Конгресът одобрява законопроект (насочен към Тръмп), който не позволява на нито един президент да напусне НАТО
В току-що приетия от Камарата на представителите и от Сената Закон за националната отбрана (National Defense Authorization Act – NDAA) за 2024 г. е заложена поправка, която цели да попречи на всеки бъдещ президент да изтегли САЩ от НАТО.
Един от съвносителите на закона Тим Кейн (D-VA) описва, че той „потвърждава подкрепата на САЩ за този изключително важен съюз, който е основополагащ за нашата национална сигурност. Той също така изпраща силно послание към авторитарните държави по света, че свободният свят остава единен„.
Разбира се, никой от тези демократи и ястреби в Конгреса не се притеснява и за миг, че президентът Байдън някога би се замислил за напускане на НАТО, но това със сигурност е сценарий, който републиканският кандидат за президент Доналд Тръмп е подхвърлял в различни моменти през годините. Инициатор на двупартийното законодателство е и сенаторът от Флорида Марко Рубио.
През първия си мандат Тръмп агресивно заклеймяваше членовете на НАТО, които не са изпълнили ангажимента на алианса да изразходват поне 2 % от БВП за бюджета си за отбрана.
New York Times: Ще извади ли Тръмп САЩ от НАТО?
Още през 2000 г. Тръмп се изказва в полза на идеята, като например пише в книгата си „The America We Deserve„, че „оттеглянето от Европа ще спести на страната милиони долари годишно“.
От другата страна е Байдън, който нарече пакта на НАТО „свещен„.
Но Тръмп отдавна критикува външнополитическия военен авантюризъм на Вашингтон, към който го подтиква ръководството на алианса. От безкрайните войни в Афганистан и Ирак до операциите на НАТО за смяна на режими от Либия до Сирия, Тръмп и неговите поддръжници са порицавали подобни казуси. Но в действителност по-често Вашингтон е този, който провежда военни авантюри под прикритието на „международна подкрепа“ чрез НАТО (например при интервенцията на Обама в Либия НАТО беше използван като смокинов лист).
В отговор администрацията на Байдън разигра картата „Русиягейт“ и очерни Тръмп, че се сближава с Путин, включително в изявление през октомври:
„Заплахите на Доналд Тръмп да отслаби НАТО и да застане на страната на [руския президент] Владимир Путин подкопават силата на Америка на световната сцена и застрашават националната ни сигурност„, заяви в изявление говорителят на предизборната кампания Аммар Муса.
„Като президент Доналд Тръмп прекара четири години в угодничество към диктаторите и направи страната ни по-малко сигурна. Идеята, че той ще изостави нашите съюзници, докато не постигне своето, подчертава това, което вече знаем, че е вярно за Доналд Тръмп: Единственият човек, от когото се интересува, е самият той. Точно затова Доналд Тръмп не трябва да бъде допускан до Овалния кабинет.“
И все пак реалността си остава такава, че НАТО се разшири в Черна гора и Северна Македония през годините на президентството на Тръмп – и обещанията на Тръмп да преговаря за прекратяване на руско-украинската война вероятно ще бъдат обусловени от поддържането на мощно НАТО, което да използва като лост за натиск.
Въпреки това предишната реторика на Тръмп явно е накарала лидерите на Конгреса и ястребите от дълбоката държава да са много нервни. Изглежда, че те се подготвят и за евентуална победа на Тръмп през 2024 г.
Последвайте нашия канал в социалната мрежа Телеграм: КритичноБГ и се абонирайте за нас в YouTube: Критично с Кардамски!