Депутатите приеха на второ четене държавния бюджет за 2025 г. след продължило близо 22 часа пленарно заседание, информира БНР. В бюджета за тази година не се предвижда увеличение на данъците, а заложеният бюджетен дефицит от БВП е в размер на 3%. Максималният размер на новия държавен дълг, който може да бъде поет през годината, е 18,9 млрд. лв. В план-сметката са включени 1077 лева минимална заплата и увеличение на възнагражденията в сектор „Сигурност“ с 50%, пояснява БНР. 5 на сто пък е заложеното увеличение на възнагражденията в държавния сектор, а учителските заплати стават 125% от средната работна. Беше прието и предложението на „ДПС – Ново начало“ за държавна верига магазини, в която да се продават продукти с надценка до 10%. За това са заложени 10 милиона лева. Парламентът реши окончателно, че хлябът, брашното и ресторантьорските услуги остават с 20-процентно ДДС. Прагът за регистрация по ДДС се връща на 100 000 лева. В момента той е 166 000 лева, пояснява БНР.
Отново пред държавното радио, бившият министър на труда и социалната политика, на икономиката и вицепремиер Лидия Шулева го определи като „комфортен“ за управляващите, но посочи опасности:
„Това, което в бюджета се предвижда да се финансира с т.нар. горница на дълга, е свързано с нещо много опасно – да се капитализира ББР и чрез нея да се капитализират държавни дружества за магистрали, за язовири и други такива. Ако си припомним политиката на социалистическите правителства – преди и по време на Жан Виденов – тогава се капитализираха държавни предприятия, а така се стигна до задлъжняване на държавните предприятия и необходимостта държавата да поеме дълга на тези държавни предприятия. Ако погледнем какво свършиха през годините тези предприятия – сега ново капитализиране поражда опасението, че пак могат да отидат в небитието едни пари, но без да има има резултат. … Когато вземаме дългове, отиващи за нещо, от което няма свършена работа, притесненията са основателни“, уточни тя в предаването „Нещо повече“.
Журналистът Стоян Тончев коментира във „Фейсбук“:
„Депутатите на клиентелата приеха Бюджет 2025 с до 19 милиарда лева нов държавен дълг. Управляващото мнозинство продължава да се формира от 4 партии, но състава му се промени – ГЕРБ, ДПС-НОВО НАЧАЛО, БСП и ИТН. Ще си имаме и държавни хранителни магазини в Български пощи. Надявам се на иновативен подход към клиентите и да предлагат доставки до дома в колет (опакован пакет, предназначен за изпращате по пощата). Не съм сигурен, че изобщо ще се стигне до оферта за Trump Tower в София (по примера на Белград), защото скоростта (с 200) по надолнището е твърде висока и разпределението на публичните финанси може да направи “улицата” твърде изнервена“, пише Тончев.
Председателят на „Възраждане“ Костадин Костадинов посочи неприетите им предложения за бюджета, сред които увеличаване на помощите за трето дете, облекчаване на счетоводната и административната тежест на малките фирми, запазване на праг за регистрация на ДДС от 166 000 лв., 0% ДДС за хляба, 9% ДДС за ресторантьорите и туризма.
Финансистът Виктор Папазов акцентира върху изказването на управляващите, че това бил „последният бюджет в лева“:
„Те милите не могат да осъзнаят, че това е последният бюджет, който те приемат. Влезем ли в еврозоната бюджетите ще ни ги спуска Брюксел, а тук само послушно ще вдигат ръчички, пардон ще натискат копчета.
Те милите не осъзнават, че си произнесоха присъдите за национално предателство. Ще дойде ден, в който официално ще им бъдат прочетени.
До тогава българският народ ще му се наложи да изпие много горчилка и да преживее много несгоди. Това е била волята му. Няма на кого другиго да се сърди освен на себе си“, пише във Фейсбук Папазов.
От КНСБ също изразиха недоволство. Пред БНТ главният им икономист Любослав Костов посочи, цитиран от News.bg, че служебното правителство е предлагало 10% хоризонтална политика по ръст на доходите, а сега това липсва. Бюджетът бе подкрепен от 145 депутати. „За“ гласуваха от ГЕРБ, двете ДПС (на Пеевски и на Доган), ИТН и БСП.
Може да подкрепите КритичноБГ тук:
Последвайте нашия канал в социалната мрежа Телеграм: КритичноБГ