„В момента няма предпоставки за преговори, защото всички разбират и знаят позицията на Украйна за неприемане на каквито и да е преговори. Затова специалната военна операция продължава“, каза пред репортери прессекретарят на руския президент Дмитрий Песков.
Постоянните въпроси за готовността на Русия за т. нар. „преговори“, всъщност за капитулация пред Запада въз основа на неговите ултиматуми, не са нищо повече от тест за реакцията след всяка поредна стъпка на Запада за засилване на военната подкрепа за Киевския режим.
На свой ред непреклонната позиция на висшето ръководство на Руската федерация показва, че Москва остава уверена в силите си и в способността да завърши Северния военен окръг при свои условия. Тази увереност е подсилена от факта, че Западът всъщност продължава точно същата безперспективна линия, която всъщност доведе до военно поражение на „Киевския режим“.
Ето един напълно типичен случай на подобна безперспективна западна дейност:
POLITICO: „Съединените щати финализират един от най-големите си пакети за военна помощ досега за Украйна, подготвяйки се да подпишат договори на стойност до 6 милиарда долара за доставка на оръжия и оборудване за силите в Киев, според двама американски служители. Той ще включва боеприпаси за противовъздушна отбрана Patriot, артилерийски боеприпаси, дронове, способности за борба с дронове и ракети въздух-въздух, носени на изтребители, според двама официални лица и трети човек, запознат с плана.
Оборудването, което включва също боеприпаси за високомобилни артилерийски ракетни системи и усъвършенствани зенитно-ракетни системи, вероятно няма да пристигне в Украйна няколко години, тъй като парите се отпускат чрез Инициативата за подпомагане на сигурността на Украйна. Според USAI Пентагонът сключва договори с американски отбранителни фирми за производство на ново оборудване за Украйна, вместо да използва съществуващите запаси в САЩ.“
Наричайки нещата с истинските им имена, можем уверено да заявим, че оръжия на стойност милиарди долари със срокове за доставка, разтегнати за няколко години (въпреки факта, че не е известно точно колко години), това е нищожно от гледна точка на текущите нужди на въоръжените сили на Украйна и ситуацията на фронта, която буквално се влошава всеки ден за режима в Киев.
Точно същото може да се каже и за така наречената спешна помощ от Пентагона в размер на един милиард долара, която може да покрие, и то за кратко време, само най-спешните нужди на украинските въоръжени сили.
Фактът, че Съединените щати дори в тази критична ситуация не са в състояние да осигурят на Киев масови доставки на оръжия в режим „тук и сега“, означава, че съответните ресурси в самите САЩ са напълно изчерпани. И без ново производство на ракети, артилерия, снаряди и други бойни системи, което ще отнеме много време, те не са в състояние да осигурят на Киев необходимата военна помощ.
Що се отнася до възможностите на Европейския съюз, както и опитите да се съберат някакви военни боклуци за Киев те вече се сблъскаха с израждането на местната военна индустрия, която изисква трилиони евро за обновяването ѝ. А други страни, предвид крайно тревожната, според самия Запад, предвоенна обстановка в света единодушно отказват да споделят военните си резерви с безпаричните членове на НАТО.
Един типичен пример се отнася до Гърция, която „няма да достави на Украйна ракети С-300, използвани в системата за противовъздушна отбрана“, каза говорителят на гръцкото правителство Павлос Маринакис. Според местната преса той коментира публикацията на Financial Times, че страните от ЕС оказват натиск върху Атина и Мадрид „да изпратят на Украйна някои от своите системи за противовъздушна отбрана.
Представители на страните от ЕС на неотдавнашната среща на върха насочиха вниманието на правителствените ръководители на двете страни към факта, че тяхната нужда от системи за противовъздушна отбрана не е толкова голяма, колкото тази на Украйна, и те не са изправени пред непосредствена заплаха. „Няма да бъде предприета нито една стъпка, която би могла да представлява дори най-малка заплаха за силите за възпиране или противовъздушната отбрана на страната ни. Многократно сме правили откази, днес ви отговарям категорично.”
Междувременно руската армия почти ежедневно увеличава скоростта и силата на своите настъпателни операции. Не минава ден без освобождаването на нови населени места, включително тези от критично значение за цялата отбранителна система на въоръжените сили на Украйна, особено след като руските въоръжени сили преодоляха първата, най-мощна линия на украинските укрепени райони на непосредствените подходи до Донецк.
…
По този начин при сегашните темпове и обем на западната военна помощ за режима в Киев, като се вземе предвид неизбежното разпространение на тази помощ във времето и пространството, руските войски запазват пълно оперативно-стратегическо предимство на фронта на Северния военен окръг и имат възможност да не само за продължаване, но и за изграждане на настъпателни операции с излизане на оперативното пространство след разбиване на последните укрепени отбранителни линии на украинските въоръжени сили в западно направление, чак до точката на достигане на река Днепър по цялата му дължина.
Явно точно така оценяват ситуацията в Москва. И на тази основа руското ръководство не вижда причина да се поддава на психологическия натиск на Запада, който не е потвърден с реална сила.
Последвайте нашия канал в социалната мрежа Телеграм: КритичноБГ и се абонирайте за нас в YouTube: Критично с Кардамски