Комисията за защита на конкуренцията (КЗК) е наложила две санкции, в размер на малко над 1 млн. лв., на две предприятия за това, че са използвали краве мляко в продукт, представен като овче сирене. КЗК се е самосезирала по публикации от 2023 г. и е излязла с решение едва през април 2025 г.
Предисторията
Производството е образувано след извършено предварително проучване на КЗК по повод публикации в интернет медии за констатирани несъответствия в съдържанието на „овче сирене“ през 2023 година. В публикации в интернет от 18.05.2023 г. на сайта на „Сдружение за достъпна и качествена храна“ (Сдружението) и от 01.06.2023 г. на сайта на Българското национално радио (БНР) се посочва, че „едно от пет овчи сирена е направено само от овче мляко, останалите са смес“. В публикациите се твърди, че само едно от петте от най-скъпите и най-популярните на пазара овчи сирена наистина съдържа овче мляко, останалите представляват смес от овче и краве мляко.
Българската агенция по безопасност на храните (БАБХ) е взела четири проби овче сирене от произволно избрани партиди сред посочените в сигнала. Пробите са изпратени в лаборатория в Хърватия, където е установено наличие на краве мляко – овче сирене „Саяна“ (производител „Милки Груп Био“ ЕАД) със съдържание 63 ± 7,55% краве мляко, и овче сирене „Димитър Маджаров“ (производител „Димитър Маджаров – 2“ ЕООД) със съдържание 7 ± 0,84% краве мляко. БАБХ е издала актове за установяване на административни нарушения.
Становището на „Милки Груп Био“ ЕАД:
Компанията е оспорила тези твърдения и посочва, че продуктът е на пазара от септември 2014 г. до настоящия момент. Поясняват, че извършват контрол, включително в лаборатории, за евентуален примес с друга суровина, и продуктът се пласира на пазара само ако не съдържа друг вид мляко. Фирмата уточнява, че не се е съгласила с резултатите от проверката в Хърватия и ги счита за неверни. Поясняват, че през 2023 г. БАБХ е извършвала множество проверки, които не са доказали наличие на друго мляко. Въпреки това, в изпълнение на предписанията, са изтеглили въпросните партиди от пазара.
Те са били тествани от лаборатория „Алименти-Омнилаб“, като в тях не е установено наличие на чуждовидово – краве мляко. Отбелязват, че дружеството е извършвало систематичен контрол на качеството на входящата суровина (сурово овче мляко), като я е проверявало всеки път без изключение чрез бързи тестове IC Bovino. От фирмата коментират, че не въвеждат в заблуждение потребителите, защото производството касае само една партида, т.е. това е изолиран случай, който представлява едва 1,2% от общата продукция. Допълват и че са обжалвали две наказателни постановления на Областната дирекция по безопасност на храните в Хасково, които са отменени от Хасковския районен съд.
Становището на „Димитър Маджаров – 2“ ЕООД:
От другата компания посочват, че суровината, използвана за производството на процесната партида сирене, е тествана за наличие на чуждовидово мляко с бързи тестове IC Bovino – веднъж преди прием в предприятието и втори път преди началото на производството, като и при двата теста резултатът е бил отрицателен. Рискът от добавяне на примеси в основния продукт – овче мляко – е най-голям при дейността на доставчиците, от които млякото се изкупува.
Дружеството декларира, че допуснатото отклонение, макар и в малки размери, е единичен случай, който не е могъл да бъде предотвратен въпреки всички предприети мерки за контрол на качеството. Компанията заявява, че след получените резултати от лабораторията в Загреб са предприели допълнителни мерки за недопускане на подобни случаи. Допълват, че регулярният контрол, осъществяван от БАБХ, не е показвал подобни отклонения до този момент. Фирмата посочва още, че са били нарушени правилата при процеса на пробовземане и изследване.
Решението на КЗК
Комисията за защита на конкуренцията е наложила имуществени санкции за извършено нарушение по чл. 31 от ЗЗК (забрана за въвеждане в заблуждение относно съществени свойства на стоките или услугите) на „Милки Груп Био“ ЕАД в размер на 1 046 337 лв. (0,3% от общия оборот на предприятието за 2023 г.) и на „Димитър Маджаров – 2“ ЕООД в размер на 46 018 лв. (0,1% от общия оборот на предприятието за 2023 г.).
Предвид начина, по който е представена информацията за продуктите върху опаковките им, съдържанието ще бъде възприето от потребителите като „овче сирене“ и ще ги мотивира да предпочетат продуктите на тези дружества, като ги разколебае да търсят по-нататък продукти на конкурентни производители от същия вид.
Решението на КЗК не води автоматично до санкции и може да бъде обжалвано пред Върховния административен съд. Цялата преписка по случая може да бъде видяна на сайта на КЗК.
