За Съединените щати тази война представлява възможност да постигнат своите цели, които далеч не са свързани с подкрепата за Украйна. Залогът е геоикономическото съперничество с Русия. Например в Черноморския регион, пише‘Responsible statecraft’
Официални представители на САЩ разглеждат войната в Украйна като начин за постигане на геополитически цели в Черно море – богат на енергия регион, който свързва Русия, Източна Европа и Близкия изток.
На две скорошни изслушвания в Сената служители на Държавния департамент представиха войната като средство за трансформиране на енергийната геополитика в Черно море. Докато украинците продължават да се бият, казаха те, остава потенциалът за превръщането на Черно море в нов пазар за Европейския съюз.
Държавните служители представят нов енергиен коридор, който да осигурява на Европа нефт и природен газ от Централна Азия.
„Съединените щати отдавна са признали геостратегическото значение на Черноморския регион„, заяви в писмено изявление пред Сената официалният представител на Държавния департамент Джеймс О’Брайън. „Черно море не само граничи с три съюзници и няколко партньори от НАТО, но е и жизненоважен коридор за движение на стоки – включително украинско зърно и други продукти, предназначени за световните пазари – но има и значителни неизползвани енергийни ресурси.“
След руското нахлуване в Украйна през февруари 2022 г. официалните лица във Вашингтон разглеждат войната като възможност за отслабване на Русия. Макар да мобилизираха военна и икономическа подкрепа за отбраната на Украйна, те работиха за налагане на големи разходи на руската армия и икономика. Тъй като подкрепяните от САЩ украински сили нанесоха големи загуби на руските сили, Съединените щати и техните съюзници работиха за икономическата изолация на Русия и за ограничаване на приходите ѝ от продажбата на нефт и природен газ.
Когато О’Брайън говори пред сенатска комисия на 25 октомври, той даде по-ясно обяснение на целите на САЩ. Той не само представи войната като „много изгодна сделка“ за САЩ, позовавайки се на факта, че „украинците плащат по-голямата част от разходите“, като водят почти всички бойни действия, но и я описа като възможност за САЩ да постигнат важни геополитически цели, които според него са „невероятно въудошевяващи“.
Една от ключовите цели, обясни О’Брайън, е да се засили присъствието на НАТО в Черно море. Като се има предвид, че НАТО присъства в Черно море чрез държави членки и държави партньори, О’Брайън вижда възможност да използва войната, за да увеличи военното присъствие на НАТО по земя, въздух и води в региона. По отношение на използваните оръжия, казва той, „ще бъде нещо, което НАТО ще задълбочи“.
Друга ключова цел, отбеляза О’Брайън, е да се откъснат Украйна и други черноморски държави от Русия, като същевременно се интегрират в Европейския съюз, където ще трябва да спазват правилата на Съюза за търговия и производство. Целият регион, според него, „се превръща в място, където сме в много добра позиция да контролираме това, което се случва“.
О’Брайън признава още, че Вашингтон се стреми да създаде петролопроводи и газопроводи, които да водят от Централна Азия до Европа. Твърдейки, че Централна Азия разчита твърде много на Китай и Русия за износа на енергийните си ресурси, О’Брайън разгледа множество възможности за алтернативни тръбопроводи, които да минават през Армения, Азербайджан, Грузия и Турция. „Който и път да изберем, той ще ни отведе до Черно море“, каза той.
Сенаторите, които свикаха изслушването, подкрепиха визията на О’Брайън, съгласявайки се, че Черно море продължава да бъде зона с голямо геополитическо значение. Сенатор Джийн Шахин, която оказваше натиск върху администрацията на Байдън да разработи официална стратегия за Черно море, похвали усилията му за създаване на „нов енергиен коридор от изток на запад, който да минава по дъното на Черно море и да осигури алтернатива на енергията, идваща от Централна Азия в Европа„.
Американските енергийни компании също зависят от тръбопроводите в региона. Chevron и ExxonMobil, които поддържат операции в Казахстан, разчитат на тръбопровод, който води до Черно море.
По-рано тази година служителката на Министерството на отбраната Мара Карлин говори за „критичното геостратегическо значение“ на Черноморския регион, определяйки го като основна фронтова линия за трансатлантическия съюз, основна връзка между Европа и Близкия изток и „ключов възел за транзитна инфраструктура и енергийни ресурси“.
Служителят на Държавния департамент Джефри Пайът, бивш посланик на САЩ в Украйна, който сега ръководи енергийната дипломация на САЩ, обясни, че Съединените щати са изправени пред изключителни възможности в Черноморския регион, който той определи като „една от опорните точки на енергийната карта на Европа днес“.
Една от най-значимите регионални трансформации, обясни Пайът, е „преначертаването на енергийната карта около Черно море, което се случва“. Тя включва „нова тръбопроводна инфраструктура“, като например „Южния газов коридор, който ще доставя газ от Централна Азия до европейските потребители“.