В интересен геополитически момент Bloomberg съобщава, че по-рано тази година Саудитска Арабия е намекнала, че ще продаде част (или всички) от притежаваните от нея европейски дългови книжа, ако Г-7 конфискува замразените активи на Русия, пише в анализ ZeroHadge.
Припомняме, че през май Европейският съюз одобри подкрепяния от САЩ план за използване на печалбите и лихвите, генерирани от руските замразени активи, за подпомагане на въоръжаването на Украйна; това обаче беше в рязък контраст в сравнение с предложения по-рано план – който беше силно насърчаван от Зеленски и Украйна – за конфискуване на руски активи на стойност около 300 млрд. долара. Мнозина се чудеха какво е предизвикало този обрат.
Сега вече знаем и както отбелязва Блумбърг, „Министерството на финансите на (Обединеното) Кралството съобщи на някои от колегите си от Г-7, че се противопоставя на идеята, която имаше за цел да подкрепи Украйна (като ѝ предостави замразените руски милиарди), и я определи като скрита заплаха„.
Саудитците конкретно са споменали дълг, емитиран от френската хазна.
По-голямата част от замразените руски активи в размер на 300 млрд. долара се държат в Европа – по-специално във Франция, Германия и Белгия. Това прави репортажа на Блумбърг още по-интересен от гледна точка на геополитическите разломи, тъй като демонстрира, че в резултат на способността си да предизвика ликвидационна паника и нестабилния европейски пазар на облигации, тя (Саудитска Арабия) има много повече лостове за влияние от Украйна и „добродетелните“ западни медии.
Макрон свика избори, които междувременно наклониха (бяха спечелени) рязко към крайната левица,
но откакто се проведоха тези „разговори“ със саудитците, разликите в спредовете (доходността) на френските облигации спрямо Германия се увеличиха…
Със сигурност тази паника от продажби, настъпила в момент, когато саудитците използват френските облигации като политически лост, е просто едно съвпадение, шеговито коментира медията.
В заключение Блумбърг отбелязва, че какъвто и да е мотивът за този ход на Саудитска Арабия той подчертава нарастващото ѝ влияние на световната сцена и трудностите на Г-7 да получи подкрепа от т.нар. страни от Глобалния юг за Украйна.
А САЩ би трябвало да знаят: припомняме, че още през април 2016 г. Ню Йорк Таймс NYT съобщи, че Саудитска Арабия е заплашила тогавашния президент Барак Обама да ликвидира притежаваните от нея по това време американски държавни ценни книжа на стойност 750 млрд. долара (ход, който би предизвикал срив на пазара на облигации), ако бъде уличена в отговорност за атентатите от 11 септември
Налаганите изводи са два:
Първият: Не петролдоларът днес е лост за влияние, защото е бледо копие на силата, която имаше. Всъщност единственият лост (за влияние днес) е в ръцете на онези, които все още притежават американски ценни книжа и могат да заплашват, че ще ги разпродадат при нужда.
Вторият: Превръщането на щатския долар в оръжие срещу Русия – колкото и нерелевантен да е той сега – беше катастрофално решение, което ще има отражение с години
и ще принуди ФЕД в крайна сметка да изкупи целия американски дълг, който бившите притежатели на държавни ценни книжа така или иначе ще продадат.