От началото на 2025 г. се очаква повишаване на цената на тока и природния газ с около 10%, което крие риск от повишаване на инфлацията: Ако Бюджет 2025 не бъде приет, рисковете за държавата са големи. Предложеният проектобюджет може да бъде поправен между първо и второ четене. Това каза доц. Йосиф Аврамов – председател на Управителния съвет на Консултантския център по европейски програми, в предаването „Метроном“ на „Фокус“.
Това по думите му няма да е прецедент. „Не е проблем, правело се е и преди, и сега е възможно да бъде коригиран. Но ако политическите сили не се разберат и има избори март или април, бюджетът ще бъде приет чак през юли. Това стана през 2022 г.“, припомни той.
Доц. Аврамов отбеляза, че БНБ е дала много конструктивни бележки по бюджета и е добре те да бъдат обсъдени и взети предвид между двете четения.
Една от най-големите слабости на проектобюджета за 2025 г. е нарастването на разходната част със 17.5 милиарда, а приходната – с 20 милиарда лева, посочи експертът. Заложените големи увеличения в трите сектора на държавната администрация са предпоставка за по-висока инфлация. „Заплатите за висшите чинове в полицията и армията могат да тръгнат от 1 юли, а сега да се увеличат на редовите полицаи, войниците, сержантите и младшите офицери, за да не напускат. За военните, полицаите, преподавателите в средните и висши училища няма пари. Няма да има пари и за вече започнатите ВиК проекти. Има някои неотложни ремонти на пътни отсечки, мостове – те трябва да бъдат довършени“, коментира доц. Йосиф Аврамов.
От началото на 2025 г. се очаква повишаване на цената на тока и природния газ с около 10%, което крие риск от повишаване на инфлацията, предупреди той.
Външноикономическите фактори за инфлацията не трябва да бъдат пренебрегвани, добави доц. Аврамов. Увеличава се цената на кафето, какаото, маслините и зехтина. „По отношение на горивата има спад на цените на течните горива, но същевременно плащаме 20 до 35% по-високи цени заради санкциите срещу Русия и защото не закупуваме руска газ от „Газпром“, посочи той.
Припомняме, че на 16 ноември Българският енергиен и минен форум излезе с тревожна прогноза за дефицит на електроенергия през зимата от 600 MWh до 1600 MWh. Авариен внос ще бъде невъзможен, защото и в съседните държави декларират недостиг, изчислиха енергетици. Недостигът е най-силен от 17.00 до 21.00 часа
Те алармираха, че при екстремални зимни температури, дори при нормална аварийност и при нормално потребление на електроенергия, дефицитът на електроенергия се повишава до около 1600 MWh.
Данните за опасност от режим на тока в България заради недостиг на електроенергия от БЕМФ изнесоха в декларация до представителите на всички политически партии в 51-ото Народно събрание.
Енергетиците дават примери, как в периодите на презареждане на реакторите в АЕЦ “Козлодуй”, от нетен износител, България рязко се превръща в нетен вносител на електроенергия, като за ноември средно количествата са над 1200 МWh. Недостигът на ток най-силно е изразено в часовете “на вечерния връх на потребление – от 17 до 21 часа, когато фотоволтаиците зануляват производството си”, обясняват кризата от БЕМФ.
Инж. Иван Хиновски, председател на БЕМФ: Режимът на тока през зимата е неизбежен
Тази зима ще има режим на тока. Неизбежно е! Защото всички страни около нас декларират дефицити и нашите оперативни звена в енергетиката са вдигнали ръце. Нито от Румъния може да вземем, нито от Турция да очакваме електроенрегия. От Гърция успяваме да получаваме към момента във вечерния връх от 17 до 21 часа, но те дори нямат тези базови мощности, които ние имаме. В критичните периоди разчитаме на максималните обороти на ТЕЦ “Марица Изток 2” и на “Бобовдол” и имаме недостиг. Невъзможно е да се преодолее криза с тока, защото нямаме вода. Ако имаше вода, можеше да покрием тези пикове на потребление с ВЕЦ.
При минусови температури потреблението се качва, но нямаме достатъчно мощности, които да го покрият и започва “рязане” на райони, за да се ограничи потреблението.
Ако ПАВЕЦ “Чаира” работеше, можеше обедният излишък от през деня да се ползва при вечерните пикове. Но няма вода, ПАВЕЦ “Чаира” го няма, съседните държави казват “нямаме излишна електроенергия” – това е положението. Политиците се занимават с глупости, а не виждат на какъв хал ще изпадне България през зимата. Никой не мисли за това, не е ясно как продължава ремонтът VI блок на АЕЦ “Козлодуй”. В същото време енергетиката буквално се изцежда и с компенсациите за бизнеса, и с орязването на печалбите на ТЕЦ-овете.
Последвайте нашия канал в социалната мрежа Телеграм: КритичноБГ и се абонирайте за нас в YouTube: Критично с Кардамски