Проф. Иво Христов: Българските елити са назначени. Ние нямаме бъдеще предвид настоящия ни елит. ВИДЕО

от Лазар Лазаров
Иво Христов

Българските елити не са естествен продукт на борба. Те са до голяма степен назначени елити. Политически партии в България не представляват някакви обособени социалноикономически и други интереси. Ако елитите представляват бъдещето, България няма бъдеще, ако погледнем сегашния български елит. „Ляво“, „дясно“ и „център“ за България са са етикети без никакво съдържание. В България няма политика в строгия смисъл на думата. 

Това заяви в предаването „Кръг Квадрат“ по 7/8 ТВ социологът и геополитически анализаторът проф. Иво Христов.

„Темата за националния елит е любимата тема за средното българско ухо. Защото, ако някой е виновен за неговото мизерно битие, това е капитализмът, социализмът, четирите годишни времена, земното притегляне и разбира се елитът, който и да е той“, коментира Христов.

„Българските елити не са продукт на борба. Те не са естествен продукт на естествен процес на селекция, така както това се случило през 18-ти и 19-ти век в Европа или в Северна Америка“, обяснява социологът, като допълва, че  българските елити не са продукт на искристализирали социални сили и групи, които да ги изтласкат на повърхността, за да имат качествата на елит. 

„Това са назначени елити в една значителна степен. Ето защо те са и капсулирани „, отбелязва той. Според него българското население не вижда в тях собствените си представители, собствените си водачи и такива, които да артикулират неговите интереси.  „Защото това е едно общество – каша“, подчертава той, като пояснява, че говори за настоящето българско общество.

„Чудя се на колеги социолози, когато започнат да говорят за социално-класов анализ. Това е абсолютно неприложимо за българските социални реалности и не само за тях. В този смисъл българските политически партии не представляват някакви обособени социалноикономически и други интереси. Оттам елитарните прослойки, които са монтирани и наредени отгоре естествено, че не са продукт на процес на кристализация отдолу-нагоре“, коментира професорът.

Второ, продължава Христов, цялата държавна машинария и свързаната с нея партийно-политическа такава, ако се вземе предвид българската литература и преса между Първата и Втората световна война, говори, че за всичко са виновни партиите, гражданите и т.н. „Само в едно селско, неуравновесено общество, за което е изначално социално чужда държавата с всичките й атрибути, включително партийно-политическата система, ще ви каже, че нямаме нужда нито от партии, нито от държави. Това е своеобразен европейски „Пол Пот (водач на режима на червените кхмери в Камбоджа)  и Йенг Сари (съосновател на режима на червените кхмери в Камбоджа) в български вариант“, прави сравнение социологът.

Според него това е така, защото държавата и политическата система в България не са естествено възпроизведени и продукт на развитието българското общество. Поради това, смята той,  там има изначална социална чуждост, което вече се превръща в културна, цивилизационна и персонална чуждост.

Пропастта между „тия гадове горе“ и „ние тук долу“ няма как да се затвори, смята проф. Христов, като добавя: „Липсва възможността за  задружно и групово усилие и изнасяне на някакви групови каузи и интереси дълго време, в дълги битки. Ние не сме наблюдавали такова нещо в Новата българска история. Резултатът е приказките за добрия народ и лошите управници.“

Относно искането от страна на народа на алтернативи от елита, Христов коментира: „На средното българско ухо за секунда даже не му идва наум  в главата, че политиката не е супермаркет, в който се предлага салами. Политиката е битка за извоюване на алтернативи. Когато ти предлагат държава, партии, спасение, ти ще бъдеш полуфабрикат. „

Според него има привиден елит и прикрит, но реален елит и не винаги между техните светове връзката е генетична и функционална.  „След 9 ноември 1989 г., докато едни самозванци са стояли отгоре, отдолу едни хора сръчно приватизираха промишлеността и станах реалния елит“, отбелязва социологът.

„Ако елитите представляват бъдещето, България няма бъдеще, ако погледнем сегашния български елит“, категоричен е той.

По думите му българското общество е слабо разчленено на социално групови интереси, които да са осъзнати като такива. „Затова в „ляво“, „дясно“ и „център“ за България са абсолютен куклен театър. Това са етикети без никакво съдържание. Дори до говорим за българска политика в строгия смисъл на тази дума е меко казано липса на предмет. Няма такова нещо. Тук нямате обособена сфера на социално действие, което наричаме политика, което да прави необходими партиите, идеологиите и визионерството“, коментира професорът.

Проф. Христов е на мнение, че основният проблем на нашите хора е невъзможността за собствена субектност отвъд спасяването по единично. „Това руинира нашето общество, категоричен е той.

Уважаеми читатели на КритичноБГ, призоваваме Ви да помогнете с дарение за сайта, за да можем да продължим неговата кауза.

Последвайте нашия канал в социалната мрежа Телеграм: КритичноБГ и се абонирайте за нас в YouTube: Критично с Кардамски

 

 

 

 

 

Други новини

© 2024 Критично.бг – Всички права запазени!. Уеб дизайн и разработка: Nigma Ltd.

error: Съдържанието е защитено!