Наши момчета – авиоконструктори смаяха Германия. Показаха уникален планетариум на SPACE TECH EXPO в Бремен
Изложението SPACE TECH EXPO превръща германския град Бремен в космическата столица на Европа. Тридневното изложение, на което млади български конструктори от ЕКБ „Фотоника“ за първи път в света представят дигитален планетариум, е предназначено само за бизнес презентации, пише БГНЕС.
Съоръжението е конструирано и произведено изцяло в България от полимерни композитни материали, и е предназначено за големи корпорации, организатори на изложения, фестивали, изложби и др. То може да се използва и за дистанционно управление на космически апарати в 360 градусов визуален формат.
Тази година на SPACE TECH EXPO EUROPE има над 8000 участници и над 700 изложители от над 60 страни в света, които представят най-новите си постижения в 5 изложбени зали в Конгресния център в Бремен. Сред тях – от стартиращи компании до лидери в космическата индустрия, демонстрират авангардни продукти и технологии, които варират от производство на компоненти, системно инженерство за космически апарати до ракетоносители, системни програми и наземна инфраструктура, свързани с космическия отрасъл.
Българският планетариум, поради засиления интерес към него, е включен като един от 20-те специални обекта на картата на изложението. Много е любопитно, че площта за представянето на младите ни конструктори на събитието е 42 кв.м.- малко по-малко от тази на Airbus Defence and Space, които разполагат с 48 кв. м.
„Вече проведохме първите си срещи с професионалисти от космическия бранш и сме много окуражени“, заяви пред репортер на БГНЕС главният конструктор на ЕКБ „Фотоника“ инж. Недислав Веселинов. Вече имаме предложение от голяма швейцарска компания с интересна оферта, а с мениджъри на няколко големи европейски фирми предстои да обсъдим конкретни стъпки за партньорство, добави той.
„За екипа си, какво да кажа – рядко талантливи хора, млади, умни, инициативни, и Яни Мирков и Апостол Спасов, и Светльо Канев, и Захари Златков… За нас важи правилото на великия физик Файнман- предпочитаме да имаме въпроси, на които не можем да отговорим, отколкото отговори, които не могат да бъдат поставени под въпрос“, заключи Веселинов.
Дигиталният планетариум се отличава от другите щандове поради факта, че е триизмерен. Това е един от най-интерактивните продукти на цялото ни изложение. Радостни сме, че можем да се похвалим с него на този форум, е казал пред младите конструктори Гордън Макхати, директор на изложението от компанията-организатор SMARTER SHOWS, който ги е посетил преди откриването.
Основен партньор на ЕКБ „Фотоника“ е Техническият университет в София. Трима преподаватели и осем студенти от висшето учебно заведение показват на същата изложбена площ още едно оригинално българско изделие, което е в тестов режим – разработка на изкуствен спътник на Земята. То демонстрира технология за изграждане на обитаеми модули на небесно тяло с твърда повърхност, различно от Земята – основно за Луната и за Марс. Прототипът от въглеродни влакна участниците и гостите на SPACE TECH EXPO EUROPE могат да разгледат на щанда на ТУ-София.
Последвайте нашия канал в социалната мрежа Телеграм: КритичноБГ и се абонирайте за нас в YouTube: Критично с Кардамски