Асото в ръкава на Владимир Путин ще бъде предстоящата зима на 2024 г. Миналата зима беше необичайно мека в Европа и ЕС се справи с енергийните доставки, които успя да събере. Следващата година времето може да не е толкова благосклонно. Русия може да бъде по-безмилостна, когато се стигне до реално спиране на доставките на природен газ. Това пише бившият съветник на ЦРУ Джеймс Рикардс в анализ за The Daily Reckoning.
Според него това стечение на обстоятелствата може да доведе до много по-високи цени на енергията, дори и след като САЩ и ЕС са изпаднали в тежка рецесия. „Комбинацията от слаб растеж и високи цени се нарича стагфлация, наблюдавана за последен път в края на 70-те и началото на 80-те години. Същата може да се повтори“, пише Рикардс. Той предсказва загуби за акциите, предизвикани от рецесията; загуби за държавните облигации, предизвикани от инфлацията;загуби за корпоративните облигации, породени от фалити на предприятия и големи загуби за търговските недвижими имоти, заради ниските нива на заетост и неизпълнението на ипотечни кредити.
„Междувременно въздействието на икономическите санкции върху Русия е обратното на това, което САЩ възнамеряваха. Продажбите на руски петрол са близо до рекордно високи нива; те просто пренасочиха продажбите си от Европа към Индия и Китай. Руските финансови резерви също са на рекордно високи нива, въпреки замразяването на активите от страна на САЩ. Централната банка на Русия е насочила активите си към физическо злато, както и към китайски юани и индийски рупии.
По оценки на Световната банка през 2023 г. се очаква руската икономика да изпревари американската. ЕС и Япония вече са в рецесия, а САЩ вероятно ще навлязат в такава, ако вече не са в нея.
„Санкциите се провалиха сериозно и навредиха повече на американската, отколкото на руската икономика. Тъй като министърът на финансите на САЩ Джанет Йелън не разбира международната икономика или въздействието на санкциите, трябва да се очаква, че щетите, нанесени на САЩ, ще се задълбочават.“
Експертът пише още, че на бойното поле Украйна губи тежко и е застрашена от унищожаване на офанзивния си военен капацитет. „Прочутата украинска пролетна контраофанзива претърпя катастрофа и бе сведена до поредица от безсилни атаки.“
„Първоначалният украински план беше да пробие руската отбрана с бронирана атака с „железен юмрук“, да превземе град Мелитопол и оттам да достигне до Азовско море… Железният юмрук бързо се превърна в пиратка.
„Какво да кажем за всички онези модерни оръжия, които САЩ и техните съюзници от НАТО изпращат на Украйна? Ами, че те не работят както се очакваше, лесно унищожими са от руснаците, периодите на обучение (на украинците да боравят с тях) отнемат твърде много време, или все още не са произведени или доставени. Модерните системи за противовъздушна отбрана Patriot, които изпратихме на Украйна струваха по 1 млрд. долара всяка, но поне две от тях бяха унищожени от руски хиперзвукови ракети. След някои първоначални успехи, артилерийските системи HIMARS, се оказаха неефективни, защото руснаците успешно заглушиха GPS сигнала им, така че ракетите се отклониха от курса си. В крайна сметка те са унищожени от руската артилерия, а в някои случаи са успели да пренасочат снаряда обратно в посоката, от която е бил изстрелян. Говорим за бумеранг!“
„Равносметката е, че докато американската армия разрушаваше кални колиби в Близкия изток и Афганистан, Русия разработваше високотехнологични оръжия, които да противодействат на най-доброто въоръжение, с което разполага НАТО“, категоричен е Рикардс.
„Сега САЩ обещават да доставят касетъчни боеприпаси на украинците. Това са тежки бомби (в случая снаряди), заредени със стотици по-малки бомбички, които взривяват шрапнели във всички посоки и които са забранени от почти всички държави в света, защото убиват и осакатяват безразборно цивилни граждани. Определен процент от тези бомбички първоначално не успяват да се взривят, но остават активни. По-късно се появяват цивилни лица, най-често деца, които предизвикват експлозиите. САЩ ще изпратят по-стари, което означава, че процентът на неизправните боеприпаси ще бъде още по-висок, оставяйки след себе си още повече невзривени бомби, които ще убиват цивилни граждани. Но САЩ все пак ще ги изпратят в Украйна по заповед на Джо Байдън“, пише експертът.
„Военните провали на САЩ и НАТО надхвърлят загубите на бойното поле. Доставяйки толкова много оборудване на Украйна, САЩ изчерпаха собствените си арсенали. Ще са необходими години, за да се пренастроят монтажните линии и да се попълнят арсеналите. Междувременно САЩ ще се окажат в недостиг на оръжия и боеприпаси в случай на война с Китай или по-широка война в Европа“, опасява се Рикардс.
„Въпреки военните и икономическите загуби, понесени от Украйна и нейните западни поддръжници, мнозина искат да удвоят силите си, вместо да преговарят за евентуално мирно споразумение. Това означава, че най-голямата опасност в момента не е да се загубят позиции, а да се стигне до ескалация, която може да доведе до Трета световна война… По-вероятно е войната да се проточи до края на 2023 г., преди да започнат реални преговори. Дотогава Русия ще има предимство, защото украинските въоръжени сили ще са силно изтощени, Русия ще е завзела допълнителни територии, а Байдън ще търси начин да спаси лицето си от фиаското преди президентските избори.“
Източник: Daily Reckoning