Начало България „В клуба на богатите“: Най-популярните опорки в защита на еврото

„В клуба на богатите“: Най-популярните опорки в защита на еврото

Мариян Иванов

от kritichno.e
позиви

Наред с държавно платената информационна кампания относно ползите от еврото като единствена наша валута, по телевизии, радиостанции, сайтове и социални мрежи се носят послания. Много от тях наподобяват комунистически позиви, други са откровено нелепи, а трети – лишени от логика.

Влизаме в клуба на богатите

Моят личен фаворит е, че отиваме в клуба на богатите и ще седим на една маса с тях. Най-бедната държава в ЕС отива при богатите. Ама какво ще прави там – не е ясно. Ще яде ли, ще пие ли, бизнес ли ще развива? Или, както е най-бедната, накрая ще плати сметката на онези, които уж са оставили нещо и за бакшиш, а накрая не достигат пари и за основната сметка. Всеки има такива приятели. Европролетариите използват тази мантра, за да ни внушат (предполагам), че щом влезем в „клуба на богатите“, ще забогатеем автоматично и ние. Или поне някои от нас. Най-вероятно – някои от „тях“.

Еврото ще доведе до икономически ръст

ЕвроЛеко перифразирам тази опорка, защото тя има различни нюанси. Не мога да си представя как, като смениш валутата си, икономиката ти заработва на по-бързи обороти. И ми е интересно – защо тогава по-богати държави от нас не приемат еврото? Румъния и Унгария – ясно, те са рубладжии, копейки и т.н. За Чехия не съм чул мотиви – сигурно и те са в отчайващо положение и не покриват критериите за еврозоната. Полша е интересен случай. От една страна, не знам кой би обвинил поляците в русофилство. От друга – Полша продължава да демонстрира впечатляваща икономическа устойчивост и растеж, като през 2025 г. Международният валутен фонд (МВФ) прогнозира увеличение на БВП с 3,2%, което значително надвишава очаквания растеж от 0,8% за еврозоната. Този икономически напредък се подкрепя от силно вътрешно потребление, нарастващи инвестиции и стабилен трудов пазар.

През последните три десетилетия Полша отбелязва непрекъснат икономически растеж, като БВП на глава от населението се е увеличил почти осем пъти в реално изражение. Нека да погледнем Швеция и Дания – аналогичен пример: силни икономики със собствена валута. За Дания дори има допуснато изключение – нещо, което датчаните са си извоювали, а нашите управляващи поискаха извънреден конвергентен доклад, сакън – да не изпуснем „клуба на богатите“.

Вижте още – ЕЦБ: България пред риск от инфлация и кредитна спирала

Примери можем да дадем и с други държави като Англия, Швейцария… които дори не са и в Европейския съюз. Тоест – не е еврото това, което ще направи икономиката ни стабилна. Нашата държава е в това положение не заради левчето, а защото… много се краде. Корупцията, измамите, несигурността, липсата на предвидимост, институциите-бухалки – това са причините за трагичната ситуация у нас.

И така стигаме до следващата опорка:

Като сме в еврозоната – няма да могат да крадат

„Да, добре“, както каза на протестиращите един философ и хидроинженер, докато им подаваше сладолед от храстите на резиденцията си в Росенец. Нали има Европейска служба за борба с измамите (ОЛАФ), нали има Европейска прокуратура. Нали Брюксел ни наблюдаваше години наред как се справяме с корупцията по високите етажи на властта, с борбата с организираната престъпност, със съдебната реформа. И накрая вдигна ръце от нас. И той е от „тях“, как’ Сийке, ако мога да перифразирам Чудомир. Още си спомням как преди много години разказвахме на един служител на ОЛАФ как се краде от предприсъединителните фондове у нас, а той се усмихна и каза: „Нищо не сте измислили в България“.

Нищо няма да поскъпне заради еврото

И отчасти е така. Поскъпването вече плавно започна – още преди да е ясно дали ще ни набутат… извинете – дали ще преминем към еврото от 1 януари 2026 г. Показвахме ви няколко примера:

Банки вдигат такси преди въвеждането на еврото

Инфлацията набира скорост преди еврото: читатели съобщават за ръст на цени

таблица инфлацияА читатели вече изпращат снимки и информация как и други стоки започват плавно да вървят нагоре. Иначе до онзи ден говорещите глави от телевизора ни обясняваха как нямало да има спекула заради еврото. От няколко дни обаче смениха плочата и започнаха да сформират екипи от различни институции, които да следят да няма спекула и да се борят с нея. Е, как ще се бориш с нещо, което уж няма да съществува? Една хърватка разказваше какво се е случило, след като държавата определила таван на основни стоки. Ами – намалили грамажите. Например – киселото мляко остава на същата цена, обаче разфасовката е със 100 г по-малко. Между другото, у нас това се случи отдавна. А като знам как държавата у нас се бори със спекулата, песимизмът в мен започва да расте като инфлация след излизане на конвергентен доклад.

Така че – не спете спокойно, деца. Комунизмът не си е отишъл. Просто днес е сменил текста на позивите. И ги хвърлят от F16. Ако наистина вече лети.

Критично.бг ви предлага един експеримент. След като официалните източници твърдят, че инфлацията е ниска, но не предоставят изходните данни, за да бъде това проверено, нека ние го направим. Снимайте цените на стоки и услуги, които употребявате. Следете дали и как те се променят. Ако забележите сериозна разлика – снимайте и изпратете на [email protected]

Ако решите да подкрепите КритичноБГ, може да го направите тук. Предварително благодаря!

Дарения Revolut: @mariyatkwa

Дарения PayPal: @MariyanIvIvanov

Последвайте нашия канал в социалната мрежа Телеграм: КритичноБГ

Други новини