Делян Добрев разкри реалния дефицит в страната: Положението е отчайващо! С такъв процент Гърция влезе във фалит!: „Положението е отчайващо, министър (Теменужка) Петкова трябва да е магьосник, за да се справи с тази ситуация.“ С тези думи Делян Добрев, председател на Комисията по бюджет и финанси в Народното събрание и депутат от ГЕРБ-СДС, отправи сериозни предупреждения за финансовото състояние на страната. В интервю за БНР той очерта тревожна картина на публичните финанси и сподели своите притеснения относно възможността България да се справи с предизвикателствата на 2025 г.
Дефицитът: Отправната точка е 9% – „Отправната точка на дефицита е 9%, а не 3%“, заяви Добрев в предаването „Неделя 150“. По думите му, въпросните 18 милиарда лева дефицит са безспорни, макар че представители на коалицията „Продължаваме промяната – Демократична България“ (ПП-ДБ) продължават да отричат реалността. „С 9% дефицит няма как да влезем в еврозоната“, предупреди Добрев, добавяйки, че при този процент дори Гърция е изпаднала в състояние на фалит.
„Задачата е да свием този дефицит до 3% – едва тогава можем да подадем искане за конвергентен доклад. Но ситуацията е толкова тежка, че не виждам как ще постигнем това.“ Добрев подчерта, че за да се намали дефицитът с 12 милиарда лева, ще е необходимо съкращаване на разходи и увеличаване на приходите – нещо, което според него изглежда почти невъзможно.
Предизвикателствата пред бюджета
Добрев критикува позицията на ПП-ДБ, че увеличението на разходите за Министерството на вътрешните работи (МВР) и Министерството на отбраната (МО) е основната причина за дефицита. Според него дори ако разходите на тези министерства бъдат намалени, това ще спести само 2 милиарда лева – недостатъчно, за да се постигне необходимото свиване.
„Министър Петкова трябва да е магьосник, за да се справи със ситуацията“, подчерта Добрев. Той също така изрази съмнение, че внесеният от Людмила Петкова бюджет с 3% дефицит е реалистичен. „Никой не вярва в този бюджет“, категорично заяви депутатът.
Ситуацията в енергетиката
Добрев насочи внимание и към проблемите в енергийния сектор. Той припомни, че по време на управлението на „Продължаваме промяната“ енергетиката е била използвана като донор за държавния бюджет. „Енергийните помощи никога не са били финансирани от бюджета, а от свръхприходите от електроенергия“, поясни той.
Добрев посочи, че свръхприходите от енергетиката са били използвани за запълване на бюджетните дефицити на Асен Василев, които иначе щяха да достигнат 6%. Той предупреди, че обезкървяването на енергийния сектор трябва да спре и че правителството трябва да върне милиардите, използвани за бюджетни компенсации.
Мерките за овладяване на дефицита
Като част от предложените мерки, Добрев отбеляза възможността за обложение на транзита на газ с допълнителна такса. Той обаче изрази съмнение в успеха на подобна мярка, тъй като България е уязвима спрямо европейските правила.
„Какво ще направят, ще спрат газа на Турски поток за цяла Европа ли?“ – риторично попита той, подчертавайки несъстоятелността на подобни идеи.
„Колкото и да им се иска на някои партии, не можем да задължим частните централи да работят. Ако им излиза сметката, ще работят, ако не – няма“, добави той, визирайки дългосрочните планове за държавния ТЕЦ, който ще функционира до 2038 г.
С тревожен тон Делян Добрев призова за решителни действия, подчертавайки, че България е в критична ситуация. „Разрешаването на проблема с дефицита и финансовата стабилност е въпрос на оцеляване – не само за икономиката, но и за държавността ни“, обобщи председателят на бюджетната комисия.
Последвайте нашия канал в социалната мрежа Телеграм: КритичноБГ и се абонирайте за нас в YouTube: Критично с Кардамски