29 години са изминали от времето, когато Гърция поема ангажимент да изгради Гранично-контролно пропускателен пункт между Рудозем и Ксанти – ГКПП „Елидже“. Въпреки това той не само не съществува с днешна дата, но и пътят е затворен с ограда и с бетонови заграждания. Това изкара местни жители на протест наскоро, а в публичното пространство се появиха тези, че Гърция се бави заради сделка за водите на р. Арда.
Организатор на протеста преди дни беше Тодор Батков – бизнесмен и общественик. Пред Критично.бг той посочи, че пунктът, който носи името на местността Елидже, е договорен между България и Гърция със споразумение от 1996 година. Тогава България поема ангажимент да предоставя 29% от водосбора на река Места на Гърция. В замяна на това, южната ни съседка трябва да отвори три ГКПП – Гоце Делчев, Маказа и при Рудозем, посочва той.
1 януари?
В последно време, за дата за пускането на ГКПП „Елидже“ се сочеше 1 януари тази година, във връзка с приемането ни в Шенген, но това така и не се случва на тази дата.

Тодор Батков
„Пътят така и не е пуснат в експлоатация от гръцка страна. Той е готов, асфалтиран, с мантинели, с маркировки, в тунелите дори лампите са включени и светят. Гърция се оправдава, че имало свлачище на една част от пътя, която е около 50 метра дълга. Всъщност истината е, че свлачището е доста встрани от пътя и по никакъв начин не би повлияло на преминаването на автомобили. Дори да се налага повече място за отстраняване на свлачището, за разполагане на техника и хора и оборудване, не е никакъв проблем тези 50-100 метра да бъдат регулирани със светофар“, посочва Тодор Батков.
Това се прави на много места в България, включително и край с. Тикале, в област Смолян, добави той.

Неработещият пункт
Официалната позиция на Гърция е, че пътят няма разрешение за ползване, или техния еквивалент на т. нар. акт 16. Тодор Батков посочи, че областният управител от гръцкия регион Македония и Източна Тракия е обяснил в разговор със своя колега от Смолян, че цялата документация е предадена на правителството на южната ни съседка.
„Ако гръцката държава има желанието, буквално за часове може да пусне пътя в експлоатация“, коментира Батков.
Вода за пункт

Костадин Костадинов
И председателят на „Възраждане“ Костадин Костадинов, и Тодор Батков посочиха като възможна причина евентуални договорки за ползване на водите на р. Арда. Имам това подозрение от доста време, по мои канали достигна до мен такава информация, коментира Батков:
„За съжаление, пунктът „Елидже“ се използва като лост за влияние при договарянето на ползването на водите от река Арда. Тук е важно да спомена, че на 9 юли миналата година изтече анекса към договора за мир от 1947 година, според който ние предоставяхме като репарации на Гърция 188 милиона кубика вода от р. Арда всяка година. Тоест ние в момента нямаме никакъв ангажимент към Гърция и е разумно да се седне на масата за преговори с тях и да се подпише договор, в който да е описано колко пари плащат на кубик. Тъй като Турция плаща за вода, логично е и Гърция да плаща за вода“, каза Батков.
Реакцията на институциите

Загражденията между Гърция и България
Въпреки проведения протест, от него няма никакъв отзвук от страна на институциите, посочи той. Местните жители обаче са готови на крайни мерки, защото, въпреки че сме част от ЕС и Шенген, свободното движение на хора и стоки е само на хартия за този регион.
„В общи линии целият държавен апарат в момента се прави, че нищо не забелязва, че нищо не се случва, че проблем няма. Водят се някакви доста тайни преговори за Арда, а пък за пункта позицията на държавата е „дайте да изчакаме“. Аз питам какво да чакаме? 29 години чакаме и нищо не се случва. Да чакаме още 29 години?“, посочва Батков.
Той бе категоричен, че местните хора няма да чакат и като следваща стъпка се обмисля блокирането на републикански път.
