След скандала с поредната имотна измама – искат наказание за ЧСИ
Временно отстраняване, лишаване от право да упражнява професията за една година и налагане на глоба в размер на 50 хил. лв. – това са санкциите, които министърът на правосъдието Георги Георгиев е поискал за частен съдебен изпълнител от София, информират от ведомството. Мерките са резултат от започналите проверки на Министерството на правосъдието върху дейността на частни съдебни изпълнители, работили по изпълнителни дела, свързани с опити за отнемане на имоти на самотни и възрастни хора след решения на арбитражни съдилища.
„С мои заповеди Инспекторатът по Закона за съдебната власт към Министерството на правосъдието започна проверки на частния съдебен изпълнител, работил по изпълнителните дела на фирмите „Билд Комфорт 18“ и „Френело Транспорт“ срещу възрастни граждани, осъдени от един и същ неоткриваем арбитражен съд за неизпълнение на предварителни договори за продажба на имоти. И в двата случая гражданите, за които се твърди, че са сключили тези предварителни договори, вече са починали. Проверката ни установи, че и един от арбитрите по делата, подписал решението, също е починал“, заяви Георгиев на брифинг в Министерския съвет.
Проверяваният частен съдебен изпълнител е Галин Костов с район на действие в София. Във връзка с откритите нарушения е започнала пълна проверка на дейността му за 3-годишен период.
„С приоритет се проверяват изпълнителни дела, образувани по решения на арбитражни съдилища“, поясни министърът.
До момента проверките са установили нарушения, свързани с приемането на изключително високи адвокатски хонорари, без наличието на договор за процесуално представителство и каквито и да било доказателства за извършено плащане към адвоката. Впоследствие тези хонорари са били прехвърляни като задължение към длъжника.
За скандала с имота на баба Янка разказваха Нова ТВ и репортерът Вероника Димитрова:
„Хонорарът по едното дело е в размер на 20 хил. лв., което се равнява на пенсиите на баба Янка за три години. По тази проверка, при която са установени пет нарушения, поисках от Дисциплинарната комисия на Камарата на ЧСИ да наложи глоби в общ размер от 50 хил. лв.“, уточни Георгиев.
Във втората проверка отново е установено неправомерно приемане на адвокатски хонорар в размер на 75 хил. лв., както и неуведомяване на държавата чрез НАП за това възнаграждение.
„За тези нарушения съм поискал от Камарата да наложи допълнителни санкции – временно отстраняване от длъжност на съдебния изпълнител и отнемане на правото му да упражнява професията за срок от една година“, добави министърът.
Той уточни, че по изпълнително дело на „Френело Транспорт“ Министерството е открило документи, показващи изключително притеснително поведение от страна на адвокати. Всички данни от проверките вече са изпратени за приобщаване към текущите разследвания, водени от СДВР и Софийската районна прокуратура.
„Вчера получих данни от окръжните съдилища в страната за всички дела за издаване на изпълнителни листове, образувани по решения на арбитражни съдилища. На тази база Министерството на правосъдието стартира мащабна акция за проверка на частни арбитражни съдилища в цялата страна, за чиято дейност има сигнали или информация за нередности. Това са реални действия за борба с корупцията и организираната престъпност, включително с изясняване на съпричастността на различни длъжностни лица“, заяви Георгиев.
Той добави, че вече е провел среща с Камарата на частните съдебни изпълнители, а предстои такава и с Нотариалната камара.
„Очакваме от тях съдействие и своевременно информиране от представители на гилдиите при всяко съмнително обстоятелство или при подозрения за евентуални имотни измами. Получих уверения за засилване на бдителността и ефективно сътрудничество“, посочи още министърът.
Може да подкрепите КритичноБГ тук:
Последвайте нашия канал в социалната мрежа Телеграм: КритичноБГ