Какво може да направи Кенеди-младши, ако ЦРУ отново се намеси?

ВАЛЕРИЙ БУРТ, Фонд за стратегимеска култура

За основни фаворити на предстоящите президентски избори в САЩ се смятат двамата господари на Белия дом: настоящият – Джо Байдън, и бившият – Доналд Тръмп. Но докато те хвърлят кал един срещу друг, друг кандидат – адвокатът, телевизионен водещ и природозащитник Робърт Кенеди-младши не си губи времето.

 

През юни представителят на Демократическата партия изпревари съперниците си в рейтинга на благоразположението на избирателите, като положителните оценки бяха повече от отрицателните. За Кенеди това не е огромно предимство, а по-скоро повод да напомни за себе си. Според много политици и политически анализатори той едва ли ще се намеси в битката между двете ожесточени чудовища на обща възраст от 157 години.

Все пак всичко е възможно – Байдън и Тръмп лазят по нервите на всички. От друга страна, Кенеди е сравнително „свеж“ политик, макар и не млад – той е на 69 години. Стана известен с нестандартните си изказвания. Например по време на пандемията от Ковид-19 той се изказва срещу всякакви ваксинации, които според него могат да причинят аутизъм и други сериозни заболявания. Кенеди ги отхвърли и призова американците да последват примера му. Този призив намери много поддръжници.

В продължение на няколко години той критикува правителството на САЩ, в това число го упреква за прекомерната помощ за Украйна. Онзи ден Кенеди отново повдигна този въпрос, като нарече ролята на Америка в конфликта „ужасна“, а украинците – „пешки“ в прокси войната между Русия и САЩ.

Той добави, че Белият дом се занимава с „геополитически фантазии“ в Украйна от 2014 г. насам и добави, че „съжалява за руското нахлуване“, но призна, че САЩ са изиграли основна роля в подстрекаването на конфликта, като са организирали различни провокации.

Според него Белият дом раздухва пламъците на войната и отхвърля всички опити за постигане на мир. Американците са измамили руснаците, които са искали единствено да отхвърлят настъплението на НАТО на Изток. И тогава държавният секретар Джеймс Бейкър обеща, че Алиансът няма да мръдне и на сантиметър. „Оттогава ние напреднахме с хиляда мили, в 14 държави, разположихме ракетни системи в Румъния и Полша, близо до руската граница“, казва Кенеди.

 

Президентът на САЩ и племенниците му

 

Говорейки за човека, няма как да не припомним, че той е член на известна фамилия. Неговият чичо, 35-ият президент на Съединените щати, бе трагично убит в Далас през ноември 1963 г., а по-малко от пет години по-късно брат му, сенатор и бивш главен прокурор, посреща зловещата си участ.

Въпреки факта, че убийците на братята отдавна са посочени, Робърт Кенеди-младши категорично не е съгласен с официалните резултати от разследването. Той смята, че не Лий Харви Осуалд е убил Джон, а Серхан Серхан не е застрелял баща си. Според адвоката фаталните изстрели са произведени от съвсем различни хора, чиито имена умишлено са били скрити. Според него конспиративните нишки водят до ЦРУ.

Той смята, че 79-годишният Серхан, който излежава доживотна присъда, трябва да бъде освободен и да се проведе ново разследване на покушението. Но е малко вероятно някой да се захване с този мрачен и зловещ случай…

 

Бащата на Робърт Кенеди-младши е застрелян преди 55 години, през юни 1968 г., когато беше на няколко крачки от триумфа си. 42-годишният Робърт Кенеди бе безспорният фаворит в президентската надпревара и няма съмнение, че ще стане президент на Съединените щати. Но той твърде често казваше, че ако царува в Белия дом, със сигурност ще разследва убийството на брат си. А онези, които избиха Джон, обърнаха страшните си очи към Робърт. Смъртта беше по петите му и накрая го настига…

 

След смъртта на Джон, Робърт силно се е променил. От сух прагматик той стана страстен идеалист и може би единственият кандидат за президент на Съединените щати, който обръщаше толкова голямо внимание на морала и човешките отношения. Кенеди искаше да „възстанови“ Америка: не само да спре войната във Виетнам, но и да промени структурата на страната – да я направи по-толерантна, по-милосърдна, по-благосклонна.
Залите, в които той говореше, бяха препълнени. Беше като проповедник, говореше за доброто и злото, за любовта и омразата. Това, което изричаше, беше просто, разбираемо и близко до всички – млади, стари, жени и мъже, хора с различни религии, възгледи и убеждения. Те аплодираха Робърт Кенеди и искаха да го последват

Беше убеден, че гражданите на страната му „се нуждаят от любов и мъдрост, от състрадание един към друг и от чувство за справедливост към тези, които все още страдат, независимо дали са бели или черни“. Колко актуални са тези думи днес, не само за САЩ, но и за целия свят!

Може би синът ще се опита да развие идеите на баща си, да ги приведе в система. Между другото, братята Кенеди – първо Джон като президент, а след това Робърт като претендент – говореха за необходимостта от подобряване на отношенията със СССР. Техният наследник, Робърт Кенеди-младши, също говори за това.

Явно това не е само почит към семейната традиция, но и трезво разбиране на ситуацията и реален подход към отношенията между двете страни. В края на краищата единствената алтернатива е мирното, ако не съвместно съществуване, то поне битуване на една и съща планета на двама вечни съперници – Русия и Съединените щати. Уви, сегашният обитател на Белия дом, Байдън, е избрал друг път – конфронтацията. Той прави странни и  неадекватни изявления.

 

Но не идеализирайте Робърт Кенеди-младши. Все пак с гордост казваше, че синът му Конър се е сражавал като наемник в Украйна. Изобщо не бива да се говори, че има симпатии към Русия, но се отличава със своята трезвост и спокойствие в преценките си за нея. Докато в днешно време по-популярният стил на американските политици е агресивността и непримиримостта, нищо, че това е непродуктивно.

Въпреки че Робърт Кенеди-младши е кандидат на демократите, много членове на собствената му партия всъщност се отказаха да го подкрепят за сметка на по-нататъшното управление на Байдън. А роднините на адвоката са заявили, че ще застанат на страната на действащия президент.

 

Факт е, че клановете Байдън и Кенеди имат трайна връзка: те многократно са си правили взаимно и тайни, услуги. По същество това е политически бизнес, който Робърт разрушава с критиките си към действията на американската администрация.

Разбира се, той осъзнава, че има малки шансове да спечели, но въпреки това не смята да се откаже и обяви, че приема дарения в биткойни за кампанията си.

 

Страхува ли се Робърт Кенеди-младши, че като чичо си и баща си може да попадне под прицела на терористите? Той отговаря уклончиво: „Наясно съм с опасността, но изобщо не живея в страх от нея. Все пак не съм глупак и вземам предпазни мерки.“

Но какво може да направи, ако ЦРУ отново се намеси?

 

Източник: ФСК

Други новини

© 2024 Критично.бг – Всички права запазени!. Уеб дизайн и разработка: Nigma Ltd.

error: Съдържанието е защитено!