Даниел Дейвис за The Hill: САЩ финансират поражението на Украйна

Подполк. Даниел Дейвис, The Hill

от Лазар Лазаров

В края на миналия месец президентът Байдън подписа пакета за чуждестранна помощ на стойност 95 млрд. долара, като заяви, че той „ще направи Америка по-сигурна. Той ще направи света по-сигурен.“ Макар че много поддръжници на Украйна приветстваха приемането на законопроекта, по-внимателното разглеждане на съответните факти би трябвало да смекчи всякакво вълнение; въпреки че тези средства могат да дадат възможност на украинските въоръжени сили (ВСУ) да продължат да се сражават, те вероятно няма да променят крайния резултат.

Според цифрите Украйна никога няма да спечели войната и да си върне всички загубени територии. Ако Киев не потърси бързо споразумение чрез преговори при най-добрите налични условия, Украйна може да претърпи пълно поражение. 

Може да ви бъде простено, ако си помислите, че след ужасяващата стратегическа катастрофа, каквато беше поражението ни (на САЩ) в Афганистан в продължение на две пълни десетилетия, няма да бързаме да повтаряме грешките си. Но грешите.

Както един колега ми каза наскоро, американската външна политика изглежда заседнала в режим на „удвояване“, при който вместо да признаваме грешките – и след това да ги коригираме – ние просто игнорираме грешките и удвояваме същите елементи на политиката, довели до провал на първо място.

Тази вредна тенденция се проявява с пълна сила в Украйна. Реалността е, че тази война можеше да бъде предотвратена с трезва и зряла дипломация от страна на Съединените щати. Въпреки че европейските столици и украинските лидери притежават влияние и не са свободни от вина, Вашингтон безспорно управлява влака по въпросите, свързани с войната и мира по отношение на Русия и Украйна.

Можехме да настояваме Украйна и Европа да направят всичко необходимо, за да изпълнят условията на Минските споразумения. Докато Русия със сигурност се бави с изпълнението на задълженията си, Западът, както призна бившият германски канцлер Ангела Меркел, очевидно никога не е възнамерявал Украйна да спазва условията, а само използва споразумението като прикритие за Киев да изгради и обучи своите военни сили.

Можехме да работим както с Киев, така и с Москва през декември 2021 г., за да намерим достатъчно общи позиции, за да постигнем споразумение за предотвратяване на руска инвазия и поддържане на диалога. Началните искания на Владимир Путин очевидно надхвърляха това, което някой на Запад би приел, но това е целта на всички преговори: всяка страна започва с оптималната си позиция и след това преговаря до взаимно приемлив компромис. Предложението на Путин дори не беше разгледано. 

Многократно изтъкваното от Русия  условие, което не подлежи на преговори, беше неприсъединяването на Украйна към НАТО, което щеше да приближи военния алианс до прага на Москва. Месец след публичното предложение на Путин за преговори генералният секретар на НАТО Йенс Столтенберг даде ясен отпор, като заяви, че алиансът стои зад декларацията си от 2008 г. за приемане на Украйна и че ще продължи да „помага на Украйна да се придвижи към членство в НАТО“.

Уреждането чрез преговори също беше възможно едва шест седмици след войната, когато Турция беше домакин на преговори между Украйна и Русия. Насочвайки се към срещатa, Владимир Зеленски публично заяви, че ще обмисли изпълнението на основното изискване на Путин: неутралитет.  На 29 март изглеждаше, че двете страни са близо до споразумение за прекратяване на войната. Но по неясни причини Зеленски рязко промени курса няколко дни по-късно и сделката пропадна. През октомври 2022 г. Зеленски подписа законопроект, забраняващ преговорите с Русия, докато Путин остава президент. Оттогава не е имало сериозни дискусии.

Много поддръжници на Украйна твърдят, че новият пакет от помощ на САЩ ще осигури известно облекчение от сериозния недостиг на боеприпаси, но запазват мъртво мълчание за това как това вливане на пари и амуниции ще обърне огромните предимства, които Русия има на бойното поле.

За да може Украйна дори да има шанс за военна победа (дефинирана като изтласкване на Русия от окупираната територия обратно към границите от 1991 г. или дори 2022 г.), защитниците трябва да покажат осезаемо как тази помощ ще обърне предимствата на Путин във въздушната мощ и противовъздушната отбрана, производството на артилерийски боеприпаси, ракети, безпилотни летателни апарати, електронната война, военнопромишления капацитет и преди всичко живата сила.

Но никой не може да начертае такъв курс, защото нито САЩ, нито нашите съюзници са готови да се разделят с голяма част от собствените си национални отбранителни запаси и средства, за да осигурят достатъчно средства за обръщане на дисбаланса, а опитите за увеличаване на необходимия обем оборудване чрез разширяване на капацитета ще отнемат твърде много години.

Зеленски без съмнение скоро ще поиска повече финансиране от САЩ, тъй като настоящият пакет може да им помогне тази година, но нищо повече. Това не е нещо, на което Украйна трябва да разчита. Бяха нужни шест дълги месеца политически спорове във Вашингтон, за да се стигне до тази сделка; не е ясно, че дори ще има още един законопроект за финансиране, още по-малко устойчиви парични вливания в годините занапред.

Това, което трябва да направим, е да кажем на Зеленски и съюзниците от НАТО истината: няма да продължим да подкрепяме политика, която не може да успее. Ако сме мъдри и наистина ценим живота на украинците, трябва да предложим да предоставим достатъчно оръжия и амуниции, за да се опитаме да удържим фронта – стига Киев активно и публично да търси споразумение чрез преговори с Москва.

Целта е да се признае реалността, да се спрат убийствата, разрушаването на украински градове и загубата на още територии и да се даде на оцелелите истински шанс за бъдещето.

Ако Западът и Киев продължат да пренебрегват реалността и да се придържат към фикцията, че с достатъчно време и пари могат да спечелят войната, шансовете Украйна да бъде поставена пред условия за капитулация се увеличават до опасно висока степен.

За автора: Подполковник Даниел Л. Дейвис е старши сътрудник и военен експерт в Defense Priorities и водещ на предаването „Daniel Davis Deep Dive“ в YouTube.

Последвайте нашия канал в социалната мрежа Телеграм: КритичноБГ и се абонирайте за нас в YouTube: Критично с Кардамски

 

Други новини

© 2024 Критично.бг – Всички права запазени!. Уеб дизайн и разработка: Nigma Ltd.

error: Съдържанието е защитено!