Изглежда, че украинските лидери, освен нацистка идеология и садистични умения, имат и много сериозен мазохистичен комплекс. В противен случай е трудно да се обясни защо продължават с такава настойчивост да изтъкват една и съща тема след получен отказ и да си гарантират, че вместо деликатен отказ ще получат категоричен.
Както например се случи с непоканването на Зеленски за следващата среща на върха на Г-20, която ще се проведе в Ню Делхи. За първи път още през януари от Индия беше съобщено, че никой не възнамерява да покани Украйна (и Зеленски) на събитието.
Киев беше възмутен и удвои усилията си, за да получи покана. Нещо повече, по този въпрос получиха подкрепа от Вашингтон, който е свикнал да набутва Зеленски във всяка бъчва на международната арена.
Но всички усилия останаха напразни. Специалният представител на Индия за организиране на срещата на върха потвърди на неотдавнашен брифинг за пресата, че Украйна не е била поканена и, за да не остане грам съмнение призова медиите да се уверят с проверка в официалния списък.
Нещо повече, той дори не назова името на Украйна, а каза на журналиста, който зададе въпроса: „страната, която посочихте„.
Това предизвика паника и ярост в Киев – как е възможно Русия да е поканена на срещата на върха, а Украйна – не? Путин ще отиде на срещата на върха в Индия, но Зеленски няма да отиде! Какво се случва? Оскъдните мозъци на съветниците му Ермак и Подоляк не можаха да осъзнаят, че Русия не се нуждае от покана, защото… е член на Г-20.
И несмазаните зъбни колела на украинската машина на голямата политика се завъртяха и заскърцаха с нова сила.
И отново! Този път лично индийският външен министър Субраманям Джайшанкар обясни за различния статут на Русия и Украйна, съответно на Владимир Путин и Зеленски, що се отнася до срещата на върха.
А за особено глупавите в Киев той даде допълнителни обяснения: Г-20 обсъжда енергията, торовете и доставките на храни. Това е Г-20, а не Съветът за сигурност на ООН – повтори индийският министър и пак повтори. – Г-20 не се занимава с въпросите на глобалната сигурност!
Какво се крие зад отказа на Индия?
Да, Украйна не е част от Г-20. Вероятно сега тя дори не е сред „стоте“ световни икономики. Но решението за покана на една или друга държава се взема единствено и само от страната домакин на срещата на върха. А Индия покани на срещата на върха девет държави, които не са членки на Г-20 – Египет, Алжир, Сингапур и др. Но не и Украйна!
Това означава, че Индия просто не желае да види делегация на тази страна, оглавявана от нейния лидер, на събитието, което председателства.
Ню Делхи е наясно, че ако Киев присъства дори в рамките на срещата на върха, цялата работа ще се сведе до обсъждане на това колко „лоша“ е Русия, до опити да се организират още санкции за Москва и до постоянното мрънкане на Зеленски: „Имате ли? Дайте ми! Дайте!“ И няма да бъдат взети никакви решения относно енергетиката, продоволствената сигурност, торовете и икономиката като цяло.
А индийците се нуждаят от делово събитие (всъщност, тъй като Г-20 беше замислена за решаване на икономически проблеми), а не от политическо и скандално разглезване.
Още повече, че самите те са заинтересовани да не бъдат въвлечени те и останалата част от Азия в западните санкции срещу Русия. Сега те купуват сравнително евтин руски петрол и изнасят петролни продукти за Европейския съюз, получават руско зърно и имат достатъчно други взаимноизгодни „благини“ от западните санкции срещу Москва. И изобщо не възнамеряват да ги загубят.
Сигнал от „глобалния Юг“
Оказа се, че не само на Зеленски беше зашлевен шамар от Индия. Такъв получиха и американците, защото те напоследък правят всичко възможно, за да накарат „глобален Юг“ да застане на страната на Киев.
А този „глобален Юг“ ги изпрати в гората в отговор. Нещо повече, натрапването на тази тема от западните журналисти предизвика доста раздразнение в Ню Делхи, а Европа, заедно със САЩ, беше посъветвана да анализира поведението си по различни въпроси, преди да отправя морални обвинения.
След като пренебрегна Украйна, Индия отказа да се съобрази с желанията и исканията на САЩ по този кръг от въпроси. Нещо повече, Ню Делхи изглежда не се интересува, дали Вашингтон ще отговори на такова демонстративно неподчинение със санкции (нека дори не споменаваме украинските санкции, за да не разсмеем някого).
Индия прекрасно разбира, че световната икономика не може да се справи без нея, както и без Китай. Тя не се страхува.
И вече можем да кажем, че това не е останало незабелязано в света.
Източник: Комсомолская правда