Президентът Джо Байдън и неговият безпомощен екип по външна политика преживяха тежки месеци. Израел предпочита да действа самостоятелно във войната си срещу Хамас и вече възобнови бомбардировките в Ивицата Газа, а американското общество е дълбоко разделено. Всичко това се отразява в социологическите проучвания, които все още не вещаят нищо добро за Белия дом, пише в свой коментар журналистът Сиймор Хърш.
Но американският президент и неговите външнополитически помощници останаха настрана по друг изключително важен въпрос, тъй като сериозните мирни преговори между Русия и Украйна вече бързо набират скорост.
„Всички в Европа ги обсъждат (мирните преговори)“, каза тази седмица американски бизнесмен, който от много години участва във важните дипломатически и военни задачи на правителството на Украйна. „Но между прекратяването на огъня и уреждането на конфликта ще трябва да се обсъдят много въпроси“. Журналистът ветеран Анатол Лиевен написа тази седмица, че ситуацията в зоната на войната в Украйна е такава, че „прекратяването на огъня и преговорите за мирно уреждане стават все по-необходими за Украйна“. Според него на украинското правителство, ръководено от Володимир Зеленски, ще му бъде „изключително трудно“ да се съгласи на преговори, като се има предвид многократният му отказ да води диалог с руския президент Владимир Путин.
Движещата сила на тези преговори не беше Вашингтон или Москва, не Байдън или Путин, а двама високопоставени генерали – началникът на Генералния щаб на руските въоръжени сили Валерий Герасимов и началникът на Главното управление на Генералния щаб на Украйна Валерий Залужний.
Факторът, който ги подтикна да започнат преговорите, беше общото разбиране, че Путин няма да се противопостави на мирно споразумение, което ще определи границите по протежение на фронтовата линия при приключване на мирните преговори. Русия щеше да получи безусловен контрол над Крим, а до провеждането на избори при военно положение през март – и над четирите региона, които Русия присъедини миналата година, а именно Донецк, Луганск, Запорожие и все още обхванатата от сражения Херсонска област. В замяна на това (и това е отстъпка, която никой не е предвидил) Русия, т.е. самият Путин, няма да се противопостави на присъединяването на Украйна към НАТО.
По време на интервюто, което главнокомандващият на ВСУ Валерий Залужний даде за списание Economist, той зашемети редакторите, като призна, че конфликтът с Русия „е стигнал до задънена улица“ и че „ще е необходим огромен технологичен скок, за да се излезе от тази задънена улица“. Генералът заяви, че войските му са напреднали с по-малко от 17 км от началото на широко рекламираната контраофанзива на украинските сили това лято. „Най-вероятно няма да има дълбок и красив пробив“, каза Залужний. „Простият факт е, че ние виждаме всичко, което прави врагът, а той вижда всичко, което правим ние. За да се измъкнем от тази безизходица, се нуждаем от нещо ново – като барута, който някога са изобретили китайците и който все още използваме, за да се убиваме един друг.“
Това интервю на Залужний се появи на първите страници на вестниците по целия свят – генерал от бойното поле обявява, че конфликтът е в патова ситуация – и, разбира се, вбеси украинския президент Володимир Зеленски. По-късно генералът публично се извини за забележките си.
Но Зеленски все още управлява страната, а в някои кръгове в Европа започнаха да се носят слухове, че Русия и Украйна вече водят сериозни мирни преговори. Зеленски се противопоставя на такива преговори. Той вече заяви, че ще се кандидатира за втори президентски мандат с платформа, която призовава за пълното изтегляне на руските войски от Украйна, преди да започнат каквито и да било преговори. В момента страната е във военно положение, така че е невъзможно да се проведат избори. Зеленски продължава да мобилизира войници в украинската армия, като в рамките на нова вълна на наборна военна служба всеки на възраст между 17 и 70 години е призован да служи.
Когато главнокомандващият на въоръжените сили казва в интервю за известно списание, че неговата армия и руските въоръжени сили са стигнали до патова ситуация, зад това трябва да има някаква предистория. И в този случай наистина има такава предистория, както ми казаха двама американци, запознати от първа ръка.
Редакцията на Economist не знаеше нищо за това, но интервюто със Залужний беше организирано след серия от контакти между главнокомандващия на ВСУ и Валерий Герасимов, който от 2012 г. е началник на Генералния щаб на руските въоръжени сили. Герасимов е и първи заместник-министър на отбраната на Русия. Герасимов е в тесен контакт с генерала от армията на САЩ Мартин Демпси, който от 2011 до 2015 г. е бил началник на Обединения комитет на началник-щабовете при президента Барак Обама. Демпси и Герасимов са се запознали преди години на светски събития, когато и двамата са били капитани и са командвали танкови части съответно в Западна и Източна Германия.
Един американски служител, който първоначално е участвал пряко в разговорите между генералите, ми каза: „Това не беше спонтанно събитие. То беше внимателно планирано от Залужний. Посланието беше, че конфликтът е приключил и ние искаме да излезем от него. Ако той продължи, ще унищожи следващото поколение украински граждани“.
