Диана Хусеин: Рано е Харис да ликува. Преди и Хилари надделя над Тръмп в дебатите, но спечели той изборите. „Суифтите“ също са от значение

Диана Хусеин е геополитически анализатор по въпросите за Близкия изток

Като цяло Доналд Тръмп и Камала Харис не наблегнаха на предизборните си програми по време на последния си дебат. Бяха фокусирани върху взаимните нападки и вкарване в обяснителен режим. Определено Харис надделя, което смятат и 63% от зрителите. Но така беше и с Хилари Клинтън, която спечели трите дебата с Тръмп, но загуби изборите. Този дебат няма да има сериозно отражение върху поляризираното мнозинство избиратели, решили за кого ще гласуват. Усилията и на двата предизборни щаба са хвърлени най-вече в люлеещите се щати.

1% от американците ще определят изхода от президентските избори

Откакто демократите издигнаха Камала Харис на мястото на Джо Байдън, тя поведе с крехките 3% (Тръмп – 44%, Харис 47%), но в САЩ победителят не се определя от броя гласове, а от електоралните колегии на всеки щат. Затова както миналите избори така и сега ключови ще бъдат щатите, където изходът от вота не е ясен. Това са обичаните заподозрени Невада, Аризона, Джорджия, Пенсилвания, Северна Каролина, Мичиган и Уисконсин. Сумарно разликата между двамата опоненти в тези щати ще е около 1% от гласовете.

Въпреки, че Тръмп има крехка преднина само в Джорджия и Аризона е прибързано да се правят изводи предвид, че при него има традиционно скрит вот. През 2016 г. Хилъри Клинтън имаше малка преднина в тези щати, но на финала Тръмп спечели повечето от тях. През 2020 г. пък с малка разлика Байдън си осигури победата.

Отразява ли се израелската агресия в Газа и Западния бряг на люлеещите се щати?

В ключовите щати Джорджия, Пенсилвания и Мичиган са най-големите мюсюлмански общности в САЩ. Затова тези гласоподаватели се превърнаха във важна целева група. В Мичиган е най-голямата диаспора на американци от арабски произход.

През 2020 г. около 65% от мюсюлманите в тези щати са гласували за Байдън, защото те традиционно гласуват за демократите. Тази подкрепа беше жизненоважна за победата му тогава. Спечели Джорджия само с 12 000 гласа, щат, в който гласуваха над 61 000 мюсюлмани, и Пенсилвания с 81 000 гласа, където гласуваха 125 000 мюсюлмани.

Според данни на Института за социална политика и разбирателство (ISPU) през 2020 г. за американските мюсюлмани важните теми са били: 19% здравеопазване, 14% икономиката и 13% социална политика. Войната в ивицата Газа обаче ги обедини безпрецедентно. Тя е определяща за гласуването на 61% от тях.

В анкета, проведена преди Джо Байдън да се оттегли от президентската надпревара, само 12% са го подкрепили. Това неодобрение се проявява и под формата на по-широко недоволство в Демократическата партия като цяло. Мнозина виждат ролята на Съединените щати – чрез предоставяне на безусловна помощ и дипломатическа подкрепа на Израел – като съучастничество в продължаващото потисничество на палестинците. Студентските протести са ясен израз на това недоволство. Подготовката за подновяването им тече с пълна сила с началото на новата академична година. Само че мюсюлманската подкрепа за Тръмп в Джорджия, Мичиган и Пенсилвания нарасна с едва 4 пункта до 22%. В по-голямата си част мюсюлманите се насочват към други кандидати или все още не са решили.

Как Харис и Тръмп започнаха да ухажват американците мюсюлмани?

Камала Харис се опитва да се дистанцира от твърдата подкрепа на Джо Байдън за войната на Израел. През юли тя не присъства на речта на израелския премиер Бенямин Нетаняху пред Конгреса. Харис заяви, че няма да мълчи за страданията в Газа, и се обяви за незабавно прекратяване на огъня. Избра губернатора на Минесота Тим Уолц за свой вицепрезидент. Той се счита за по-симпатизиращ на палестинската кауза от други, които бяха в списъка. Уолц похвали гласувалите с „неангажиран“* избиратели на първичните избори на Демократическата партия в Минесота през пролетта, като ги нарече „граждански ангажирани“ и каза: „Този въпрос е хуманитарна криза. Те имат пълното право да бъдат чути.“

Независимите кандидати за президент Джил Щайн и Корнелиус Уест пък ясно изразиха подкрепата си за палестинците. Уест посочи Мелина Абдула, чернокожа мюсюлманка, за свой кандидат за вицепрезидент, а Стайнизбра мюсюлманския активист акад. Рудолф „Бъч“ Уиър.

