слънчоглед: как Меркосур влезе в ЕС през задния вход

Ще се запитате къде отиде оптимизмът в статията. Имате ли апартамент в „невидимия град“ край Варна? Нямате. Че това малко ли е? Петък е, сипете си едно, докато можете, че Дянков почна да меси тестото за постната пица.

Ако решите да подкрепите КритичноБГ, може да го направите тук. Предварително благодаря!

Дарения Revolut: @mariyatkwa

Дарения PayPal: @MariyanIvIvanov

Последвайте нашия канал в социалната мрежа Телеграм: КритичноБГ
nice fresh

Други новини