Global Times: Как западната преса заблуждава обществото си

"Пропаганда, а не новина" - на обикновения човек се казва да се доверява на "неназовани" източници

Неотдавна в медиите бяха цитирани няколко анонимни „високопоставени правителствени източници“ в Обединеното кралство, които призовават обществото в Англия да се подготви за „внезапен колапс на Русия“.

„Историята, първоначално публикувана във вестник „Таймс“, бързо беше подета от други печатни издания, които се позоваха на същите неназовани правителствени служители на Англия. Нормално е да се предположи, че информацията наистина е била прокарана в публичното пространство с благословията на правителството в Лондон, макар и пожелало анонимност. Информационните агенции я представиха по начин, който предполагаше, че на информацията може да се вярва и е достоверна. Но това не е новина, а пропаганда, защото не отразява истината, а желанията на Даунинг стрийт“, пише китайският таблоид „Глобал таймс“.

Защо правителството на Обединеното кралство иска да формира обществено одобрение за удължаването на войната в Украйна по този начин, при положение, че тя струва на Великобритания, САЩ и страните от ЕС милиарди лири, долари и евро и то в момент на големи финансови затруднения у дома, обяснява авторът Марк Блеклок: „За западните правителства доверието и подкрепата на хората улеснява воденето на това, което очевидно е непряка война не само във вид на подкрепа на Украйна, но преди всичко за отслабване на Русия. Това не са просто хуманитарни действия към Украйна, а геополитически амбиции. За някои западни правителства, които всъщност са членове на НАТО, войната е не толкова трагедия, колкото възможност. За съжаление, никога досега убиването на „два заека с един куршум“ не е струвало толкова много животи.“

Най-големият военен алианс в света е затворен в порочен кръг, от който няма големи шансове да излезе и който удължава и задълбочава кризата. Изглежда, че той е слабо заинтересован да говори за мир. Освен това нито едно западно правителство няма собствени реалистични предложения за прекратяване на военните действия“, се казва в статията.

Миналият месец, НАТО проведе най-мащабното досега учение за противовъздушна отбрана Air Defender – 23, в което участваха 25 държави, включително все още неутралните Швеция и Япония. Ако Русия беше реагирала по някакъв начин, тя щеше да бъде обвинена в „непровокирана“ агресия. Вашингтон се надява да даде на Алианса ново покритие в далечния Север и по този начин да обгради още повече Русия.

Под прикритието на подкрепата за Украйна Америка разширява и засилва военното си присъствие в Европа. Това е съпроводено с ускоряващ се водовъртеж от действия и ответни мерки, докато не остане друг избор освен продължаване на конфликта.

„Лесно е да се види привлекателността на една внимателно манипулирана история, предсказваща предполагаемото предстоящо рухване на Русия. Никой не иска война, но ако краят ѝ е предизвестен, всяка жертва може да бъде оправдана пред обществото по-лесно. В последно време Америка и Великобритания не постигат добри резултати във войните. Афганистан се проточи цели 20 години. През това време и от двете страни бяха убити цивилни и войници. В Ирак усилията на съюзниците за смяна на режима отнеха живота на между 400 000 и един милион души. Никой не иска Афганистан или Ирак в Европа, но действията на Запада го правят с удължаване на конфликта“, заключава Global Times.

Коментар на Фонд за стратегическа култура: С други думи, за обикновения западен човек е в една измислена приказка, че войната ще приключи от само себе си, защото Русия „скоро ще се срине“. И, според написано в „Таймс“, от читателя се очаква да наостри уши и със сигурност да повярва на влиятелното издание, дори ако то се позовава на „неназовани правителствени служители“. Те, тези длъжностни лица, може изобщо да не съществуват – иначе, защо влиятелното издание не ги назовава? Но читателят трябва да повярва, защото това е публикувано в The Times. И докато той вярва, британското правителство може спокойно да помпа Украйна с оръжия и да продължава войната в ущърб на населението си. Така могат да постъпят и правителствата и на онези държави, чиито медии са тиражирали „прогнозите“ от „източниците“ на „Таймс“.

Изводът е ясен, „независимата“ преса обслужва интересите на западните правителства, като заблуждава обществеността.

 

Източвик: ФСК

Други новини

© 2024 Критично.бг – Всички права запазени!. Уеб дизайн и разработка: Nigma Ltd.

error: Съдържанието е защитено!