Доживяхме. Вече имаме кабинет с идеята и визията да изкара цял мандат, както и Народно събрание, пълно с опозиция. Доживяхме. А дали си е струвало – ще разберем, може и съвсем скоро.
Дигитална държава със син печат
Успокоих се и в друго отношение – закрихме Министерството на електронното управление и го пратихме при иновациите и дигиталната трансформация. Въпреки че така и не разбрах какво прави това Министерство на електронното управление в държавата на синия печат. У нас основният електронен закон трябва да гласи:
„Всичко електронно трябва да бъде разпечатано. Всичко разпечатано трябва да бъде подписано със син химикал, подпечатано със син печат и внесено на гише.“
Медиите гърмят, че новото ведомство щяло да обединява „досегашните политики по иновации, дигитализация, електронно управление, технологична трансформация, изкуствен интелект, киберсигурност и цифрови услуги“.
Обаче много сме прихванали от брюкселските табиети. Какви ти трансформации, дигитализации, изкуствени интелекти у нас, че да ги командваме с министерство. Все си мисля, че е добре първо да създадем нещо, след което да му пришием чиновници и административен контрол. Или бъркам?
Притесни ме и друг факт. И новият премиер Радев заплаши днес от трибуната, че ще ни трансформират дигитално. То не че досега не се изреди кой ли не да ни трансформира аналогово, но дигиталното ми е малко плашещо. Не ми стига, че досега ме интегрираха къде ли не, ами сега и ще ме трансформират дигитално. То хора не останаха в тая държава от такива интеграции и трансформации…
Старите кадри в новия кабинет
Съставът на кабинета обаче е по-интересен. От трибуната днес нападнаха Радев, че е събрал отломки от диванната партия на Слави Трифонов. Което не е толкова фрапиращо и отчасти – разбираемо. Демографската криза посегна, както вече съм писал, и на политиците. А партиите се множат неконтролируемо. Така че е нормално някой да мине през 1-2 партии, друг – през повече, докато си създаде и своя собствена. Не казвам, че е морално, а че е нормално.

сн: Министерство на външните работи
Иначе от „Прогресивна България“ заявиха, че кабинетът много внимателно е мислен. И не са търсени постове за хората, а хора за постовете. Което звучи много хубаво. Ето – за пример, какво пишат за новия външен министър Велислава Николаева Петрова-Чамова:
- През 2021 г. Слави Трифонов я предлага за министър на здравеопазването.
- Месец по-късно пак той я предлага за министър на образованието.
- През 2024 г. пак Слави Трифонов я предлага и за еврокомисар.
А сега Радев я прави… министър на външните работи. Дялан камък ще да е дамата.
Но само тя да беше…
Ивелин Николов пише във „Фейсбук“:
„Малко съм разочарован от кабинета на Радев. Очаквах да върнат и Пацо, и оня от София — повтарям, от София! Дано реализират космическата програма на ИТН, след като заложиха на толкова много кадри, минали през тях.“
Обаче Радев има малко по-особено мнение за македонците и може да не включи техен космонавт в първата ни космическа мисия.
Иначе новото мнозинство спокойно отхвърли комисиите по тричане на Пеевски и Прокопиев. Факт е, че парламентарна комисия няма какво особено да свърши, но пък може да се появи доста интересна информация. И за двамата. И тя да стане публично достояние. И евентуално прокуратурата да прояви интерес. Очевидно пак ще борим олигархията, без да я назоваваме поименно.
Цените падат от понеделник, но след процедурата
Но традицията повелява да завършим оптимистично. Премиерът Радев каза, че от понеделник цените падат. Е, не каза точно това, а че в понеделник внасят законопроект за галопиращите цени, ама на всички ни се иска в понеделник да влезе в сила. Всъщност, той май не каза и че ще падат… Сега, не искам да ви разочаровам, но докато мине през обществено обсъждане, парламентарни комисии, първо четене, второ четене, обнародване…
Гледайте по-позитивно на нещата – има лапад, има коприва, пак ще оцелеем. Докато окончателно не ни трансформират дигитално.
Ако решите да подкрепите КритичноБГ, може да го направите тук. Предварително благодаря!
Дарения Revolut: @mariyatkwa
Дарения PayPal: @MariyanIvIvanov

