МВФ иска да командва парада на CBDC и да се превърне в Световната централна банка

ВАЛЕНТИН КАТАСОНОВ, Фонд за стратегичуска култура

На 20 юни директорът на МВФ Кристалина Георгиева говори пред управителите на африканските централни банки на конференция в Рабат, Мароко. Наред с други неща тя съобщи, че Фондът се опитва по някакъв начин да хармонизира работата на отделните държави по въвеждането на цифрови валути на централните банки (CBDC), за да им улесни по-късно извършването на трансгранични трансакции: „CBDC не трябва да бъдат фрагментирани национални предложения… За да имаме по-ефективни и по-справедливи транзакции, се нуждаем от системи, които да свързват държавите, нуждаем се от оперативна съвместимост.“

 

Едно от усилията на Фонда за координиране на дейностите на CBDC сред централните банки е „Наръчник за CBDC“. На пролетната сесия на МВФ и Световната банка през април т.г. беше обявен проектът на Наръчника. Планира се той да бъде разбираем документ дори за неспециалисти, съдържащ поне 19 глави, които ще бъдат публикувани постепенно през следващите четири-пет години. В Наръчника ще бъдат изложени най-често задаваните въпроси, свързани с CBDC, включително: 1. целите на политиката и оперативната рамка на ЦБДЦК; 2. основни изисквания и готовност за емитиране на CBDC, като например правни съображения, киберустойчивост, управление на централната банка и регулиране и надзор; 3. подходи и технологии за проектиране; и 4. потенциални макрофинансови последици от CBDC. „Главите от Ръководството до голяма степен ще осигурят рамка за структуриране на проучването на CBDC, а препоръките ще се основават на най-добрите международни практики и ще зависят от условията в отделните държави“, се казва в прессъобщение на МВФ.

 

Централните банки в повече от сто държави се насочват към създаването на свои цифрови валути и МВФ като „диригент“ трябва да управлява този процес, включително чрез гореспоменатото Ръководство.

К. Георгиева заяви, че Фондът е започнал работа по световна платформа за CBDC. Както тя отбеляза, тази платформа следва да „осигури оперативна съвместимост“ на цифровите валути на различните CBDC. CBDC ще насърчават финансовото приобщаване и ще направят паричните преводи по-евтини.

„CBDC могат да спомогнат за увеличаване на приобщаването, да укрепят устойчивостта и ефективността на националните платежни системи и да направят трансграничните плащания по-евтини и по-бързи. Важно е обаче CBDC да не се превърнат във фрагментирани национални предложения. Поради тази причина МВФ започна работа по концепцията за глобална платформа за CBDC, която ще осигури оперативна съвместимост и сигурност на плащанията на външните и вътрешните финансови пазари“, заяви Кристалина Георгиева.

На кръгла маса по политиката на конференцията CBDC в Рабат директорът на департамента за парични и капиталови пазари на МВФ Тобиас Адриан представи новата концепция за платформа за трансгранични плащания. Тя включва схема на платежна система, която използва единен регистър за регистриране на трансакциите по CBDC. Според Адриан платформата „XC“ ще има единен регистър на нарежданията, който може да се използва за обмен на цифрови представяния на резервите на централните банки във всяка валута.

Но централните банки трябва да побързат, защото тази функция (трансгранични преводи) може да започне да се изпълнява от криптовалутите. А последните, според ръководителя на МВФ, не са надеждни инструменти. Криптовалутите (ако не са обезпечени) са типичен инструмент за спекулации. МВФ не призовава за забрана на криптовалутите. Той предлага централните банки да имат по-строг контрол върху емитирането и разпространението на частни цифрови валути. И да превърнат ЦБДЦК в по-привлекателна валута от криптовалутите.

