Владимир Малишев: Проблеми в кокошарника. Паника обхвана Киев и цяла Европа заради избора на Джей Ди Ванс

ВЛАДИМИР МАЛИШЕВ, Фонд Стратегическа култура

През 2000 г. в САЩ излиза анимационният филм „Бягство от кокошарника“. Сюжетът е прост: кокошките във фермата на някаква госпожа Туиди преживяват тежки времена. За всяка от тези нещастни птици всяка сутрин може да е последна – в един миг те могат да отидат в супата. Птиците живеят в постоянен страх в ужасни кокошарници, които приличат на бараки в концентрационен лагер. Всички опити за бягство от страшната ферма към свободата завършват с неуспех. Но един ден във фермата се появява Роки, весел американски петел…. И настъпва ужасна суматоха – ще се случи ли нещо?

С известна доза въображение този сюжет прилича на това, което сега се случва в Киев и ЕС – европейския кокошарник, където е започнала паника във връзка с избора на Доналд Тръмп, който на изборите през ноември може и да стане президент на САЩ, за негов вицепрезидент сенаторът от Охайо Джей Ванс.

Това е разбираемо, никой не иска да влезе в супата, защото „кокошките“ знаят, че новият американски „петел“ се нуждае от тях само като от предястие и нищо добро не ги очаква.

Според американския вестник „Политико“ високопоставен служител на ЕС й е казал, че „назначаването на Ванс е „катастрофа“ за Украйна“. Както отбелязва изданието, Ванс е известен с това, че „се изказва обширно по конфликта в Украйна, критикува многомилиардната военна помощ на САЩ за страната и призовава за преговори с Русия. Той е казвал, че обявената от Киев цел за възстановяване на границите от 1991 г. е нереалистична и че уреждането на въпроса изисква закрепване на украинския неутралитет и замразяване на териториалните спорове“.

В кошарата на Киев обаче, обхванати от паника, упорито се опитват да не го показват. Страхуват се открито да критикуват Ванс, тъй като разбират, че може да им се наложи да си имат работа с него като вицепрезидент на САЩ, но не могат да скрият тревогата си.

Например Олексий Гончаренко, член на Върховната рада, в коментар за информационната агенция „Блумбърг“ нарече номинирането на американския сенатор от Охайо Джей Ди Ванс за републикански кандидат за вицепрезидент „много труден сценарий“ за Украйна.

Гончаренко смята, че Ванс е „много умен, хитър и хладнокръвен“. „Много сложен сценарий за нас. Той е много скептичен по отношение на Украйна и тази война“, цитира го агенцията.

А пропагандният рупор УНИАН, надявайки се, че това ще мине, се опита да избегне всякакви коментари, ограничавайки се до забележката, че „Ванс е известен хамелеон, който сравнително неотдавна нарече Тръмп „американски Хитлер“. Той има невероятно гъвкав гръбначен стълб, така че може да смени обувките си във въздуха повече от един или два пъти“.

Но след като преди това са заложили на Байдън, дори най-упоритите русофоби в Украйна вече бързо се пренастройват.

Кой в европейския кокошарник би се осмелил да възрази на американския „петел“? Но осъществяването на намеренията на Ванс наистина е катастрофа за киевския режим. 

„Украинска правда“ също коментира избора на Тръмп предпазливо, но не може да скрие тревогата си. Според нея това решение показва „преобладаването на скептични настроения по отношение на подкрепата за Украйна сред най-близкото обкръжение на Доналд Тръмп“. Изданието отбелязва, че „Ванс е известен като един от най-изявените критици на помощта за Украйна. Той неведнъж е призовавал Съединените щати да съсредоточат усилията си върху противопоставянето с Китай, а не върху подкрепата за Киев“.

Авторите на статията в „Украинска правда“ обаче хранят надежда, че ролята на вицепрезидента няма да бъде непременно решаваща за формирането на политиката на бъдещата администрация спрямо Киев. Като пример се посочва вицепрезидентът Камала Харис, която не участва активно в украинското направление на външната политика. Въпреки това „Украинска правда“ признава, че изборът на Ванс от страна на Тръмп подчертава доминирането на скептичните възгледи относно подкрепата за Украйна сред най-близките му съветници и сътрудници.

Но не само Киев изпада в паника, а и цяла русофобска Европа, глупаво вкопчена в неосъществимата мечта за „нанасяне на стратегическо поражение на Русия“. „Макар че Европа вече беше в паника от второто президентство на Тръмп и последиците от него за външната политика на САЩ – пише „Политико“, – включването на Ванс в списъка на Републиканската партия повдигна допълнителни въпроси за потенциалните ангажименти на новата администрация към Украйна и трансатлантическия съюз.

