Скот Ритър: Встъпването на Путин бележи последния етап от прочистването на Русия от злонамереното влияние на Запада

от Лазар Лазаров
Скот Ритър

Във вторник Владимир Путин положи клетва като президент на Русия, с което постави началото на това, което бившият разузнавач от морската пехота на САЩ и оръжеен инспектор на ООН, превърнал се в политически коментатор, Скот Ритър, очаква да стане в последния етап от пълното възстановяване на самоoпределянето и статута на Русия като отделна от Запада и равна на него, пише радио Sputnik.

Припомня се, че президентът Путин постави специален акцент върху отговорността си като държавен глава „да защитава Русия и да служи на нашия народ“ и изрази готовността на Русия за диалог със Запада, стига последният да преустанови усилията си да ограничава развитието на Русия и да оказва натиск върху страната. 

„Възможен е диалог, включително по въпросите на сигурността и стратегическата стабилност. Но не от позиция на сила, без арогантност, самонадеяност или лична изключителност, а само при равни условия, зачитайки интересите на другия“, заяви Путин.

Междувременно президентът заяви, че Русия ще продължи да работи с партньорите си за евразийска интеграция с „други суверенни центрове за развитие“, за да ускори формирането на „многополюсен световен ред и равноправна и неделима система за сигурност“. 

У дома, подчерта Путин, основите на руската държавност включват „междуетническа хармония, запазване на традициите на всички народи, живеещи в Русия – цивилизация, обединена от руския език и нашата мултикултурна култура“.

Речта на Путин при встъпването му в длъжност се различаваше много от телевизионното обръщение, което той направи, когато за първи път стана действащ президент през 1999 г., но въпреки това има една много важна обща тема, коментира пред Sputnik бившият анализатор на ЦРУ Скот Ритър.

„В своята реч при встъпването в длъжност Владимир Путин даде да се разбере, че сигурността на Русия и руския народ са негов основен приоритет. Защо трябваше да казва това? Защото в момента, в който говорим, Русия е подложена на атака от много страни по света – страни, които се стремят към екзистенциално унищожение на Русия, ако не чрез насилие, то чрез икономическо задушаване“, отбеляза Ритър.

Според коментатора, през 1999 г. Русия е била изправена пред заплаха от друг вид. „През 1999 г. Русия не беше изправена пред атаки отвън от чуждо влияние, а по-скоро атаки отвътре“, подчерта Ритър, посочвайки дълбокото проникване на Западните икономически и политически интереси и Западните ценности, както в правителството на Русия, така и сред обикновените граждани на страната. 

„Това беше Русия, която беше загубила връзка със себе си“, подчерта Ритър.

По време на мандата на Путин Русия постепенно се е „прочистила“ от тези нагласи, смята Ритър, като конфликтът в Украйна служи като катализатор, ускоряващ трансформацията на Русия, принуждавайки както елитите, така и обикновените граждани да преосмислят кои са и какво ги определя.

Занапред Ритър очаква новият мандат на Путин да „предефинира Русия в заключителните етапи на трансформацията, която тя извършва непрекъснато от 1999 г. насам, Русия, която веднъж завинаги ще изчисти отровата на Западното зловредно влияние от своята система и ще създаде чисто руска представа за това какво е Русия“.

Що се отнася до общуването и потенциалното сътрудничество с чуждестранни центрове на властта, то ще се определя от готовността на Запада да уважава руската независимост, смята коментаторът.

„В речта си Владимир Путин даде да се разбере, че търси добри отношения със Запада. Русия не се стреми да доминира над никого. Но Русия иска да живее в мирно съжителство със своите западни съседи като равноправна, като нация, която се определя не от Западните, а от Руските ценности„, обобщи Ритър.

Последвайте нашия канал в социалната мрежа Телеграм: КритичноБГ и се абонирайте за нас в YouTube: Критично с Кардамски

Други новини

© 2024 Критично.бг – Всички права запазени!. Уеб дизайн и разработка: Nigma Ltd.

error: Съдържанието е защитено!