Диана Хусеин: Бурето с барут в Близкия изток, е на ръба да избухне!

Диана Хусеин е геополитически анализатор по теми свързани с Близкия изток

Извършеното в неделя нападение на единствения контролно-пропускателен пункт „Аленби“ между Йордания и окупирания Западен бряг е знаково. Пунктът е по средата на пътя между Аман и Йерусалим. Единственият граничен пункт с друга държава освен Израел, през който Палестинската автономна власт може да общува със света, да минават стоки и хора, но също е под израелски контрол.

Шофьор на ТИР застреля от упор трима служители на израелските власти. У нас новината премина рутинно безлично, както всичко случващо се в момента в тази част на света. Бкизкия изток, е на ръба да избухне, а всеки ден там се драсват клечки. Въпросът е коя страна ще запали бурето с барут.

Какво прави това нападение различно?

Йордания се управлява с желязна ръка прикрита с кадифени ръкавици. Силовите структури имат широки правомощия и власт, а мерките за сигурност са изключително високи. По магистралата от Аман до Акаба, която е успоредна на границата с Израел има военни пунктове на на всеки 20-30 километра.

Организирането и планирането на саботажи и атентати в тази полицейска държава е много трудно, което подсказва, че нападателят е действал сам. Това е Махер Ал Джази, на 39 години, бивш военен, семеен с 5 деца. След като се пенсионирал от армията започнал работа като шофьор на камиони. В неделният ден той превозвал товар за Западния бряг, както обикновено и при проверката слезнал от тира и открил огън с пистолет по служителите.

Произвел 5 изстрела, от които три са били с фатален край, преди да започне престрелката между него и израелските военни охраняващи обекта. Интересното в случая е, че фамилията Ал-Джази произлиза от йорданското бедуинско племе Ал-Хуитат, което има кланове в Саудитска Арабия и още няколко държави.

Защо произходът на извършителя не е банален детайл?

Ал-Джази е йорданец по произход. Важно уточнение в контекста на съставните части на йорданското общество, в което по официални данни близо 40% са с палестински произход (бежанци). Според неофициални източници обаче процентът им доближава 60%.

„Кръвта на нашия син мъченик не е по-ценна от кръвта на нашия палестински народ и той няма да бъде последният от мъчениците.“ Обяви шейх Султан Ал Джази, водач на племето Ал-Хуитат.

Цялата отговорност за случилото се е на Бенямин Нетаняху, подчерта шейха в референция към войната в ивицата Газа и провеждащата се втора седмица мащабна израелска военна операция в палестинските градове в окупирания Западния бряг на река Йордан. Над 40 хиляди палестинци са загинали в Газа до сега. Въпрос на време е жертвите на Западния бряг да надхвърлят хиляда.

Братът на нападателя каза, че нищо в поведението на Махер не е подсказвало за намеренията му. Неговият произход е още едно доказателство за това, че най-вероятно е действал сам по лично убеждение, в резултат от фрустрацията, която изпитва подобно на голяма част от населението на Йордания.

Все по-трудно става за народите в региона да понасят всекидневната трагедия в Газа. В неделя вечерта улиците на градовете в Йордания бяха пълни с ликуващи граждани, а самото нападение беше кръстено операция „Достойнство“.

През 1968 близо до йорданското градче „Ал-Карама“, което от арабски означава: достойнство, се провежда битката „Ал-Карама“ между йорданската и израелската армии. Йорданските части са предвождани от генерал-майор Машхур Ал-Джази, която успява да наделее над противника. Това е един от малкото случаи, в които арабите побеждават израелците. Махер Ал-Джази е негов родственик.

Какъв сигнал е атентатът на пункта „Аленди“?

Нападението е отражение на настроенията, които бушуват сред йорданците, арабските народи и мюсюлманите като цяло. Показателно е за това, че все по-трудно ще става на правителствата в арабските държави, особено граничещите с Израел, да потискат тези настроения.

Атентатът на Ал-Джази съвпадна с поредна израелска въздушна операция по цели в Сирия. В допълнение към Газа и Западния бряг, расте напрежението по северните граници на Израел с Ливан, където от няколко седмици сме свидетели на взаимен обстрел.

Нападението на пункта „Аленди“ е поредната червена лампа, която светва. Йорданските власти вече заявиха, че не изключват още подобни атаки.

Йорданските и египетските власти са предотвратили няколко опита за проникване в пограничните зони с Израел, за което не се дава гласност. В края на май имаше стрелба на египетско-израелската граница, а през юни 2023 г. египетски войник уби 3-ма израелски войници.

Случилото се в неделя е още един инструмент за обществен натиск над йорданското правителство, което е обвинено в мекушавост, да предприеме по-категорични и убедителни действия на политическо и военно ниво за спиране на войната в ивицата Газа.

Други новини

© 2024 Критично.бг – Всички права запазени!. Уеб дизайн и разработка: Nigma Ltd.

error: Съдържанието е защитено!