Начало България В Шенген и ЕС – бетонна стена между Гърция и България

В Шенген и ЕС – бетонна стена между Гърция и България

от kritichno.e
Загражденията между Гърция и България

Стотици жители на община Рудозем и област Смолян излязоха в петък на протест заради съоръжение, което възпрепятства движението между Гърция и България. Въпреки че България е член както на ЕС, така и на Шенгенското пространство, пътят продължава да е затворен. На протеста, организиран от Тодор Батков – син, присъства и председателят на „Възраждане“ Костадин Костадинов.

Костадин Костадинов

Костадин Костадинов

“През идващата седмица за пореден път ще поискам от правителството да окаже натиск върху Гърция да отвори незаконно затворения от нея път. Беломорският проход, затворен вече 81 години, е крайно време да бъде отново отворен! Гърция пое този ангажимент към нас още през 1996 г., като в замяна нашата държава я възнагради с водите на р. Места, но този ангажимент 29 години по-късно остава неизпълнен”, написа във „Фейсбук“ Костадинов.

Протестът се проведе на  българо-гръцката граница при Рудозем, където в отчаянието си да спрат българите да преминават, гърците са сложили бетонни заграждения и са ги дублирали с метална решетка. Българските граждани прескочиха загражденията и влязоха в Гърция. Дошлите гръцки полицаи дори не им провериха документите, защото, по правилата на Шенген, българските граждани  имат правото да преминават границата пеша.

Костадин Костадинов заяви, че Гърция е издигнала незаконно една бетонна стена между себе си и България, и я определи като едно миниатюрно копие на Берлинската стена.

Причините

„Ако гърците го правят, за да могат да търгуват с България и да ни изнудват за водите на река Арда, големият проблем е защо българското правителство търпи нарушението на друго шенгенско правило – да минаваме свободно границата с автомобили по пътищата? Този въпрос не е поставен пред Европейската комисия изобщо. Защо? Нали сме членове на ЕС, нали това решава всички проблеми?  Защо страната ни не използва позициите, които има в Европейския съюз и не се потърси контакт с Европейската комисия и комисаря по транспорта?,  каза още Костадинов.

Той допълни, че от „Възраждане“ са потърсили контакт с европейския комисар по транспорта, а отговорът е бил, че трябва да се направи това официално от българската държава, за което ще продължат да настояват от политическата формация. Въпреки че Смолян има четирима народни представители от други партии в Народното събрание, никой от тях не е присъствал на протеста, но там беше народният представител Ангел Георгиев, който беше водач на листата в Смолян на последните няколко парламентарни избора. Нещо повече, никой от народните представители, избрани от Смолян, не е повдигал този важен въпрос.

Ако решите да подкрепите КритичноБГ, може да го направите тук. Предварително благодаря! Дарения: https://revolut.me/mariyatkwa
Последвайте нашия канал в социалната мрежа Телеграм: КритичноБГ

Други новини

© 2025 Критично.бг – Всички права запазени!