Икономистът проф. Румен Гечев напуска БСП. Тази своя стъпка той мотивира с решението на ръководството да не подкрепи провеждането на референдум за еврото.

Румен Гечев/архив
„Уведомявам ви, че прекратявам членството си в БСП. Чашата на търпение преля с изумителното решение да не се подкрепи конституционното право на народа на референдум за членството на България в еврозоната. То е свързано със сериозни рискове за българската икономика, която е най-слабо развитата в ЕС — рискове, които по-развити от нас страни като Швеция, Дания, Полша, Унгария, Чехия и Румъния категорично не приемат. Отказът от референдум се защитава с решения на Изпълнителното бюро на БСП и на Коалиционния съвет на „БСП – Обединена левица“. Решенията на управляващите органи на партията може да са легитимни, но се разминават драстично с моите професионални и политически разбирания и принципи“, написа Румен Гечев във „Фейсбук“.
Три дни по-рано той публикува изчерпателен анализ, в който посочва рисковете, които крие членството ни в еврозоната на този етап. В него той коментира:
„Управляващата опозиция, в лицето на „ДПС – Ново начало“ и пърхащите около тях формално управляващи, прикриват слугинажа към чужди господари с няколко откровени издевателства над реалните факти.“
Вижте още: Румен Гечев: България не е готова за еврото
Мнението му не е единствено
Напускането на проф. Гечев идва на фона на изразената позиция от структури на БСП в страната, които се обявиха в подкрепа на референдума, предложен от президента Румен Радев и едностранно върнат от председателя на Народното събрание Наталия Киселова.
Припомняме: БСП-организации искат референдум напук на ръководството
Това стана повод по-рано през деня от „Възраждане“ да поискат оставката на Киселова. В декларация лидерът на партията Костадин Костадинов я обвини в „суспендиране“ на Конституцията, информира БТА. Повод за декларацията е решението на Киселова от вчера да върне предложението на президента Румен Радев за произвеждане на референдум относно въвеждането на еврото.
В началото на декларацията си Костадинов отбеляза, че това, което е направила Киселова, е недопустимо, макар и не прецедент. Подобни случаи, по думите му, вече са се случвали в българския политически живот. „В нашата държава погазването на Конституцията се превърна в практика, на което ние от „Възраждане“ сме свидетели, откакто сме в парламента“, посочи той.
Костадинов припомни случилото се през 2023 г., когато управляващото мнозинство е отхвърлило волята на 604 хиляди български граждани за провеждане на референдум за запазване на българския лев. Според него, миналата година Конституционният съд е потвърдил това закононарушение, с което се е превърнал в „антиконституционен съд“. По думите му, повторното искане на депутатите от „Възраждане“, внесено с подкрепата на „Има такъв народ“, също е било отхвърлено.
„Вие абсолютно самостоятелно суспендирахте Конституцията. Незнайно защо, г-жо председател, се водите преподавател по конституционно право“, каза Костадинов и уточни, че с това си действие Киселова е нарушила принципа на разделението на властите и принципа на правовата държава. „Вие иззехте правомощия, суспендирахте Конституцията сама по себе си. Присвоихте си правото да сте над нея“, добави той и заключи, че с действията си Киселова е принизила държавната институция.
„Ние искаме вашата оставка, г-жо Киселова, и до час предложението с мотивите ще бъде изготвено“, добави лидерът на „Възраждане“. Той заяви, че ще се обърне към политическите сили в парламента, които поне веднъж са отправяли критики към председателката на НС, включително „Продължаваме промяната – Демократична България“.
В късния следобед от „Възраждане“ обявиха, че предложението е изготвено и подписано от 33-има народни представители на партията.
В заключение Костадинов призова всички български граждани, които следят заседанието, да дойдат на 16 май в 18:30 ч. в НДК, където ще бъде свикано „истинско Народно събрание“, подобно на събранието в Оборище от април 1876 г., за да бъдат взети решения за бъдещи действия.
