Големият враг на САЩ днес не са Русия или Китай, а 35 трилиона долара!

Брандън Дж. Вайхерт, The National Interest

от Лазар Лазаров
Статуя на свободата, САЩ

Във филма „Прометей“ от 2012 г., предистория на хита на Ридли Скот „Пришълецът“ от 1979 г., един от главните герои, Майкъл Фасбендър, гледа към ембриона на емблематичното чудовище и сe  шегува с думите: “ Големите неща започват от нещо малко.“

Може да се каже същото за нарастващия икономически и финансов търговски блок, известен като БРИКС.

БРИКС е съкращение от „Бразилия, Русия, Индия, Китай и Южна Африка“. Терминът се корени в доклад на Goldman Sachs от 2001 г. за икономиката на развиващите се страни. Мнозина на Запад отхвърлят този термин и самата идея, че този зараждащ се икономически съюз е нещо друго, освен гигантско шоу, в което лидерите на тези страни се опитват да изглеждат като държавници.

И все пак, подобно на зародиша на извънземното чудовище в „Прометей“, блокът БРИКС започна като обикновена теория в съзнанието на хората от Уолстрийт от началото на 21 век и бавно се превърна във финансов кинжал, насочен към сърцето на водената от САЩ икономическа система.

Американците си осигуриха позиция в центъра на международната търговия до средата на двадесети век. След Първата световна война Съединените щати станаха нетен кредитор за останалите изтощени световни сили. И в края на Втората световна война, както Питър Хичънс документира в майсторската си книга „Фалшивата победа“: Илюзията за Втората световна война“, Вашингтон прекара много време в заличаване на някогашната доминираща позиция на Британската империя на върха на световната икономика.

Оттук нататък Съединените щати гарантират продължаващото си икономическо господство през двадесети век, като изолират и сдържат главния си съперник в Студената война, Съветския съюз. Икономически откъснат от останалия свят и превърнат в гигантски парий, СССР не можеше да се конкурира с американците в дългосрочен план. Освен това през това време Съединените щати гарантират, че тяхната валута се превръща в основна резервна валута.

И тъй като петролът се търгуваше с американския долар, американската валута получи още по-голямо влияние, в сравнение с преди. Докато Федералният резерв можеше да печата собствени пари, когато се налагаше, а той винаги го правеше, САЩ можеха да се финансират по начин, по който никоя друга държава в света не можеше.

Не пречеше и фактът, че САЩ бяха единствената индустриализирана икономика, която все още съществуваше след Втората световна война. Докато останалата част от света се изправяше на крака, САЩ изпреварваха потенциалните си икономически конкуренти с 15-20 години.

Всички тези фактори създадоха положителна обратна връзка, която гарантира, че докато Съединените щати остават доминиращата икономическа сила в световната система, дефицитите няма да имат значение. Можехме да харчим колкото си искаме. Вашингтон можеше също така да използва могъщото си положение на върха на световната финансова система, за да изработи унищожителни финансови оръжия, като например санкции, за да навреди на страните, с които има проблеми.

Външнополитическият естаблишмънт на САЩ свикна с това. Санкциите срещу непочтени режими като Венецуела, Иран или Северна Корея доказаха своята ефективност. Мисълта на Вашингтон беше да се използват икономическите ни лостове за обедняване на съперниците ни, вместо да се рискува пряка война с тях.

Въпреки това ползата от санкциите с течение на времето основателно беше поставена под въпрос.

санкции

Вашингтон си науми, че може да санкционира други велики сили като Русия. Наистина, точно това направи Вашингтон, след като руснаците незаконно нахлуха и анексираха Крим през 2014 г. Нещата само се влошиха за Русия, след като те нахлуха в Украйна през 2022 г. Но се случи нещо неочаквано. След като първоначалният шок от западните санкции премина, руската икономика не само оцеля, но и започна да процъфтява, дори и в лицето на американските санкции.

В същото време икономиката на САЩ преживява свои собствени сътресения. Ковид-19 и последвалите го глобални блокирания разрушиха, както се оказа, крехките вериги за доставка. Освен това и администрациите на Тръмп, и на Байдън се ангажираха с най-безотговорното ниво на дефицитно харчене в историята на Америка – първо, за да се борят с икономическия спад, причинен от затварянията, а след това, за да стимулират болната икономика (това не се получи).

В резултат на това инфлацията рязко скочи, както и лихвите. Цената на всичко стана непосилна. След четири години положението на средностатистическите американци от средната класа – гръбнакът на американската икономика – е тежко.

Вследствие на тези тенденции останалата част от света, особено страните от Глобалния Юг, започнаха да си мислят, че американската икономика няма как да продължи да се развива. Русия и Китай, чувствайки се застрашени от готовността на САЩ да използват икономическото си влияние с такава безразсъдна лекота, не само срещу размирните държави, но и срещу други велики сили, се заеха да формират БРИКС в нещо повече от хладно звучаща абревиатура.

Скептиците на Запад твърдят, че каквото и да става, водена от Китай и Русия коалиция от БРИКС никога не би могла да оспори доминирания от САЩ икономически ред.

Но икономиката на САЩ не изглежда силна. Освен това много други страни от Глобалния Юг се тревожат, че доларът може да бъде използван срещу тях, и търсят начин да се предпазят от това. 

И ето защо държавният дълг на САЩ и неконтролируемите дефицити са от значение. При дефицит от 1,6 трилиона долара през тази година, общ дълг от 35 трилиона долара и плащания по лихвите от 1 трилион долара през тази година, ако американският долар вече не е основната световна резервна валута и изведнъж се появи истински съперник на американската валута, цялата американска финансова система ще рухне.

Окончателната победа на Китай, Русия и много други врагове на Америка би се състояла в това да се срине икономиката на САЩ, като се премахне господстващото положение на щатския долар. След като доларът бъде свален от пиедестала си, с течение на времето печатането и харченето на собствени пари, за да се изкара всяка финансова година, става невъзможно.

Адмиралът от военноморските сили на САЩ Майк Мълън се прочу с думите, че държавният дълг на страната е най-голямата заплаха за националната сигурност на Америка. Той беше прав.

Поемайки дълговото бреме, което Съединените щати носят и непрекъснато трупат, като същевременно използват господстващото положение на долара като бухалка срещу другите велики сили, Вашингтон създаде условия за превръщането на малкия блок БРИКС в нещо наистина чудовищно през следващите няколко десетилетия. 

Щом това се случи, животът в САЩ бързо ще стане много мрачен, а Америка от суперсила за една нощ ще се превърне в средна сила, намираща се в терминален упадък. Това са залозите, докато бавно се издига икономическият блок БРИКС, ръководен от Китай и Русия.

За автора: Брандън Джей Вайхерт, анализатор по въпросите на националната сигурност в National Interest, е бивш служител в Конгреса и геополитически анализатор, сътрудник на The Washington Times, Asia Times и The-Pipeline.

Уважаеми читатели на КритичноБГ, призоваваме Ви да помогнете с дарение за сайта, за да можем да продължим неговата кауза

Последвайте нашия канал в социалната мрежа Телеграм: КритичноБГ и се абонирайте за нас в YouTube: Критично с Кардамски

 

 

Други новини

© 2024 Критично.бг – Всички права запазени!. Уеб дизайн и разработка: Nigma Ltd.

error: Съдържанието е защитено!