Дори кампанията на републиканеца Доналд Тръмп се стреми да достигне до арабските американци, изненадващо предвид антимюсюлманската реторика, която използва по време на кампанията през 2016 г.

Най-малката дъщеря на Тръмп, Тифани, се омъжи за сина на ливанско-американския бизнесмен Масад Булос, който се опитва да убеди арабите в Мичиган да гласуват за Тръмп аргументирйки се с провала на настоящата администрация в Газа.

Външната политика, която ще реши вота

Пред залата, където се състоя дебата се проведе протест организиран от поддръжници на демократите в подкрепа на палестинците, които настояват Камала Харис да има по-твърда позиция. Когато на дебата бяха попитани за войната в ивицата Газа, и двамата кандидати отговориха витиевато и мъгляво.

„Израел има право да се защитава… и има значение как го прави, защото също е вярно, че твърде много невинни палестинци са били убити – деца, майки. Това, което знаем е, че на тази война трябва да се сложи край“, каза тя и продължи

„Винаги ще давам възможност на Израел да се защитава, особено що се отнася до Иран и всяка заплаха, която Иран и неговите поддръжници представляват за Израел.“ От една страна потвърждава ангажимента на САЩ към Тел Авив, от друга да задоволи очакванията на пропалестинските симпатизанти.

Тръмп повтори позицията си, че войната в Близкия изток не би избухнала, ако той беше на поста. Абстрактно твърдение, което няма как да проверим. „Тя (Камала)мрази Израел. В същото време, по свой начин, тя мрази арабското население, защото цялото място ще бъде взривено – араби, евреи, Израел. Израел ще си отиде“, каза Тръмп.

За разлика от Газа по отношение на Украйна и двете страни имат ясни позиции. Подкрепата за войната се превърна в разделителна линия между двете основни политически партии в САЩ. Докато Тръмп каза, че ще настоява за сделка за прекратяване на конфликта, Харис подчерта необходимостта от подкрепа на украинските сили, за да отблъснат руската инвазия. Дори тя се опита да се възползва като заяви, че при победа в Украйна, Путинщял да се прицели в Полша. Така Харис се заиграва с американците с полски корени, които са близо 9 млн. За Тръмп липсата на лидерство в администрацията на Байдън е позволила на Русия да нахлуе в Украйна. „Нашите европейски съюзници – съюзниците от НАТО – са толкова благодарни, че вече не сте президент и че разбираме значението на най-великата армия, която светът познава – НАТО“, каза пък Харис.

​Никой да не подценява „суифтитата“

​За тези от вас, които не са запознати с мащаба на популярността и влиянието на американската супер звезда певицата Тейлър Суифт ето някои факти: има над 253 млн. последователи в Инстаграм, световното турне Ерес поставя рекорд с очаквани 2 млрд. долара приходи. Суифт е религия за стотици милиони момичета по света. Нейните последователи се наричат „суифти“. Самите суифтита са разделени на общности по интереси. Сред най-активните са „Swifties for Palestine“, „Swifties for Kamala“ и разбира се, че консервативните суифтита си имат „Swifties for Trump“. Много от тях изчакват в решението си за кого да гласуват, защото искат да последват избора на своя идол. През август в своята социална мрежа „Truth Social“, Тръмп качи в профила си фалшиви снимки, генерирани с изкуствен интелект, на които Тейлър Суифт агитира за него. А коментара на Тръмп над снимката е: „Приемам!“. Фотосите бяха взети от профили на представящи се за „Swifties for Trump“ в платформата „Х“ (бивш Туитър).

От месеци се чакаше певицата, която е граждански активна по редица въпроси, да обяви подкрепата си за един от кандидатите за президент на САЩ. Ето и най-пресния пример за „Ефекта Суифт“, ако все още имате съмнение – През септември 2023 г. в Инстаграм тя призова последователите си да се регистрират като гласоподаватели във Vote.org.

Беше отчетен 1226% ръст в посещенията на сайта час след призива на Суифт. За ден имаше 35 000 нови регистрации и 157 041 нови посетители на страницата.

Предвид близките проценти между Тръмп и Харис, суифтитата са от онези групи избиратели, които могат да се окажат ключово важни за изхода от президентската надпревара, особено тези в люлеещите се щати.

*Не подкрепям никого.

Други новини

© 2024 Критично.бг – Всички права запазени!. Уеб дизайн и разработка: Nigma Ltd.

error: Съдържанието е защитено!