Развитието и достъпността на цифровите платформи в рамките на БРИКС, обменът на културни традиции и реформите на глобалните финансови инструменти са основните приоритети на Групата на петте. Лидерите на страните от БРИКС – Бразилия, Русия, Индия, Китай и тазгодишното председателство на Южна Африка – направиха такива изявления по време на пленарната сесия на срещата на върха на БРИКС.
Всички страни от БРИКС подкрепиха разширяването на общността, като смятат, че само сътрудничеството ще реши основните проблеми на света: бедността, неравенството и бавното развитие. В същото време лидерите нарекоха неприемливо използването на глобални организации и финансови инструменти за оказване на натиск върху развиващите се страни.
Основните тези от речите на лидерите на петте държави, събрани от ТАСС
Рамапоса, Южна Африка
„Недостатъчното развитие и бедността са най-големите проблеми, пред които е изправено човечеството“, заяви южноафриканският президент Сирил Рамапоса, откривайки срещата на лидерите на „петорката“. БРИКС вярва, че сътрудничеството е основният път към икономическото възстановяване.
Южна Африка изразява задоволство, че всички членове на БРИКС се ангажират активно с африканския континент – тема на председателството на страната на „петорката“. БРИКС работи, за да гарантира, че африканските стоки могат да се конкурират наравно със световните. „По този начин можем да отключим пазарния потенциал на континента и да създадем равни условия както за африканските държави, така и за членовете на БРИКС“.
Обединението изразява дълбока загриженост за конфликтите по света. „Южна Африка продължава да поддържа позицията си: за разрешаването на конфликтите са необходими преговори и спазване на Устава на ООН.“
Страните от БРИКС са обезпокоени от използването на глобалните финансови инструменти за оказване на натиск. Държавите искат да се постави по-голям акцент върху разплащанията в национални валути и стабилните инструменти за икономическо взаимодействие.
БРИКС защитава интересите на страните от Глобалния юг и затова иска да увеличи ангажираността си с всички държави, които се стремят към по-всеобхватен световен ред. Срещата на върха на БРИКС има за цел да служи на каузата на мира и прогреса.
Лула да Силва, Бразилия
На световната сцена се създава несигурност, която беше немислима преди няколко години, подчерта бразилският президент Луис Инасио Лула да Силва. А институции като Съвета за сигурност на ООН не са в състояние да дадат своя принос за разрешаването им. Сред тези проблеми е и конфликтът в Украйна.
Хората в Палестина, Сирия и Либия заслужават да живеят в мир. Докато световните военни бюджети надхвърлят трилиони долари, много хора по света гладуват. БРИКС е длъжна да помогне за промяна на това положение.
Ресурсите на Глобалния юг не трябва да се експлоатират от няколко държави, те трябва да служат на света. А международната финансова система не трябва да затвърждава неравенството между държавите, а да изравнява положението. Това изисква реформи, по-голямо представителство на страните в МВФ и Световната банка и преосмисляне на СТО.
Много страни желаят да се присъединят към БРИКС – доказателство за нарастващата роля на икономическия блок в света.
Путин, Русия
„Петте държави от БРИКС се утвърдиха като влиятелна структура на световната арена и работят в интерес на световното мнозинство“, заяви руският президент Владимир Путин. Страните подкрепят формирането на справедлив многополюсен световен ред, в който всяка нация има право на собствен модел на развитие. А редица процеси вече са в ход: доставките се диверсифицират и се извършва дедоларизация.
Желанието на някои държави да запазят неоколониалната си хегемония доведе до кризата в Украйна. „Беше разгърната брутална война, война на изтребление“ срещу онези, които не бяха съгласни с държавния преврат в Украйна. Русия иска да сложи край на тази война и е „благодарна на партньорите си от БРИКС“, които се опитват да постигнат справедливо решение с мирни средства.
Важен приоритет в работата на БРИКС е създаването на надеждни транспортни магистрали, трансконтинентални пътища, като например коридора Север-Юг. „Дойде време да се създаде постоянна комисия по транспорта в рамките на БРИКС.
Руската страна би могла да се заеме с това по време на своето председателство през 2024 г.
Следващата среща на върха на БРИКС е насрочена за октомври 2024 г. в Казан, тя ще се проведе под мотото за укрепване на многостранността. Сред важните области на работа са развитието на междубанковото сътрудничество, разширяването на разплащанията в национални валути, митническото сътрудничество, създаването на свободно пространство за културен обмен.
Моди, Индия
БРИКС реализира много проекти в областта на медицината, технологиите и финансите, заяви индийският премиер Нарендра Моди. Ню Делхи работи активно по цифровизацията и иска да сподели този опит с петте държави.
Той вече е създал онлайн база данни за малкия и средния бизнес, а Индия предлага и създаването на консорциум за изследване на космоса. Ню Делхи е подготвил цифрова платформа за тази цел. Индия предлага също така да се систематизират знанията за традиционната медицина във всичките пет държави.
На страните от Глобалния юг се отделя специално внимание, „това е императив на нашето време“. „Едно семейство, едно бъдеще“ е мотото на БРИКС. Индия го популяризира и в други платформи като Г-20. БРИКС „търси колективни, основани на консенсус решения“ – такъв принцип беше заложен през 2016 г. И сега, седем години по-късно, е ясно, че той работи и дава плодове.
Си Дзинпин, Китай
Светът е в процес на преформатиране, заяви китайският президент Си Дзинпин. Основната цел на БРИКС е единство, укрепване на сътрудничеството и осигуряване на развитие. „Развитието е неотменимо право на всички държави, то не е привилегия на малцина избрани“.
Страните от БРИКС трябва да преодолеят прекъсванията в доставките на стоки и услуги, да подпомогнат развитието на цифровата и зелената икономика и да разширят търговския и финансовия обмен.
Групировката трябва да засили политическото сътрудничество и връзките в областта на сигурността.
„Наследството от Студената война преследва нашия свят.“ За да се намали напрежението, са необходими постоянни консултации и сътрудничество във всички области – от дипломацията до икономиката. Китай предлага засилване на сътрудничеството в областта на образованието, дори до създаването на онлайн образователна платформа.
Развитието на изкуствения интелект е важно, но то носи и рискове. Затова БРИКС ще създаде институт за изследване на изкуствения интелект, ще разработи стандарти и рамки за използването на тази технология, за да я направи по-безопасна и надеждна.
„Петицата“ ще уважава всеки път на модернизация – независимо кой от тях е избрала дадена страна. Трябва да се спазват международните правила, основани на Устава на ООН, а не формулирани от най-силните или „най-гласовитите“ държави.
БРИКС трябва да разработи свои собствени финансови инструменти и да помогне на нови членове да се присъединят към асоциацията. „Справедливостта винаги ще бъде въздадена“: БРИКС се застъпва за справедливост по целия свят.