Дугин: За да победи във фундаменталната война със Запада, Русия трябва да влезе в състояние на война

Александър Дугин, Изборский клуб

от Лазар Лазаров

Днес се нуждаем от пълна и всеобхватна милитаризация на страната, държавата и народа.

Милитаризация означава прехвърляне на обществото на военни релси. Мащабите и основните вектори на милитаризацията могат да бъдат дискутирани, тъй като зависят от конкретната историческа и геополитическа ситуация, от икономическите възможности и ресурси, от политическата идеология и културните доминанти.  Когато в една страна има мир и нейните жизнени интереси и самото й съществуване не са застрашени, тогава прекомерната милитаризация не е необходима, тя е излишна. Разбира се, всяка суверенна държава трябва да има армия, въоръжени сили, способни да я защитят в критична ситуация. Следователно пълната демилитаризация не е нищо повече от отказ от суверенитет и съгласие с абсолютна зависимост от някаква външна сила. Но интензивността и обхватът на милитаризацията винаги варира.

Днес, както открито призна президентът Путин в обръщението си към Федералното събрание, а всъщност и в програмната си реч за политиката на страната за следващите шест години (никой не се съмнява в избора на Путин), Русия е във война. Война, която ѝ беше наложена. Война с целия колективен Запад: признанията за прякото участие на САЩ и ЕС стават все по-силни и ясни с всеки изминал ден – дотолкова, че вече е невъзможно да бъдат пренебрегвани.

Милитаризацията на обществото в контекста на воденето на кръвопролитна война за историческо съществуване е абсолютна необходимост, която е безсмислено да се обсъжда. Русия прехвърля своята индустрия на военна основа и президентът също говори за това. Но това е само отделен аспект на милитаризацията. Самото явление е много по-широко. Не само отбранително-промишленият комплекс, но и цялата държава и общество трябва да преминат във военни релси. Преди беше възможно да се спори за това, но днес е невъзможно. За да се постигне победа в такава фундаментална конфронтация, е необходимо Русия да се превърне в държава в състояние на война.

Нека разгледаме по-подробно какви са основните направления на милитаризацията.

В страната трябва да се установи военна идеология, идеология на победата. Невъзможно е да се бориш без идея. Но Родината, Отечеството, властта е преди всичко идея. И трябва да се утвърждава във всичко: в културата, в информационната политика, във възпитанието, в образованието, в самото настроение на елитите и масите, в психологията на ежедневието. Това изисква актуализиране и повсеместно въвеждане на традиционни ценности, историческо самосъзнание и ярко и интензивно представяне на руската идентичност.

Вероятно идеологическата машина трябва да бъде настроена на два регистъра – по-интензивна, остра и отчетлива версия трябва да се приложи към армията, новите поданици на Русия и граничните територии. В отдалечените от фронта региони е възможно да се действа по-меко. Освен това украинският режим оказва такава упорита съпротива на нашите войски именно поради радикалната тоталитарна идеологизация на цялото му население. Разбира се, не бива да следваме терористи и маниаци, но в една спокойна държава тази враждебна за нас идеологическа сила, смесена със съюза на неонацизма, глобализма и либерализма, не може да бъде победена. Войната трябва да стане народна, нашата армия и отбранителната индустрия, както и военнообразователните структури трябва да бъдат флагмани на идеологизацията. Структурите на ГлавПУР (Главното политическо управление на Съветската армия и Съветския флот бел.ред.)   трябва да бъдат възстановени изцяло, но този път въоръжени с нова идеология на държавния патриотизъм. Тилът  трябва да следва този процес в по-мек режим, но без да се допуска критична разлика. В крайна сметка цялото общество трябва да бъде идеологизирано.

Работата на административните държавни агенции трябва да бъде прехвърлена на специален режим, съответстващ на военното време. Нормите за почивка, отпуски и работно време за ключови сфери на управлението трябва да се преразгледат поради военновременните условия и да се доближат до условията на фронта. Почивките в недружелюбни страни, демонстрациите на прекомерен лукс, бюрокрацията и, не дай си Боже, саботажът и корупцията по време на война са неприемливи. Те трябва да бъдат строго наказвани. 

Редица либерални права и свободи трябва да бъдат ограничени поради извънредни обстоятелства. Всякакви критики към държавата, героите на Русия, властта, църквата и президента, както и нападките срещу патриотизма, руската идея и антивоенната пропаганда трябва да бъдат строго забранени. Всички медии и социални мрежи, излъчващи подобна програма, трябва незабавно да бъдат забранени. Ексцесиите тук са неизбежни, но работата по грешките ще трябва да се извърши едва след победата.

Очевидно е, че цялата икономика трябва да бъде възстановена на военна основа. Твърде дълго тя беше фокусиран върху интеграцията към Запада и глобалното разпределение на труда, така че в критичен момент не разполагахме с най-важните звена в производствения и технологичен цикъл. Трябва незабавно да компенсираме това. Ролята на държавата в икономиката – преди всичко в стратегически важни отрасли и мащабно производство – вече бързо нараства, но трябва да расте още по-бързо.

Същото важи и за финансовата политика. Войната с колективния Запад принуждава Русия да бъде независима от долара, еврото и други валути, които претендират да бъдат резервни валути. Всичко, което нашите чуждестранни партньори трябва да купят, те трябва да купуват за рубли. Емисията на рублата трябва да стане суверенна, а политиката на валутния борд да бъде напълно изоставена. Днес е лесно да се проследи всеки емисионен поток (до рублата) чрез електронно проследяване и затова вместо единен (монетаристки) модел на лихвен процент трябва да се въведе градация за всички: за стратегически отрасли и проекти – безлихвено кредитиране в отделна депозитна сметка, за средни проекти – благоприятен лихвен процент, а за обикновени кредити – максимален лихвен процент (но все пак по-нисък от днешния, който не позволява развитието на частната инициатива).

