Владимир Прохватилов: Европейските елити са се запътили към задънена улица и социална катастрофа

Фонд за стратегическа култура

На 12 април Великобритания и САЩ разшириха санкциите срещу Русия в областта на търговията с метали. Както се посочва в изявление, издадено от Министерството на външните работи на Обединеното кралство и Министерството на финансите на САЩ, Лондонската метална борса и Чикагската стокова борса вече няма да могат да попълват запасите от алуминий, мед и никел в своите складове чрез доставка на суровини от руски произход.

„Решителната стъпка, която Лондон предприе заедно с Вашингтон, „лишавайки руските метали от достъп до двете най-големи стокови борси“, ще лиши руския военно-промишлен комплекс от финансиране“, каза ръководителят на британското министерство на финансите Джереми Хънт.

Наложените ограничения не се отнасят за съществуващите запаси от руски метали в складовете на двете борси, с които все още ще могат да се извършват търговски операции, но те вече няма да могат да купуват руски мед, алуминий и никел. Новите санкции не важат за титан и метали от платиновата група.

Документът подчертава, че това са технически сложни мерки, които изискват продължителни одобрения, за да се „осигури тяхната ефективност и да се минимизира рискът от дестабилизация на пазара“.

През декември 2023 г. Великобритания напълно забрани вноса на мед, алуминий и никел с произход Русия. В Съединените щати подобна забрана започва да влиза в сила сега, но не важи за метали, добивани преди 13 април 2024 г.

Веднага след като руският метал беше отлъчен от двете най-големи западни борси, „цените на алуминия скочиха до рекордни нива“, съобщава Bloomberg.

С отварянето на пазара алуминият скочи с цели 9,4%, най-много от стартирането на сегашната форма на договора през 1987 г., а никелът се покачи с цели 8,8%.

„Въпреки че новите ограничения не спират търговията с руски метали, може да видим известна временна подкрепа за по-високи цени на медта, алуминия и никела“, каза в имейл Ейми Гауър, стратег по металите в Morgan Stanley .

Скокът в цените на акциите се дължи на „загрижеността, че санкциите ще намалят руските потоци към западните пазари“, каза Джиа Джън, ръководител на търговията и проучванията в Shanghai Dongwu Jiuying Investment Management Co.

Санкциите срещу руския метал са доста хитри. Факт е, че в края на март Русия притежаваше:

91% от запасите на алуминий на Лондонската метална борса (LME), 62% от мед и 36% от никел. Така че, ако британците наистина напълно изоставят алуминия от Русия, тогава LME може да бъде закрит.

Съобщението, че санкциите ще засегнат само метал, произведен преди 13 април, също изглежда като чиста измама. А, ако металът е бил излят по-рано, тогава значи може да се търгува както в Лондон, така и в Чикаго. /…/

В крайна сметка руските металургични производители ще засилят присъствието си на азиатските пазари, като по този начин ще компенсират оттеглянето си от САЩ и Европа.

И според подобна схема с руски газ и нефт, преминали през Индия, руският метал, намиращ се извън системата на LME, ще бъде изпратен на LME .

С други думи, ще има посредници, които ще получат допълнителни свръхпечалби. Освен това тези посредници в никакъв случай не са от Северна Корея или Иран.

Например американското финансово чудовище JPMorgan заобикаля санкциите за руския алуминий и ще продължи да го прави. Най-големият търговец на алуминий в света Glencore, който се контролира от британски и американски инвестиционни фондове, също ще заобиколи забраните, тъй като не може да си позволи да загуби лъвския пай от бизнеса си.

Западът не може да откаже не само руския титан и металите от платиновата група. Европейските страни продължават да придобиват руски ресурси, въпреки наложените санкции и антируската риторика. Така Франция значително увеличи вноса на втечнен природен газ (LNG) от Русия, а Литва възобнови покупките на руско зърно.