Цифровите валути обаче продължават да навлизат. Класическите децентрализирани криптовалути, като биткойн, също бяха оценени като потенциален инструмент за по-евтини парични преводи. Салвадор направи биткойн законно платежно средство през 2021 г. и стартира спонсорирания от държавата портфейл Chivo, фокусирайки се върху това предимство. МВФ обаче никога не е подкрепял въвеждането на биткойн в Салвадор поради опасения, че високата волатилност на валутата може да дестабилизира икономиката. Въпреки това президентът на Ел Салвадор Наиб Букеле не се отзовава на съветите на МВФ.

Успоредно с това МВФ започна работа по универсална, наднационална цифрова валута. На тазгодишната пролетна сесия на МВФ и СБ организация, наречена The Digital Currency Monetary Authority (DCMA), обяви намерението си да пусне универсална валута Unicoin (UMU), която ще бъде законно платежно средство за трансгранични плащания. Почти никой не знаеше какво представлява DCMA. Оказа се, че тя „е световен лидер в областта на защитата на цифровите валути и иновациите в паричната политика за правителства и централни банки. В DCMA членуват суверенни правителства, централни банки, търговски банки и банки на дребно и други финансови институции“. Подробности относно състава на организацията и нейния правен статут за съжаление не са налични в публични източници. Обърнете внимание, че все още няма официални изявления от Фонда относно участието му в проекта за наднационална цифрова валута UMU. Но има много косвени признаци, че между МВФ и UMU са установени отношения на сътрудничество. Достатъчно е да отбележим изключително лоялното отношение на Фонда към валутата UMU: „UMU е в съответствие с неотдавнашните препоръки за политиката по отношение на криптоактивите, предложени от МВФ.“ Както твърдят служителите на МВФ и ръководството на DCMA, UMU е комбинация от най-добрите качества на частните криптовалути и CBDC.

Вече се появиха първоначални коментари относно универсалната парична единица. На 13 април беше публикувана статията „МВФ разкрива нова „глобална валута“, известна като „универсална парична единица“, която трябва да „революционизира световната икономика“. Нейният автор Майкъл Снайдър започва така: „Току-що беше пусната в действие нова глобална валута, но 99 % от населението на света няма представа какво се е случило току-що. И по-нататък: „Това трябва да бъде сигнал за събуждане за всички нас, защото широкото въвеждане на нова „глобална валута“ ще бъде гигантска стъпка напред за глобалистичния план. МВФ не е създал тази нова валута, но тя беше въведена на голяма среща на МВФ по-рано тази седмица…“

Снайдър признава, че досега не е знаел, че съществува организация, наречена DCMA. Оказва се, че и в света на КБДП има малко конспирация. Авторът на статията заключава емоционално за проекта UMU: „Тайна клика от международни банки и национални правителства се е сговорила да прокара тази нова валута в гърлата ни.“

Експертите вече се чудят: какво ще се случи, ако UMU успее да се изстреля в орбита?

– Като глобална валута тя би могла да замени отслабващия щатски долар.

– Тя би била еквивалент на „банкора“ – наднационалната валута, която английският икономист Джон Кейнс предлага на конференцията в Бретън Уудс през 1944 г. (предложението е отхвърлено, защото американците налагат своята алтернатива – щатския долар).

– Емитент на валутата би могъл да бъде Международният валутен фонд (в този случай той би могъл да се преименува на Световна централна банка).

– Другите валути (национални парични единици) в крайна сметка биха били премахнати.

– Следователно централните банки на отделните държави също ще бъдат премахнати (ще остане само Световната централна банка).

 

P.S. Цифровата валута UMU вече е 99% готов продукт. Както съобщи специализираният новинарски ресурс cryptocompass.com на 27 май т.г., „пилотната програма на Unicoin в момента се изпълнява в Латинска Америка и Африка, а пълното пускане на продукта е планирано за следващите шест месеца“.

 

Източник: ФСК

Други новини

© 2024 Критично.бг – Всички права запазени!. Уеб дизайн и разработка: Nigma Ltd.

error: Съдържанието е защитено!