Ник Джамбруно: На крачка от най-големия петролен шок в историята. Как Иран може да стисне гърлото на световната икономика?

Ник Джамбруно, Internationalman

Ормузкият проток е тясна ивица вода, която свързва Персийския залив с останалия свят. Това е най-важният енергиен коридор в света и няма алтернативен маршрут.

Пет от 10-те най-големи производителки на петрол в света – Саудитска Арабия, Иран, Ирак, Обединените арабски емирства и Кувейт – граничат с Персийския залив, както и Катар, най-големият износител на втечнен природен газ (LNG) в света. Ормузкият проток е единственият им морски път към открития океан… и световните пазари.

В най-тясната си точка наличното пространство за морските пътища е широко едва 3,2 километра.

Според Администрацията за енергийна информация на САЩ повече от 40% от глобалния износ на петрол (около 21 милиона барела) минава през пролива всеки ден.

Това е петрол на стойност повече от 1,5 милиарда долара всеки ден.

И това без да се има предвид огромното количество втечнен природен газ – около 33% от световния дневен износ на втечнен природен газ – и други стоки, преминаващи транзитно през пролива.

Трудно е да не се надценява значението на Ормузкия проток за световната икономика.

Ако някой ограничи пролива, това ще предизвика незабавен глобален икономически хаос, тъй като цените на енергията скочат до небето.

Благодарение на своята командваща география и опит в неконвенционалната и асиметрична война, Иран може да затвори пролива и никой не може да направи много по въпроса. Това е геополитическият коз на Иран.

Анализаторите смятат, че на американската армия ще са необходими седмици, за да го отвори отново, но никой не знае дали в крайна сметка ще бъде успешно. 

Военните стратези знаят за тази ситуация от десетилетия. Но никой не е намерил реалистичен начин да неутрализира властта на Иран над пролива.

Иран беше кристално ясен, че ще затвори пролива, в случай че Израел или САЩ го атакуват. С други думи, Иран държи нож до гърлото на световната икономика.

САЩ се стремят да свалят иранското правителство след революцията от 1979 г. – повече от 40 години. Контролът на Иран над Ормузкия проток винаги е служил като голямо възпиращо средство за амбициите на САЩ за смяна на режима и плановете за инвазия.

Сега Иран и САЩ се насочват към конфронтация, която почти сигурно ще наруши функционирането на пролива.

Потенциалното избухване на огромна регионална война в Близкия изток може да принуди САЩ този път да действа срещу Иран.

Ако избухне война между САЩ и Иран – все по-вероятен резултат – не се съмнявам, че Иран ще затвори Ормузкия проток.

Помислете върху следните данни:

По време на първия петролен шок през 1973 г. от световния пазар на петрол бяха изтеглени около 5 милиона барела. Дневното световно производство на петрол по това време е приблизително 56 млн. барела на ден, което означава, че около 9% от предлагането е изчезнало.

Цените на петрола се увеличиха приблизително четири пъти.

По време на втория петролен шок през 1979 г. от световния пазар на петрол бяха изтеглени около 4 милиона барела. Дневното световно производство на петрол по това време е приблизително 67 милиона барела на ден, което означава, че са намалели около 6% от предлагането.

Цените на петрола почти се утрояват.

По време на третия петролен шок през 1990 г. от световния пазар на петрол са изтеглени около 4,3 милиона барела. Дневното световно производство на петрол по това време е приблизително 66 млн. барела дневно, което означава, че са изчезнали около 7% от предлагането.

Цените на петрола се увеличиха повече от два пъти.

Ако Иран затвори СЕГА Ормузкия проток, това би довело до изтеглянето на 21 милиона барела петрол от световния пазар. Днес световният добив на петрол е приблизително 94 млн. барела дневно, което означава, че около 22 % от световното предлагане на петрол може да изчезне.

 

 

Както се вижда от графиката, това би било най-голямото сътресение в доставките на петрол, което светът някога е виждал досега.

Ако войната с Иран продължи и Техеран затвори Ормузкия проток, смятам, че ефектът върху цената на петрола ще бъде поне толкова силен, колкото по време на петролния шок през 1973 г., когато цената на петрола се повиши 4 пъти.

Подобно нещо днес може да доведе до цени на петрола над 300 USD за барел.

Въпреки това считам, че това е дори консервативна оценка, тъй като затварянето на Ормузкия проток ще предизвика много по-голям шок в предлагането, отколкото петролното ембарго на ОПЕК през 1973 г.

Мисля, че пазарът не оценява колко близо сме до война с Иран и последиците от нея.

Със сигурност не се радвам за война. Презирам войната, която дава на САЩ живот.

Независимо от това, голяма война е много вероятна, със значителни последици за инвестициите, които би било глупаво да се пренебрегнат.

Други новини

© 2024 Критично.бг – Всички права запазени!. Уеб дизайн и разработка: Nigma Ltd.

error: Съдържанието е защитено!