През февруари 2024 г. Литва закупи 12,2 хиляди тона зърно от Русия за 1,95 милиона евро. Така литовските власти възобновиха покупките след прекъсване от няколко месеца: Вилнюс спря редовния внос на руско зърно през май 2023 г., а последната доставка беше извършена през юли.

В края на зимата Латвия също увеличи вноса, закупувайки 58,8 хиляди тона зърно от Русия за 10 милиона евро. Страните от ЕС като цяло са закупили през февруари 92,6 хиляди тона руско зърно на стойност 16,9 милиона евро.

Особено анекдотична е ситуацията с доставките на руски уран за САЩ.

Зависимостта от руското ядрено гориво представлява критична заплаха за националната сигурност на САЩ, заяви Консултативният съвет по международна сигурност на американския държавен секретар Антони Блинкен в неотдавнашен доклад.

„Въпреки че Съединените щати някога бяха доминиращият доставчик на ядрени технологии за продажба, сега страната изостава в своята конкурентоспособност. Следвайки тенденциите на международния пазар, Русия се превърна във водещ световен доставчик на ядрени реактори чрез Росатом“, се отбелязва в доклада.

Посочва се също, че Русия доминира на световния пазар на ядрено гориво. Руската федерация е сред страните [включително Австралия, Казахстан, Канада и Намибия] с най-голямо производство на уран в света.

На Русия се падат около 38% от световния капацитет за преработка на уран и около 46% за неговото обогатяване.

„Остава да се види дали Западът може да намали зависимостта си от руските ядрени доставки“, каза екипът на Блинкен в своя доклад.

През декември миналата година Камарата на представителите на Конгреса на САЩ одобри законопроект за забрана на вноса на нискообогатен уран от руски произход, но трезво мислещите сенатори отхвърлиха тази инициатива.

Съединените щати търсят алтернативни доставчици на уран за реактори от следващо поколение вместо Русия, съобщава Ройтерс, позовавайки се на изявление на Министерството на енергетиката на САЩ.

Предвижда се сключване на договори за максимален срок от десет години за доставка на висококачествено нискообогатено ураново гориво (HALEU), обогатено до 20% – традиционно използваното ураново гориво е обогатено до 5%.

Единствената компания, която продава търговски количества HALEU, е Techsnabexport (Tenex, дъщерно дружество на Rosatom). Само една американска компания има американски лиценз за производство на HALEU – Centrus Energy, но тя произвежда малки количества от горивото само за демонстрационни цели. Европейската компания за обогатяване на уран Urenco няма лиценз за производство на HALEU за САЩ.

Собствените природни резерви на уран в Съединените щати са малки и добивът му е нерентабилен. Затова САЩ трескаво търсят неруски източници на ядрено гориво. Но, както каза Д. Понеман, изпълнителен директор на Centrus Energy Corporation,

дори цялото световно обогатяване не е достатъчно, за да замени руския уран.

На 19 февруари 2024 г. ръководителят на МААЕ Р. Гроси обяви увеличаване на присъствието на Руската федерация на пазара за обогатяване на уран.

Според него намаляването на зависимостта от руския ядрен сектор ще струва на Европа милиарди евро, което прави невъзможно да се говори за възможни санкции в тази област.

Вашингтон, разбира се, осъзнава непоследователността на своя политически курс спрямо Москва, но отказва да го признае и продължава да се забива в ъгъла. Вече е повече от очевидно, че програмата за санкционен натиск не дава резултати, а опитите за изолация на Русия се провалят. Освен това на този фон Москва укрепва позициите си и получава помощ от други страни, които ценят собствените си интереси.

Що се отнася до европейските елити, включително британския, безразсъдната им политика спрямо Русия ги вкарва в задънена улица, водеща до социална катастрофа.

Последвайте нашия канал в социалната мрежа Телеграм: КритичноБГ и се абонирайте за нас в YouTube: Критично с Кардамски

Други новини

© 2024 Критично.бг – Всички права запазени!. Уеб дизайн и разработка: Nigma Ltd.

error: Съдържанието е защитено!