Скот Ритър: БРИКС, воден от Русия и Китай, започва да определя темпото на икономическата и геополитическа промяна в света

Скот Ритър, Energy Intelligence

от Лазар Лазаров

Западните възприятия за Русия остават обвързани с вярвания, основани на реалност, която не съществува от близо четвърт век. В десетилетието след разпадането на Съветския съюз, Западните политически и икономически интереси се ангажираха със съгласувани усилия да трансформират Русия в нещо, отразяващо повече Западните намерения и по-малко руската реалност.

Но 90-те години на миналия век останаха в историята. Самата Русия е продължила напред. Това се вижда от водещата позиция на Москва във форума БРИКС, който поставя нов акцент върху многостранността срещу подкрепяния от САЩ международен ред, основан на правила. Някои Западни анализатори изглеждат объркани от ролята на Русия в БРИКС, изграждайки представи за сблъсък между политиката „Русия на първо място“ и принципите, свързани с изграждането на „нов световен ред“, като същевременно се питат дали Москва е способна да балансира едновременно между външните и вътрешните си приоритети. Между тях обаче няма разделение.

Русия ще бъде домакин на форума на БРИКС през октомври, като в древния град Казан в Татарстан ще се съберат делегации от държави членки, страни, които искат да станат членове, и други, които са любопитни за ролята на БРИКС в тяхното бъдещо развитие.

Групата се разшири от първоначалните си пет члена (Бразилия, Русия, Индия, Китай и Южна Африка) по време на миналогодишната среща на върха в Южна Африка, като покани пет нови членове – Египет, Саудитска Арабия, Иран, Обединените арабски емирства и Етиопия (шеста добавка, Аржентина, впоследствие оттеглена). БРИКС, който тази година е под председателството на Русия, се очаква да продължи разширяването си.

Пътят към Казан

Срещата в Казан няма да се осъществи във вакуум. Под ръководството на руското правителство се провеждат значителни приготовления за установяване на приоритети в дневния ред, създаване на институционални рамки и изграждане на консенсус между съществуващите членове на БРИКС, бъдещите членове и други заинтересовани страни относно бъдещите политики, които се очаква да се появят от срещата на върха.

Докато миналогодишната южноафриканска среща на върха имаше за основна тема въпроса за разширяването, срещата на върха в Казан изглежда вероятно ще има за цел да превърне БРИКС в многостранна институция, предназначена да се конкурира с и евентуално да замени доминирания от САЩ, основан на правила международен ред, който служи като основополагащ организационен принцип за организации като G7, НАТО и Европейския съюз. Те се разглеждат от Русия и Китай не само като конкуренти, но все повече и като противници.

Логичният трамплин за срещата е Международният икономически форум в Санкт Петербург (SPIEF), годишна среща на световни политически и икономически лидери, която прие повече от 25 000 участници Както при всяка международна среща с такъв обхват и мащаб, подготовката включваше многобройни предварителни конференции и дипломатически срещи, на които се обсъждаха дневният ред и се извършваше подготовка за очакваните резултати както от SPIEF, така и от БРИКС.

Русия, заедно с Китай, се стреми да разшири членството си в БРИКС. В миналото Индия изрази известно колебание в подкрепата на тази цел, предвид опасенията, че това ще размие влиянието й върху дневния ред на БРИКС.

Въпреки това, с отправените покани към Сърбия (от Китай) и Бахрейн (от Русия) и след като Турция показа, че обмисля присъединяване, изглежда, че се работи по нов кръг от разширяване.

Руският президент Владимир Путин, заедно с министъра на външните работи Сергей Лавров, определя хода на срещата на високо равнище на БРИКС, включително и с цел осигуряване на подкрепа за засилване на икономическото взаимодействие в рамките на групата.

„Дедоларизацията“ — или намирането на международни алтернативи на щатския долар — се очаква да бъде на първо място в дневния ред.

Споразумението на индийската Reliance Industries за едногодишна сделка с руската Роснефт за закупуване на най-малко 3 милиона барела петрол на месец в рубли се откроява като пример.

Русия също ще бъде домакин на друг важен форум, Московската международна конференция по сигурността (MISC), в средата на август. Подобно на SPIEF, събитието обхваща темата за многополярността, като се фокусира върху въпроси като конфликти в Близкия изток и Африка, военно сътрудничество в Азиатско-Тихоокеанския регион и нови архитектури на международната сигурност в Глобалния Юг.  MISC старателно избягва конфликта в Украйна, но темата е постоянно присъстваща и витае на заден план.

Показателно е, че Китай и другите страни от БРИКС не се обединяват срещу Русия по въпроса за Украйна, въпреки значителния натиск от страна на САЩ. Макар че БРИКС като организация не е в състояние да даде зелена светлина на руските и китайските военни операции, фактът, че тя се разширява в момент, когато двете й най-влиятелни членки не се притесняват от конфликти – в Украйна и Тайван – предполага институционален неутралитет.

Разширен обхват

След срещата между Путин и китайския му колега Си Дзинпин в Пекин през февруари 2022 г., на която двамата подписаха съвместно становище, в което се ангажираха да насърчават нов „основан на закона“ международен ред, а не Западния „основан на правилата“, тези две държави се ангажираха с кампания за насърчаване на мултилатерализма, а не на хегемонията на САЩ. БРИКС винаги е била считана за инструмент в това отношение.

След срещата на върха в Южна Африка през 2023 г. БРИКС навлезе в траектория на значителни промени както по отношение на състава, така и на мисията си. Под руско ръководство срещата на върха на БРИКС през 2024 г. изглежда е готова да се опита да разшири драстично обхвата и мащаба на функционалността на БРИКС, насочена към мисията, като се съсредоточи върху трансформацията на световния ред от доминирана от САЩ система, основана на правила, към нов мултилатерализъм и превърне форума, който някога беше до голяма степен пренебрегван от Запада като нещо повече от незначително геополитическо отклонение, в глобален фактор за промяна на правилата.

БРИКС преминава от институция, определяна до голяма степен от потенциала си, към институция, която определя темпото на световната икономическа и геополитическа промяна.

Последвайте нашия канал в социалната мрежа Телеграм: КритичноБГ и се абонирайте за нас в YouTube: Критично с Кардамски

 

 

 

 

Други новини

© 2024 Критично.бг – Всички права запазени!. Уеб дизайн и разработка: Nigma Ltd.

error: Съдържанието е защитено!