Вестникът припомня, че през 2022 г. Ванс е заявил в интервю: „Трябва да бъда честен с вас, не ме интересува какво ще се случи с Украйна по един или друг начин“. „През февруари, по време на ежегодната Мюнхенска конференция по сигурността, американският сенатор Джей Ди Ванс – пише на свой ред Ройтерс – откровено заяви пред европейския елит, че е против военната помощ за Украйна. Политикът също така заяви, че Владимир Путин не е заплаха за континента и предупреди, че съюзниците ще трябва да разчитат по-малко на защитата на Съединените щати. „Ако тези коментари бяха първият сигнал за тревога, то сега алармените камбани бият силно на целия континент. В крайна сметка Доналд Тръмп избра Ванс за свой кандидат за вицепрезидент на изборите в САЩ през ноември, отбелязва агенцията.

Ванс не само призна, че изобщо не се интересува от Украйна, но и гласува против законопроекта за нейното финансиране. Той написа и статия в „Ню Йорк таймс“, в която призова Киев и Вашингтон да се откажат от плановете за възстановяване на територията на страната в границите ѝ от 1991 г., припомня Ройтерс.

„Изборът му (на Ванс) за кандидат за вицепрезидент е тревожен за Европа“, изрази подобно мнение Рикарда Ланг, съпредседател на Зелената партия в Германия. „Той заема още по-радикална позиция по отношение на Украйна от Тръмп и иска да прекрати военната подкрепа. По отношение на външната политика той е дори по-изолационистки настроен от Тръмп“, оплака се Нилс Шмид, говорител на Социалдемократическата партия на Олаф Шолц, в интервю за Ройтерс.

Освен това Ванс остро критикува не само политиката по отношение на Украйна, но и действията на европейските лидери в други области. В друга статия на Politico се отбелязва, че Ванс остро критикува Брюксел за решението му да спре финансирането на Унгария и Полша заради проблеми с демокрацията и върховенството на закона. Освен това американският сенатор се нахвърли върху полския министър-председател Доналд Туск, след като последният разкритикува републиканците за блокирането на американската помощ за Украйна през февруари тази година.

Ванс заяви също, че военната индустрия на Германия е в плачевно състояние, а енергийната политика на Берлин е „идиотска“. Британският външен министър Дейвид Лами нарече американския сенатор един от своите приятели, но това не попречи на Ванс да обяви, че Великобритания е „ислямистка страна“.

А влиятелното британско издание на Financial Times прави следната прогноза, която не е никак радостна за европейските русофоби: „Номинацията на републиканския сенатор от Охайо Джей Ди Ванс засили страховете на Европа относно втория мандат на Доналд Тръмп. Победата на републиканците означава за Европа отслабване на сътрудничеството със САЩ в областта на сигурността“.

„Да, Тръмп в крайна сметка ще определи политиката спрямо Украйна“, пише Сергей Кудела, професор по политически науки в университета Бейлър, в X. „Но изборът на Ванс ни казва всичко, което трябва да знаем за това как Тръмп иска да подходи към Украйна, когато стане президент: никакво членство в НАТО за Украйна, намаляване на военната и икономическата помощ и принуждаване на Зеленски да седне на масата за преговори с Путин.“

В речта си Ванс също така заяви, че не смята, че САЩ трябва да се оттеглят от НАТО или да „изоставят Европа“, а че Вашингтон трябва да се „завърти“ към Азия, което означава по-агресивна политика за сдържане на Китай. „Съединените щати трябва да се съсредоточат повече върху Източна Азия“, каза той. „Това ще бъде бъдещето на американската външна политика през следващите 40 години и Европа трябва да осъзнае този факт.“

Така че „Политико“ ни най-малко не преувеличава, когато говори за паниката, обхванала Стария континент, заради предстоящата „смяна на караула“ във Вашингтон, която сега изглежда неизбежна. Новият „американски петел“ ще се появи едва през ноември, но в еврококошарата вече има суматоха.

Последвайте нашия канал в социалната мрежа Телеграм: КритичноБГ и се абонирайте за нас в YouTube: Критично с Кардамски

Други новини

© 2024 Критично.бг – Всички права запазени!. Уеб дизайн и разработка: Nigma Ltd.

error: Съдържанието е защитено!