Със суперкомпютри и AI “ШЕЛ“ започва да търси нефт и газ в Черно море
Договор за проучване и търсене на нефт и газ в „Блок 1-26 Хан Тервел“ беше подписан днес.
България се нарежда сред страните, които активно разработват неизползвания природен потенциал на Черноморското дъно, посочи премиерът Росен Желязков, цитиран от правителствената пресслужба. В събитието участваха също министърът на енергетиката Жечо Станков и изпълнителният вицепрезидент проучвания, стратегия и портфолио на „Шел“ Юджийн Окпере.
По думите на Желязков, влизането на „Шел“ в проучванията е показателно, че разработването на нашите собствени находища има огромен потенциал.
Суперкомпютри и AI
Той отбеляза още, че ще бъдат използвани най-модерни технологии, включително суперкомпютри и изкуствен интелект.
Министърът на енергетиката Жечо Станков, от своя страна отбеляза, че с новите проучвания в Черно море се прави поредна важна крачка за разкриване на потенциала на собствения добив в България. По думите му това ще допринесе и за постигането на енергийната независимост на страната, което е водещ приоритет на правителството. Енергийният министър посочи още, че прякото предимство за българските граждани е, че при наличие на откритие до 30% от ползите ще останат в държавата под формата на концесионна такса.
„Днес с подписването на споразумението за търсене и проучване на нефт и газ в „Блок 1-26 Хан Тервел“ с Министерството на енергетиката отбелязваме важен етап в новата история на проучванията на „Шел“ за нефт и газ в България. Очакваме с нетърпение първите стъпки от тази проучвателна кампания в българското Черноморие, докато извършваме сеизмични проучвания. Наш приоритет през цялата кампания ще бъде нейното безопасно изпълнение в съответствие със законите на България. „Шел“ има силна история на безопасни и ефективни проучвателни дейности в българското Черно море и очакваме с нетърпение да пренесем нашия опит отново в България“, заяви Окпере.
Работната програма на „Shell Exploration & Production“ предвижда комплексни геолого-геофизични работи, включващи провеждане на нови 3D сеизмични проучвания, обработка и интерпретация на сеизмични данни, оценка на потенциала на площта и други.
„Шел“ ще предостави и финансови средства за образователни програми, които да осигурят по-нататъшно обучение на български специалисти в областта на проучването и добива на нефт и природен газ, информират още от пресслужбата.
Може да подкрепите КритичноБГ тук:
Последвайте нашия канал в социалната мрежа Телеграм: КритичноБГ