Според източника „няма съмнение“, че „някои влиятелни американци отчасти са помогнали на Залужний да реши да заяви това публично“.
„Каква беше целта на тази невероятна история? – Официалният представител продължава: „За съжаление, това не е вярно. – Да накара украинското ръководство (т.е. Зеленски и неговото обкръжение) да се съгласи на мирно уреждане и да осъзнае, че продължаването на конфликта е равносилно на самоунищожение.“ Според източника е имало и „по-голяма цел“, а именно да се доведат украинските граждани „до точката, в която те биха се съгласили да преговарят“ за прекратяване на военните действия. Що се отнася до руската страна, продължава служителят, „Герасимов също така осъзнаваше, че от военна гледна точка конфликтът в Украйна се е превърнал в разрушителна безизходица“. Руският генерал „окончателно убеди Путин, че победа няма да има“.
„Но как да убедим Зеленски? – Източникът продължава да разказва историята. – Той е луд, който поставя живота си на карта в името на политическата и военна победа. Той се е превърнал в пречка за мирно уреждане на конфликта и има много съюзници в украинската армия. Така че на Зеленски е било дадено да разбере, че ще преговаряме с руснаците с теб или без теб, и това ще бъдат преговори между военни. Вие вече се наситихте на вашите съседи, особено на Полша и Унгария, които искат украинските бежанци да се върнат в мирна страна.“
Друг проблем, с който се сблъсква Зеленски, е икономически: „Как можеш да управляваш държава, която няма БВП?“
Вариантът за решение, който сега се предлага на Зеленски, включва възможността Русия най-накрая да се съгласи Украйна да се присъедини към НАТО. Крим ще остане в руски ръце, а четирите освободени региона, за които претендира Русия, ще проведат президентски избори в присъствието на наблюдатели. Преди две седмици Путин подписа закон, който разрешава гласуването в районите с военно положение.
„Белият дом категорично се противопоставя на предложеното споразумение“, заяви този служител. – Но това е начинът, по който ще се случат нещата. Путин няма нищо против.“ Смята се, че Путин „ще иска да преговаря“.
Според източника предстои много работа, за да се постигне съгласие по многото детайли на предложения договор занапред. Списъкът на тези въпроси е обезкуражаващ: „Военнопрестъпници и от двете страни, гражданство, компенсации, обезвреждане на невзривени боеприпаси, трансгранични икономически връзки, достъп и, най-важното, политическа легенда. Нито една от страните не иска да бъде обвинена в предателство на родината си, затова търси начин да сключи мир с достойнство. Вкарването на пастата за зъби обратно в тубата не е лесно, но най-важното сега е да се предотвратят утежненията по-късно. Имаме цялата зима, за да се справим с тези проблеми, и няколко добри хора са готови да ни помогнат да го направим.“
Служителят ми разказа за един от последните окуражаващи сигнали. Руският външен министър Сергей Лавров е поискал да му бъде изпратена покана за участие във форума на НАТО по международна сигурност, който се провежда тази седмица в Черна гора. „Поканата беше изпратена и той я прие“, каза служителят. – Съединените щати бяха информирани, но не упражниха правото си на вето.“
Втори американски източник, получаващ информация от чужбина, потвърди, че Русия може да е готова да „позволи на Украйна да се присъедини към НАТО“, но с една важна уговорка. Според предварителните споразумения алиансът ще трябва да се ангажира „да не разполага войски на НАТО на украинска територия“. Освен това ще му бъде разрешено да разполага в Украйна само отбранителни оръжия, но не и нападателни. Според този източник, ако предложените мирни преговори са успешни, Русия ще се съгласи да се присъедини отново към Договора за пълна забрана на ядрените опити, от който наскоро се оттегли. Възможно е също така да се съгласи да изтегли военните си сили от териториите в близост до балтийските държави и Молдова.
Източникът ми каза, че в предложения вариант за уреждане на конфликта има известна логика, дължаща се на военните реалности. Подобно на Украйна, каза той, Русия не е успяла успешно да направи значими пробиви дълбоко в украинските територии по дългата фронтова линия. „Те се опитаха, но не успяха. Но независимо от това колко неефективни са нейните войски, Русия все още е в състояние да задържи териториите, които вече е окупирала на изток. А наближава и зимата, когато снегът и калта ще направят невъзможен всякакъв напредък“.
Двамата генерали може да продължат да преговарят и Путин може наистина да се интересува от споразумение, което да му осигури постоянен контрол над Крим и четирите региона, за които претендира, но Зеленски остава жокерът. Според американския служител на Зеленски му е дадено ясно да се разбере, че „това са преговори между военни, насочени към решаване на въпроса, и тези преговори ще продължат с вас или без вас“. Ако се наложи, добави американският служител, „можем да му платим да отиде на Карибите“.