Наши родолюбци във Великобритания възкресяват дело на Ботев – издават „Исторически сборник по математика“ за българчета

Група родолюбиви българи в Лондон, решиха да създадат и издадат „Исторически сборник по математика“, вдъхновени от идеята на Ботев, да пресъздаде епизоди от славната ни история, претворени като задачи по математика.

Известен факт е, че във времето, когато поетът-революционер се е занимавал с педагогическа дейност, са липсвали помагала за преподаване на математика. Тогава той превежда руския сборник „Беседы о первых четырех арифметических правилах и о счетах“. Ботев не само го е превел, но и е внесъл своя възглед за педагогическите похвати при преподаването на математиката. И нещо повече – автор е на голяма част от задачите в българското издание.

Кан Аспарух

Идеята за съставяне на сборника хрумва на двама Възрожденци лот-Великобритания когато един ден случайно попадат на статия за Христо Ботев, в която се разказва за този негов, така и не видял бял свят замисъл – задачите да бъдат съставени с исторически факти от историята ни  издадени.

Те споделят идеята си с група свои съмишленици от структурата на Възраждане-Великобритания, и всички заедно решават да я осъществят.

Дружно започват да пишат задачи по математика, предназначени за деца от 2-ри до 4-ти клас.

Най-голям принос имат Веси Kокалчева и Фотина Вълчева, които са учители в българско училище в Лондон, както и още близо 50 родолюбци от Великобритания, Германия и България.

Те се свързали професори по история в България, а именно проф. Нина Дюлгерова, проф. Андрей Андреев от Великотърновският университет, както и с Иван Тренев, които на драго сърце се съгласяват да се включат в редактирането и съставянето на задачите, както и с  оформянето на сборника.

Нереализираният сборник на Ботев

Част от славните герои в нашата история ще бъдат нарисувани от много талантливата полякиня Виктория Зун която е отгледана в любов към България от семейство на родолюбив българин и полякиня. 

Общата цел е със собствени средства да отпеча първия тираж от 80 страници с около 400 задачи в началото на декември. Той ще е от 500 броя.

Главен оформител на сборника е друг възрожденец – Веселин Вълчев. Помагалото ще бъде подарък за българчетата в неделните училища в чужбина и техните семейства.

На корицата, инициаторите на благородната кауза са планирали да бъде ликът на Ботев нарисуван от нарисуван от No Name и от когото вече са получили разрешение да го ползват.

Идеята, образът на революционера да грее на корицата на Сборника е знак на почит и признание към делото му, макар и невидяло бял свят. Съвременните ни будители се надяват, така да се запали родолюбивото пламъче, в сърцето на всяко българско дете!

Другите портрети по които се работи вече са на Кан Аспарух, Кан Тервел, Кан Крум, Княз Борис I, Цар Симеон – Цар Калоян, Цар Иван Асен II, Васил Левски, Св.Св. Кирил и Методий, Св. Паисий Хилендарски, Иван Вазов, ген. Вазов. На задната корица ще е образ на Незнайния Български войник.

Родолюбците ни вече замислят и второ издание, заради голямото очакване и интерес към първото.  То ще е в тираж от цели 3000-4000 бр. „Насочваме го директно към българските семейства в чужбина, но вече ще е от 120 страници“, категорични са те.

Пред КритичноБГ възрожденците издадоха една от задачите: „Битката при река Ахелой се състояла на 20 август 917 г.,между българските войски, водени на цар Симеон Велики и византийската армия, водена от военачалника Лъв Фока. България побеждава и става най-силната и голяма държава в Европа. В битката цар Симеон е използвал огромна конница, но най-силните 250 конници да били на чело. За всеки кон е имало по 4 резервни подкови. Колко общо подкови е имало в резерв?“ Тя е съставена от Румен Ялъмов.

Дора Стоянова е оказала безценна помощ за инициативата а оформяне и предпечатна подготовка – Веселин Вълчев.

Други новини

© 2024 Критично.бг – Всички права запазени!. Уеб дизайн и разработка: Nigma Ltd.

error: Съдържанието е защитено!