Преди седмица Politico публикува материал, че антиизраелските протести в САЩ са финансирани от известни донори на демократите. Същите стояха зад избирането на Байдън. Става дума за Джордж Сорос, Бил и Мелинда Гейтс, Дейвид Рокфелер-младши, Сюзън и Ник Прицкер и др.
Изданието е категорично, че Jewish Voice for Peace и IfNotNow са основните организации зад анти-израелските протести в Колумбийския университет, както и в други кампуси. Дадени са стотици хиляди долари, за да се вдигне пропалестински настроената младеж в САЩ срещу политиката на президента Джо Байдън и администрацията му в подкрепа към Израел. На фона на разгарящите се протести и хилядите арестувани, рейтингът на настоящия държавен глава започна да пада още повече, според социологическите агенции отвъд океана.
Какво последва? Белият дом взе мерки.
В началото на месец май правителството на САЩ спря доставките си от военна помощ за Израел, но за новината се разбра чак на 6 май. Американското издание Axios, позовавайки се на израелски официални лица, публикува неочакванаата информация, че доставките на боеприпаси за Тел Авив са спрени, а правителството на Нетаняху е особено обезпокоено от това.
На 10 май, в доклад на американската администрация, изрично беше посочено, че „Израел може да е използвал американски оръжия в нарушение на международното хуманитарно право и задълженията за защита на цивилни граждани във военен конфликт.“ В него също така се подчертава, че при използването на американски оръжия може да не са взети предвид практиките за намаляване на щетите за цивилното население.“ Това е основание за спиране на американската военна помощ и алиби за вече предприетите действия.
Ден по-късно, на 11 май CNN публикува обзорен репортаж, позовавайки се на израелски информатори, в който описва изключителните зверства срещу задържани палестинци от ивицата Газа в затворнически лагер „Сде Тейман“ в пустинята Негев. Ужасяващи факти за ампутиране на ръце и крака на палестинци, които са държани приковани с белезници с месеци за легла, и в резултат на загнояване на раните им от приковаването са били отстранени крайниците им. Изданието пише още, че „операциите“ се правят от стажанти и без упойка.
Днес, 13 май, държантият секретар на САЩ Антъни Блинкен в две интервюта, цитиран от FOX news, заявява в прав текст на Израел: „Махайте се от Газа“. Той не спира дотук и допълва:
„Ние вярваме в две неща. Първо, трябва да имат ясен и надежден план за защита на цивилното население, какъвто не видяхме (от Израел). Второ, трябва да видим и план за това какво ще се случи след края на конфликта в Газа. И него все още не сме видели.“
Посочих тази хронология на събития, която води към първосигналния извод, че администрацията на Байдън се опитва да минимизира щетите от предишната си подкрепа за Израел на фона на последвалите пропалестински протести в американските университети.
Но кое не се връзва във всичко това?
На първо място информацията, че именно донорите на Джо Байдън, които финансираха избирането му за президент и изобщо на Демократическата партия са тези, които финансират протестите срещу него. И то солидно!
Не е логично именно от тях да се очаква да наливат бензин в огъня в падащия рейтинг на настоящия държавен глава на САЩ, с което отваря триумфално вратата на Белия дом за съперника му от републиканската партия Доналд Тръмп.
На второ място, новината че именно Сорос, Бил и Мелинда Гейтс, Дейвид Рокфелер-младши, Сюзън и Ник Прицкер стоят зад финансирането на протестите излезе най-напред в издания – рупори на Демократическата партия.
Не е случаен и фактът, че именно в CNN излезе новината за зверствата на израелците срещу палестинските затворници. Изданието също минава за твърде близко до демократите, а влиянието му в световен мащаб е неоспоримо.
На трето място не може да се твърди, че въпросните спонсори на протеста не са близки до еврейското лоби в САЩ, напротив!
Тогава каква е целта?
Най-напред можем без съмнение да кажем, че представителите на Дълбоката държава вече си дават сметка, че Джо Байдън няма шанс да спечели президентските избори на 6 ноември.