Милитаризацията изисква промяна в демографската политика, за което постоянно напомня и президентът. Разчитането на мигрантски труд и попълването на загубата за сметка на коренното население на Русия е престъпление от исторически мащаб. Необходимо е да се обърне катастрофалната тенденция на намаляване на раждаемостта чрез извънредни мерки.

Необходима е милитаризация на културата. Фокусът трябва да бъде върху прославянето на подвига на нашите герои във всички етапи от историята – включително и в Специалната военна операция.  Всеки концерт, всяка програма, всяко събитие трябва да започва с химна и прослава на подвизите на руския човек. При това в центъра трябва да бъдат поставени високи морални идеали и традиционни ценности. Всеки намек за осмиването им трябва да води до административна отговорност, закриване на всички средства за публична изява на техните антипатриотични или просто неморални ориентации – включително блогове, социални мрежи и т.н.

Милитаризацията изисква смяна на елитите. Елитите, възникнали в обществото след 80-те и 90-те години на миналия век, са в по-голямата си част носители на духа на поражението, цинизма, егоизма, корупцията, насилието, лъжата и онези качества, които изваждат на повърхността дънния боклук на обществото в ерата на обща дегенерация и колапс. Путин ясно каза в посланието си към Федералното събрание: елитите от 90-те години трябва да си отидат, на тяхно място трябва да дойдат нови елити – герои и мъченици, създатели и носители на най-високия морален принцип. Фронтът и рискът обаче вършат само половината от работата по формирането на ядрото на новия руски елит. Още на домашния фронт те трябва да получат възможно най-доброто – елитарно! – образование. Но преобладаващата част от образователните структури в Русия отразяват именно либералния начин на живот от 80-те и 90-те години. Следователно е необходима милитаризация на образованието, рязко прекъсване на вектора – преди всичко в хуманитарните науки – който се установи през последните десетилетия под прякото управление и по пряка заповед на Запада, с който днес сме във война.

Назрява ротацията на дипломатическия корпус, изправен пред безпрецедентните предизвикателства, присъщи на всяка война, и особено на такава тежка – цивилизационна! – война, в която сме въвлечени. Нашите дипломати са на предната линия на сблъсъка на цивилизациите, но това изисква съвсем нови умения и знания в сравнение с тези, които са усъвършенствали в предишните десетилетия на сближаване със Запада. Това трябва да стане незабавно.

Милитаризацията трябва да засегне и медиите. Да, информационната стратегия на политическите предавания сега се стреми да бъде на ниво, но останалата част от работата на медиите – културната, образователната и дори развлекателната – също трябва да бъде милитаризирана. Като се започне от контрола на лицето и дрескода на всеки, който се появява на екрана или на официалните уебсайтове. Дори рекламите трябва да се съобразяват с нормите на войната, която страната води.

И накрая, необходима е милитаризация на ежедневието. Патриотизмът трябва да се превърне в начин на живот, да преформатира битовата психология на обикновения човек. Цялото обществено пространство трябва да бъде изпълнено със символи на войната и победата. Трябва да предадем тази идея на родителите и възпитателите: целта на целия народ е да отгледа поколение герои, които ще защитават и възраждат велика Русия. Във всяко семейство трябва да се обръща повишено внимание на етиката и морала, чистотата на словото и историческия минимум от знания. Ние се борим за език, култура, морал, традиционни ценности и суверенитет. Това означава, че това трябва да е ясно на всички, независимо от възраст, социално положение, пол и професия.

Да, и разбира се, необходимо е многократно да се повишава бдителността на специалните служби, правоприлагащите органи и обикновените граждани спрямо онези, които дават основание да се съмняваме в техния патриотизъм, проявявайки признаци на либерално, проукраинско или русофобско поведение. Всяко престъпление и всяка терористична атака се раждат първо в съзнанието. Ако руската идея не овладее съзнанието на обществото, то ще бъде завладяно от една порочна патологична русофобска идея, въведена от нашите врагове, които успешно водят ментални войни. Ако сърцето не принадлежи на Бога, в него се настанява дяволът. Същото се случва и в областта на мисълта: навсякъде, където високите идеали на вярата, властта и народа не са поставени на първо място, змиите на терора правят своето гнездо. Време е да възродим Смерш (от руското  Смерть шпионам – „Смърт на шпионите“ бел.ред. )

Може да ми възразят: всичко изглежда гротескно, непознато, неочаквано и… сурово. Да, предполагам, че е така. Защото твърде дълго сме живели с изкривена представа за света, за себе си, за Запада и неговата универсалност. Твърде дълго бяхме залъгвани от фалшиви приказки за световен мир и безгрижно чисто материално развитие. Дълбочината на съня е причина за рязкото събуждане.

Забележка: Заглавието е на Критично. Оригиналното заглавие е: „Русия се нуждае от тотална милитаризация“

Последвайте нашия канал в социалната мрежа Телеграм: КритичноБГ и се абонирайте за нас в YouTube: Критично с Кардамски

 

 

 

Други новини

© 2024 Критично.бг – Всички права запазени!. Уеб дизайн и разработка: Nigma Ltd.

error: Съдържанието е защитено!