Заря за Възкресение Христово в Бургас
Екстравагантна идея за отбелязване на най-светлия християнски празник лансираха от Сливенската митрополия и Община Бургас. Великден ще бъде отбелязан с фойерверки, което възмути стотици бургазлии, които коментираха гневно новината.
Само в официалната страница на общината, където новината бе публикувана, има над 170 коментара, от които – нито един положителен.
„Светлината на Възкресението не е фойерверк, а дълбоко осмислено изживяване …
„Какво общо има зарята с Възкресението? Децата със специални потребности изпадат в ужас от шума. Животните се губят, бягат, умират от стрес. А ние празнуваме с гърмежи… Защо? Великден е ден на светлина, надежда и тихо възраждане. Не на експлозии, които причиняват болка. Тази заря не носи радост. Тя носи страх. Молим за състрадание. За разбиране. За човечност. Да празнуваме така, че никой да не страда!!“
„Как е възможно това?! Свят празник да го обръщате на панаир. Възмутително е. Великден е време за смирение, а не на пукотевици. Достатъчно са тези в съседката ни, които не стихват и по време на страстната седмица. Имайте малко страх от Бога, като нямате уважение към вярата. Въобще не говорим за стреса на животните, на децата аутисти и възрастните болни хора. Какъв е този митрополит, който вместо молитви иска фанфари?! Къде отиде вярата бе хора, празникът се превърна на фанфари и трапези…опомнете се!!!“
Това са малка част от коментарите на бургазлии под „новината“.
Общинските съветници от „Възраждане“ призоваха с отворено писмо до Сливенската митрополия и до Община Бургас тази идея да бъде преосмислена.
„От една страна адмирираме Вашето желание да направите най-големия християнски празник по-грандиозен. От друга страна се обръщаме към Вас с това писмо, с надеждата да преосмислите тази идея.
- Възкресението Христово безспорно е велик ден, не само в християнството, но и в нашето ежедневие, в което все по-често се налага да търсим вярата в себе си и в околните. Смятаме, че това е ден, в който да благодарим, в който да се обърнем към хората, които обичаме. и да измолим здраве и благоденствие. Християнските празници – особено най-големите като Великден или Рождество Христово – носят със себе си дълбоко духовно, съзерцателно и често смирено съдържание. Те са насочени към вътрешното преживяване на вярата, към молитва и събиране със семейството. В този контекст шумната заря може да се възприеме като неуместна, дори оскърбителна, особено от миряните, за които тишината и смирението са неразделна част от празничния дух. Отпразнуването на Възкресението с фойерверки опошлява и комерсиализира все повече този празник и не кореспондира с целите на добродетелите на християнската религия, сред които е и смирението. Гърмежи в небето по никакъв начин няма да ни насочат към тях.
- Знаете, че през последните години има все по-голямо обществено напрежение относно използването на заря и фойерверки от страна на официални институции по време на Нова година и други празници. В това число редица градове и общини ограничиха ползването им, основно заради вредното им влияние върху деца, особено от аутистичния спектър, както и върху животни и птици. Не смятаме, че въпреки тези тенденции Община Бургас следва да увеличава използването на заря и фойерверки.
В този смисъл считаме, че използването на заря по време на голям християнски празник следва да бъде внимателно преценено, като се търси баланс между обществените очаквания, традициите и уважението към религиозните ценности. Там, където има съмнение за неуместност или разделение в обществото, би било по-удачно да се предпочетат по-умерени и символични форми на празнична изява“
От „Ние не мълчим“ призоваха кмета Димитър Николов да отмени зарята и заплашиха с протест като също разпространиха отворено писмо:
„На най-светлия християнски празник, в който честваме Възкресението на Божия Син, нима това е начинът да покажем вярата си – чрез шум, страх и страдание? Великден е празник на надежда, мир и тишина! На молитва! На добри дела! А не на гърмежи, които плашат деца и животни, и причиняват болка там, където трябва да има утеха. Децата със специални потребности изпадат в паника при силни шумове. Родителите им изживяват истински кошмар. Животните – домашни и бездомни – страдат, губят се, умират.
Нима това е цената на „празника“? Още по-неприемливо е, че за тази заря ще бъдат похарчени хиляди левове от общинския бюджет. Пари, които могат да бъдат насочени към нещо истински смислено – помощ за уязвими семейства, подслон за бездомни животни, или дейности в полза на обществото! С дълбока вяра в Божията справедливост и с надежда в разума Ви, Ви молим да преосмислите това решение и да ИЗДАДЕТЕ ЗАПОВЕД ЗА ОТМЯНАТА МУ! Ако не получим отговора, който удовлетворява исканията ни, вярвайте, че ще предприемем протестни действия и ще изразим позицията си публично!“
С подобен призив се обърна през „Фейсбук“ и обичаната бургаска певица Тони Димитрова.
Заря, очевидно, ще има
Въпреки това няма индикации нито от страна на Сливенската митрополия, нито от Община Бургас да се откажат от фойерверките на Великден.
Пред БНР-Бургас сливенският митрополит Арсений коментира, че предложението е било негово и е възприето от кмета Димитър Николов.
На въпрос дали се страхува от критики и от това, че идеята няма да бъде възприета, митрополитът отговори:
„Не се страхувам от критики. И Христос беше критикуван! Веднага казаха, че Христос не е възкръснал, веднага сложиха стража на гроба Господен, за да не би да кажат, че Господ е възкръснал, а са откраднали неговото тяло. Още тогава се намериха такива, които да помрачат Възкресението. Това нас не ни плаши“.
Отново пред медията, от общината коментират, че инициативата е на църквата и не можели да се месят в решението ѝ.
И всичко това изглежда напълно „нормално“ и кореспондира със следното определение за Великден:
Може да подкрепите КритичноБГ тук:
Последвайте нашия канал в социалната мрежа Телеграм: КритичноБГ