Дори и да му се помогне с манипулация на изборите, както се говори, че се е случило на предния вот, в който загуби Тръмп. Като се има предвид официалната статистика за безработицата на САЩ можем да си представим как социологическите агенции отразяват и реалния резултат на рейтинга на двамата претенденти за Белия дом и спестяват реалния срив на Байдън.
На следващо място е важно да отбележим, че
на фона на оттеглената подкрепа от страна на Байдън за Израел ярко контрастира изразената заета страна от Тръмп към Тел Авив!
На 10 май бившият президент написа в собствената си социална мрежа Truth Social: „Корумпираният Байдън току-що заяви, че ще спре военните доставки за Израел, които продължават да се борят да заличат терористите от „Хамас“ в Газа“, с което плътно застава на страната на правителството на Нетаняху.
Ден преди това сенатор Том Котън от Републиканската партия заяви, че трябва да бъде повдигнато искане за импийчмънт на Байдън заради спрените доставки от оръжие за Израел.
Но настроенията и в САЩ и в целия свят са вече срещу военната операция на Нетаняху на фона на ужасяващия геноцид в Газа, хилядите жертви, сред които жени и деца. Геноцид, който не е виждан от времето на Холокоста по времето на Втората световна война!
И тук, струва ми се, че е разковничето на проблема. От една страна, Байдън ще бъде представен като световен държавник, който се опитва да се противопостави на зловещите кръвопролития в Газа, а Тръмп като техен застъпник!
Но дори и това трудно би обърнало тренда на падащия рейтинг на настоящия държавен глава на САЩ. Причината за това е ръста на инфлацията, приключилата злополучно Байдъномика, летящи цени на храните, топящи се спестявания на американците, сривът на средната им класа и пр.
Но настроенията на жителите на САЩ срещу зверствата в Газа ще си останат!
Какво предстои?
Припомням, че в края на май 2020 г., след смъртта на афроамериканеца Джордж Флойд от ръката на белия полицай Дерек Шовин (според първоначалното твърдение), започнаха масови протести на движението „Животът на чернокожите има значение“, в които участваха между 15 и 26 милиона души, за които се смята, че са най-големите протести в историята на САЩ. Те се обърнаха срещу Тръмп и Републиканската партия.
Тогавашният държавен глава претърпя сериозни репутационни щети, а на 3 ноември 2020 г. загуби изборите.
Нямам никакво съмнение, че зад инженирането на протестите тогава стоят същите тези донори и идейни генератори, които днес финансират ескалацията на напрежението сред защитниците на свободата на Палестина. Те добре мерят пулса на обществото и насочват гнева винаги в своя полза. Зад това естествено не може да се търси никакъв морал. И тогава през май 2020 г. използваха събитие, с което да провокират „река от възмущение“, което умело да насочат в желаната от тях посока. Същото се случва и днес!
През 2020 г. те се подсигуриха и с още една тема срещу Тръмп – пандемията от Ковид 19.
Бившият държавен глава дълго време открито обявяваше скептицизъм и отказваше да се стига до изоляция на обществото – локдаун. Медийните рупори на демократите се постараха да сатанизират и в този аспект Тръмп, че човешкият живот на американците няма никакво значение за него.
Дали от Дълбоката държава имат днес още една тема срещу Тръмп, както и през 2020 г.?
Имат! И вероятно не само една. Веднага се сещам за ситуацията с икономиката и финансовата стабилност в САЩ. Инфлацията не спада с темповете, които обеща шефът на Федералния резерв Пауъл, но за това съм говорил и писал още миналата година, че обезценката на американската валута и дедоларизацията е в ход.
По-важно е друго, че САЩ са на ръба от спукване на балона с офисните имоти, които стоят празни като призраци. Не е изключено някоя от средните банки да обяви фалит, заради непокрити ипотеки и да повлече доминото.
Балонът е видим и се надува все повече.
Въпросът е, кой държи иглата и кога ще го спука.
Дотук поне две теми по които обществото може да бъде изправено срещу Тръмп на революция. Инженерите са ясни.
А до ноември има още много време!
Последвайте нашия канал в социалната мрежа Телеграм: КритичноБГ и се абонирайте за нас в YouTube: Критично с Кардамски