Европа се првали на сцената на световния ред. БРИКС го реди

Ali Karbalaei, TEHRAN TIMES

Знамената на първите пет държави от БРИКС

По време на миналогодишната среща на върха на БРИКС в Китай беше отправено силно послание за поставяне на развитието на първо място сред всички останали въпроси в международния дневен ред. Както изтъкна китайският президент Си Дзинпин по време на Общото събрание на ООН, целта на инициативата е никоя страна или отделен човек да не бъде изоставен в стремежа си към развитие.

Тъй като ротационното председателство се поема от Южна Африка, сред темите на тазгодишната среща на върха е „многостранността“ в насърчаването на международното развитие.

 

Не е изненадващо, че успехът на механизма БРИКС привлече много съмишленици, които изразяват желание да се присъединят – от ОАЕ в Азия до Алжир в Африка и Аржентина в Латинска Америка.
Сред другите въпроси, включени в дневния ред на срещата на върха на БРИКС през август, е по-голямата икономическа автономия. Друг план е да бъде взето решение за приемане на нови членове и на какви критерии трябва да отговарят те.

Разговорите за разширяването на блока се основават главно на интереса на други държави към самостоятелния икономически просперитет на неговите членове, тъй като на другите държави, които искат да станат членове на БРИКС, им е омръзнало да се занимават с Международния валутен фонд или Световната банка.

 

Според Анил Сооклал, посланик на Южна Африка в БРИКС, Кралство Саудитска Арабия и Ислямска република Иран водят преговори за присъединяване към икономическия блок.

„Това, което ще бъде обсъдено, е разширяването на БРИКС и условията, по които това ще се случи“, цитира думите му Bloomberg. „Тринадесет държави официално поискаха да се присъединят, а други шест – неофициално. Всеки ден получаваме заявления за присъединяване. „
От създаването си през 2006 г. като четиричленен БРИК, блокът е добавил само един нов член – Южна Африка – през 2010 г. , с което става БРИКС.

 

През март външният министър на Южна Африка Наледи Пандор заяви, че международният интерес към групата БРИКС е „огромен“. „Саудитска Арабия е една от тях“, добави тя. „Обединени арабски емирства, Египет, Алжир и Аржентина, както и Мексико и Нигерия. „

Твърди се, че Иран вече е подал молба за присъединяване към БРИКС, а външният му министър Хосейн Амир Абдоллахиан потвърди, че ще участва в срещата в Кейптаун по официална покана на Южна Африка.

 

Последните кандидатури за членство подкрепят аргумента за бързо променящите се глобални събития след войните в Украйна, Йемен и Афганистан.
Сред привлекателните аспекти на БРИКС е фактът, че държавите разглеждат съюза на нововъзникващите пазари като алтернатива, а не непременно като предизвикателство, на САЩ. Световният ред, който, както посочват експертите, е отслабен заради едностранните грешки на Америка във външната политика.

 

Те твърдят още, че Европа няма суверенна визия за света, за което свидетелства войната в Украйна, където тя приема заповедите на Вашингтон и не успява да постигне мир, докато европейските домакинства страдат от рекордна инфлация като пряк резултат от конфликта на прага на Съюза.

 

Войната в Украйна има пряко въздействие в международен мащаб, що се отнася до храните и енергията.

При липсата на воля да наложи авторитета си в регионалните, да не говорим за глобалните дела, Европа по същество се провали в международната общност като надежден икономически партньор, принуждавайки мнозина да търсят алтернативи на Запада.

 

Иран например разполага с вторите по големина запаси от газ в света – нещо, което Европа отчаяно търси, но тя не се обърна към Техеран защото не се съобпазява с незаконните разпоредби на САЩ. Сега иранският газ най-вероятно ще се насочи другаде.

Въпреки че БРИКС има своя банка (Нова банка за развитие), тя не е толкова голяма, колкото Световната банка или Международния валутен фонд (МВФ), но това е само въпрос на време, тъй като все повече държави се стремят да се присъединят към икономическия блок.

Световната банка и МВФ са създадени през 40-те години на миналия век и не успяха да постигнат обявените си цели за създаване на по-стабилна и просперираща световна икономика.

Строгите икономии, свързани със заемите, доведоха до все по-високи равнища на бедност и неравенство в страните, които са взели пари назаем от тях. Попитайте хората в Гърция или Аржентина. Критиците обвиняват САЩ, че има несправедливо влияние върху Световната банка и МВФ.
От друга страна, Новата банка за развитие или Банката на БРИКС, която беше създадена през 2015 г. и чиято цел е „да помогне за изграждането на по-приобщаващо, по-устойчиво и по-устойчиво бъдеще за планетата“, е привлекателна. Това може да звучи като добър рекламен слоган, но фактите на място показват, че БРИКС привлича рекорден брой клиенти, които искат да разширят блока.

 

Според съобщенията БРИКС води преговори със Саудитска Арабия да стане член на нейната Нова банка за развитие. Макар че Саудитска Арабия все още не е потвърдила това, подобни съобщения бяха нечувани само преди година.

 

Самата идея е логична, тъй като повечето клиенти, които купуват петрол, се намират в Източна и Латинска Америка. Но това ще бъде сериозен провал за САЩ, които ще станат свидетели на мъчителен спад на петродоларите.
В началото на 70-те години на миналия век Вашингтон и Рияд постигат споразумение продажбите на саудитски петрол на всички международни клиенти да се продават в долари в замяна на американска военна защита – нещо, което САЩ. не успя да спази в конфликта на Саудитска Арабия с Йемен.

Днес Саудитска Арабия води преговори с Пекин за продажба на петрол на Китай в юани и възстанови дипломатическите си отношения с Иран, което е още един удар срещу САЩ. и нейният изключително злонамерен пълномощник в региона Израел.

 

Ако Кралството стане член на Новата банка за развитие, това ще бъде стимул за банката, както и за самата Саудитска Арабия, тъй като членовете на БРИКС, наред с други неща, осигуряват мрежа за сигурност в трудни моменти.

Така например членовете на БРИКС не се поддадоха на натиска на НАТО да се присъединят към режима на санкции срещу Русия.

Бразилският президент Луис Инасио Лула да Силва заяви, че страните от БРИКС трябва да създадат своя обща валута, като изтъкна предимствата на подобна единна икономическа мярка, която би била независима от американския долар.

 

По силата на САЩ, световният ред е доминиран от долара, просперитетът е завладян от бедността, а мирът е заменен с насилие.

 

И БРИКС не се занимава само с икономика.

 

През април заместник-министрите и специалните пратеници на БРИКС проведоха среща в Кейптаун, на която обсъдиха, наред с други въпроси, израелско-палестинския конфликт, както и събитията в държавите от Персийския залив, Сирия, Ирак, Ливан, Либия, Западна Сахара и Йемен.

Подобни платформи дават възможност на нововъзникващите пазари да се съберат заедно, за да обсъдят както финансовите, така и политическите аспекти на света.

 

Източник: Tehran Times

Други новини

© 2024 Критично.бг – Всички права запазени!. Уеб дизайн и разработка: Nigma Ltd.

error: Съдържанието е защитено!