На първи юни финансовият министър на САЩ Джанет Йелън предупреди Конгреса, че ако конгресмените не вдигнат тавана на дълга от досегашните 31,4 трилиона долара, страната е изправена пред дефолт. Сиреч, ако Америка не пусне отново машината за печатане на долари, няма да може да плати на държавните си служители, военни и пр., както и да покрие социални плащания и пр. и пр. Крайният срок, до които са в състояние да поемат разходите е началото на юни, но не по-късно до началото на август. И после – край! Ако печатницата не бъде пусната се очаква над 8 милиона безработни американци и спад на БВП на САЩ с над 6%. Но да не забравяме, че влизането в предизборната надпревара за Белия дом е скоро.
Колко пари са нужни? Според различни публикации, САЩ трябва да „създадат“ и пуснат в обръщение колосалните близо 730 милиарда долара!
На пръв поглед отпечатването на 2/3 от 1 нов трилион долара решава проблемите на САЩ. Но дали нова е така? Категорично не! Решението е краткосрочно и политическо, но ще задълбочи още повече икономическата криза в САЩ. Дългосрочните последици може да изправят страната пред непредвидими сценарии. Редица финансови анализатори писаха, че ако не бъдат отпечатани новите пари, Америка не само ще генерира рекордна безработица и ще загуби доверието на света в мита за стабилността на долара, но те и дума не обелват, какъв ще е ефектът от отпечатването на новите пари.
Кои са реалните проблеми?
Първи – нова инфлация
Пускането на 730 милиарда долара без никакво реално покритие в обръщение ще генерира нова вълна от инфлация. Иначе казано, всички усилия на шефа на Федералния резерв Джером Пауъл през последната над половин година да я овладее и сведе до минимум с вдигането на базовата лихва до 5%-5,25% ще бъдат компрометирани. Ударът по джоба на всички американски домакинства теглили кредит с увеличението на лихвата ще е бил напразен. И това никак няма да им хареса. Още повече, че цените ще продължат да растат. Сиреч, първо ще продължат да плащат значително повече, за да покриват кредитите си и второ всяка една стока и услуга тепърва ще се оскъпява с всеки изминал ден, заради обезценяването на парите. Вероятността това да тласне САЩ от банкова и в ипотечна криза е голяма, поради невъзможността на все повече американци да покриват и кредитите си и да поемат сметката на оскъпения живот.
Втори – нова война
Същевременно САЩ дават все повече и все по-ясни сигнали, за крайно изостряне на отношенията си с Китай. Въпрос на време е създаването на военен конфликт между двете държави от страна на САЩ. Причината е все по-отчетливо лидиращата икономическа и политическа роля на световната сцена на Поднебесната империя за сметка на тази на Америка. Няма значение, дали конфликтът ще е директен, или ще избухне в съседни на Китай страни. По-важното е, че САЩ ще бъдат поставени в още по-трудна, но неизбежна ситуация да участват пряко или косвено във война на два фронта – Украйна и Китай. А всеки конфликт изисква колосално количество пари. Припомням, че в края на април министър на отбраната на САЩ Лойд Остин заяви, че страната му е дала над 35 милиарда долара за военна помощ за Украйна до сега, а Киев продължава да отправя искане за още финансова и военна подкрепа. Освен това, при откриването на нов конфликт с Китай, съюзническите европейски страни на НАТО няма да могат да помогнат с оръжие, както го правиха досега за Украйна, защото наличността във военните складове е сведена до минимум. Дали това е така? Припомням, че в началото на май еврокомисарят по вътрешния пазар Тиери Бретон каза, че Еврокомисията е готова с план за увеличаване производството на боеприпаси, като ще отдели за целта 500 млн. евро от бюджета на ЕС и ще привлече 1 млрд. евро от извънбюджетния Европейски фонд за мир, за да бъдат произведени поне 1 милион снаряди за Украйна. Той не каза обаче, че военновременната икономика е изключително скъпа и енергоемка – два ресурса, които Европа трябва да даде на фона на висока инфлация и реална икономическа криза. Да, Еврокомисията ще разреши за страните-членки да вдигнат държавния си дълг, но с това те ще генерират още повече дефицит и ще задълбочат икономическата си криза. Сега да си представим, ако САЩ поискат от Европа да помогне с боеприпаси и оръжие и за един нов и все по-реален конфликт с Китай?
Трети – гражданско напрежение
Засилването на инфлацията при пускането на паричната печатница в САЩ и генерирането на допълнителна инфлация ще доведе до сериозно поскъпване на живота. Нови милиони американци ще бъдат изправени пред невъзможност да покриват сметките си за храна и енергия, както и да плащат ипотеките за дом. И ще го загубят. Палатките с оказалите се на улицата граждани зад океана ще се множат с всеки изминал ден. Трудно е да се каже, кога ще бъде достигнат критичният максимум от недоволство, който ще прерасне в гражданско напрежение и социална криза. Припомням, че само след няколко месеца САЩ влизат в президентска надпревара.
Т.е. вече няма добър сценарий за САЩ, а само лош и много по-лош!
Кой е по-малко лошият ли?
Да започнат значително свиване разходите, в това число – социални, административни, военни и пр. Този вариант ще е изключително болезнен за обществото и носи тежки политически негативи. Ако САЩ реализират в обозримо бъдеще конфликт с Китай, вероятно ще загърбят войната в Украйна. В тази хипотеза ще я припишат изцяло на сметката на Европа.
Но и за постигане на ефект от рязкото орязване на разходите се изисква време, каквото САЩ нямат. Те трябва да вземат решение максимум до месец и половина!
По тази логика е възможно да се движат и по двете направления – частично отпечатване на нужното количество долари и частично орязване на разходи, като за втората политика ще трябва да моделират вниманието на обществото с някаква много убедителна, но илюзорна опасност така, че да е съгласно да поеме удара.
Кога ще стане ясно по кой път ще поеме Америка за решение на проблема ли?
Твърде вероятно да разберем веднага след изборите в Турция на 14 май. Ако настоящият президент Ердоган изгуби, САЩ ще имат нов съюзник в лицето на южната ни съседка срещу Русия. Това може и да означава, Анкара да бъде привлечена към онзи ангажимент завещан от САЩ към Европа основно да подпомага войната в Украйна.