Тревога: България губи енергийна независимост

Далекопроводи

Тревога: България губи енергийна независимост: Енергийният експерт Боян Рашев, в коментар във Фейсбук, описва състоянието на българската енергетика през януари 2025 г. Той представя актуална и тревожна картина на положението в страната, която вече не само е изгубила статута си на енергиен износител в региона, но и е принудена да разчита на внос на електроенергия, за да покрие собственото си потребление.

студ

измерванията за началото на януари показват, че средната температура за страната е била 1.7°C. Това е с 2.8°C над старите климатични норми (период 1960-1990 г.), отбелязвайки дори по-висока положителна амплитуда в сравнение с предходната година (+2.5°C)

КритичноБГ преразказва експертизата на Рашев.
Новата година започна със снежен и студен януари – или поне такова беше усещането за повечето хора в София и страната. Реалността обаче се оказва различна: измерванията показват, че средната температура за страната е била 1.7°C. Това е с 2.8°C над старите климатични норми (период 1960-1990 г.), отбелязвайки дори по-висока положителна амплитуда в сравнение с предходната година (+2.5°C). Въпреки тези сравнително меки температури, потреблението на електроенергия рязко нараства.

Сутрешните и вечерните пикове през тази седмица достигат нива от 7000 MW, като страната почти постоянно е в нетен внос на електроенергия. Потреблението остава стабилно. Особено осезаемо е това сутрин и вечер, когато вносът надхвърля 1000 MW – количество, което само до преди няколко години беше немислимо за енергийния износител България.

Как функционират българските електроцентрали?
В тази критична ситуация всяка една от централите играе ключова роля:

АЕЦ „Козлодуй“ – ядреният стълб на системата, който стабилно осигурява базов товар от 2000 MW. Всяко възникване на проблем там би било катастрофално за електропреносната мрежа.

аец козлодуй

АЕЦ „Козлодуй“ – ядреният стълб на системата, който стабилно осигурява базов товар от 2000 MW. Всяко възникване на проблем там би било катастрофално за електропреносната мрежа.

Големите ВЕЦ-ове на НЕК (включително ПАВЕЦ „Чаира“) – активизирани са и редовно генерират над 1000 MW, особено във вечерните часове, за да покрият пиковете на потребление. Валежите през последните седмици са осигурили необходимата вода за тяхната работа.

Топлофикациите и заводските централи – стабилно работят близо до максималния си капацитет, но техният принос е ограничен от технологичните им възможности.

Вятърни и слънчеви централи – тяхната работа остава непредсказуема, зависеща от метеорологичните условия. В слънчеви дни те допринасят значително, но ефектът е краткотраен и недостатъчен за покриване на основните нужди. Все пак новите батерии започват да показват принос, особено във вечерните часове.

Лигнитни ТЕЦ-ове – постепенно увеличават производството си, като през последните дни достигат почти 3000 MW. Всички налични блокове са активирани, включително държавната ТЕЦ „Марица изток 2“, която стабилно генерира 1500–1550 MW.

В тази напрегната обстановка беше наложително ТЕЦ „КонтурГлобал Марица изток 3“ да бъде върната в оперативен режим в началото на годината. Днес тя работи с два от своите четири блока. Без тази централа зависимостта на България от внос щеше да бъде значително по-голяма, а недостигът – още по-осезаем, обяснява Рашев.

Критичната граница от 7000 MW

далекопроводи

системата очевидно достига пределите на своя капацитет. При първия по-сериозен студ, когато потреблението неизбежно ще надхвърли 7000 MW, страната ще изпита сериозен недостиг

Въпреки усилията на всички звена, системата очевидно достига пределите на своя капацитет. При първия по-сериозен студ, когато потреблението неизбежно ще надхвърли 7000 MW, страната ще изпита сериозен недостиг. Този сценарий разкрива дълбоката криза в българската енергетика – криза, която е резултат от години на недостатъчно стратегическо планиране, ограничени инвестиции в инфраструктура и липса на гъвкавост за справяне с новите предизвикателства, категоричен е в поста си Рашев.

Загуба на енергийна независимост

бедност

Някога България беше лидер в износа на електроенергия на Балканите. Днес обаче страната е неспособна да покрие дори собствените си нужди

Някога България беше лидер в износа на електроенергия на Балканите. Днес обаче страната е неспособна да покрие дори собствените си нужди. Това означава не само загуба на стратегическо влияние в региона, но и реална енергийна зависимост от съседни държави – в контекста на глобална геополитическа нестабилност и войни.

„България вече не може да осигури собствената си икономика и домакинства. Загубили сме електроенергийната си независимост и разчитаме на съседите си. И то във време на война“, пише експертът Боян Рашев.

Какво следва?
Настоящата ситуация е тревожен сигнал, че енергийната система на България се нуждае от спешни и мащабни реформи.

Нужни са дългосрочни мерки, които изискват политическа воля, обществена подкрепа и значителни инвестиции. Ако тези стъпки не бъдат предприети навреме, България ще се изправи пред още по-сериозни енергийни кризи в бъдеще.

Последвайте нашия канал в социалната мрежа Телеграм: КритичноБГ и се абонирайте за нас в YouTube: Критично с Кардамски

Други новини

© 2025 Критично.бг – Всички права запазени!. Уеб дизайн и разработка: Nigma Ltd.

error: Съдържанието е защитено!