Светът преминава през трудни времена и само сътрудничеството и спазването на принципите на равенство ще позволят да се запази развитието. Лидерите на петте страни членки на БРИКС – Русия, Република Южна Африка, Бразилия, Индия и Китай – изразиха тази позиция в приветствията си към Бизнес форума на БРИКС.
Всички участници заявиха, че в обединението могат да бъдат приети нови членове – „повече от 20 държави чукат на вратата на БРИКС“.
ТАСС събра основните моменти от речите на лидерите на БРИКС.
Президентът на Южна Африка
На страните от БРИКС вече се пада една четвърт от световната икономика, една пета от световния износ и 40% от населението, припомни президентът на Южна Африка Сирил Рамафоса, който говори за председателството на страната си в асоциацията. Намаляването на бедността и изкореняването на неравенството са сред целите на петте държави, а бизнес общностите на петте държави смятат това за свой приоритет.
Но едностранните международни санкции подкопават международната търговия – подчерта Рамафоса. Затова една от целите на БРИКС-5 е да реформира световните финансови институции, за да отговорят на новите нужди на световната общност. Новата банка за развитие на БРИКС е отличен модел за подражание: тя не налага никакви условия на страните членки, а служи на каузата за развитие.
Темата на XV среща на върха е „БРИКС и Африка – партньорство за ускорен растеж, устойчиво развитие и приобщаваща многостранност“. Африка е континент с огромни възможности, богат на ресурси за технологиите на XXI век. Но африканските държави не възнамеряват да се превърнат в обикновени износители на суровини, затова международните инвеститори трябва да осъзнаят, че континентът се нуждае от индустрии, способни да създават краен продукт.
Държавите на континента се нуждаят от инфраструктура, която да позволи индустриализацията, развитието на селското стопанство, енергетиката и новите технологии. „Ние в Африка искаме да се развиваме“, подчертава южноафриканският президент и добавя, че континентът се нуждае от „скок в развитието“.
Бразилският президент
След първата среща на върха на БРИКС ролята на асоциацията в световната икономика само се е увеличила, заяви бразилският президент Луис Инасио Лула да Силва. По данни на МВФ растежът в развитите страни ще спадне до 1,4% през 2024 г., в развиващите се страни ще бъде 4%, а БРИКС „ще се превърне в движеща сила“ в този процес, каза той.
Бразилия възнамерява да привлече повече от 300 млрд. долара инвеститорски средства за развитие на инфраструктурата. Това обаче изисква повишено доверие и политическа предвидимост. Бразилия подкрепя създаването на единна разменна валута.
„БРИКС има уникален шанс да създаде път за бизнесмените“. Необходимо е да се укрепят икономическите държави от двете страни на Атлантическия океан. Това включва изграждането на нови транспортни маршрути, като например от Сао Пауло до Кайро.
Членовете на БРИКС отхвърлят неоколониализма, който създава търговски бариери. По-специално Бразилия планира да посвети председателството си на Г-20 на тази тема. Републиката отбелязва значението на търговията с Африка и планира да я увеличи, като използва стимулите на търговските споразумения. „Бразилия се завърна на континента – и никога не е напускала Африка“.
Руският президент
Путин обърна внимание на значението на развитието на прекия диалог между членовете на БРИКС. Всичко това е особено важно в контекста на постпандемичното възстановяване и икономическата криза, предизвикана от прекомерните емисии на някои държави.
Незаконните санкции също имат отрицателно въздействие върху световната икономика. Като пряко следствие от това ресурсите станаха оскъдни, а неравенството се задълбочи. Храната става все по-скъпа, което засяга най-нуждаещите се страни. Но предприемачите от БРИКС успешно се адаптират към промените на пазарите.
Търговският оборот на БРИКС се е увеличил с 40,5 %. Делът на БВП на страните от БРИКС в света достига 26% и 31,5% по ППС в сравнение с 30% за Г-7. Налице е необратим и обективен процес на дедоларизация; делът на долара във вътрешната търговия на БРИКС през 2022 г. е само 28,7 %. Новата Банка за развитие на БРИКС вече успешно действа като алтернатива на глобалните институции.
Русия, въпреки санкциите, ще остане надежден доставчик на храни – въпреки че на Русия се създават „умишлени пречки“ при доставките на торове и храни. Сделката за зърното, която често се споменава, не успя да изпълни ролята си: повече от 70 % от храните са отишли в развитите страни, докато по-малко от 1 милион тона са отишли при нуждаещите се. Русия ще се върне към сделката, ако условията ѝ бъдат изпълнени, с възможност да замени изцяло украинските доставки на зърно. Междувременно тя е готова да изпрати безвъзмездно пратки от 25 000 тона или повече зърно на шест африкански държави.
Путин покани всички представители на бизнеса от БРИКС на Източния икономически форум.
Министър-председателят на Индия
Светът е изправен пред икономически предизвикателства след пандемията, санкциите и разделението, напомни индийският министър-председател Нарендра Моди. Той отбеляза, че страната му е най-бързо развиващата се икономика в света. Причината за това е, че Ню Делхи използва възможностите на кризата за реформи, които улесниха правенето на бизнес в Индия.
Републиката обръща специално внимание на цифровизацията, на скоростта на интернет. „Индия е страната с най-голям брой цифрови трансакции в света.
Там са направени най-големите инвестиции в инфраструктурата в тази област. Републиката е заделила 120 млрд. долара за по-нататъшно развитие. Ню Делхи предприема стъпки, за да превърне Индия в лидер и в областта на възобновяемата енергия, електрическите превозни средства.
Приветствие от Си Дзинпин, Китай
В поздравлението на китайския президент отделно се подчертава, че „човечеството се намира в критична ситуация“. Ето защо „сътрудничеството и интеграцията“ са единственият път. „Трябва да работим заедно“. „Избираме пътя на сътрудничеството и откритостта.“
На развиващите се страни, които са се отървали от оковите на колониализма, им предстои тежка работа. „Но някои страни пречат“, опитвайки се да унищожат икономиките на тези страни, като поставят нови бариери. „Всяка страна има право на развитие и има право на свобода.“ Китай ще помогне за постигането на общите цели и задачи, неговата икономика е много стабилна и развитието е устойчиво. Затова Пекин предлага договор за рамка за сътрудничество.
Сигурността за всички страни ще гарантира съвместно развитие, включително на промишлеността. „Трябва да положим усилия за постигане на всеобща сигурност“.
Разделянето на света на демокрации и недемокрации е неприемливо. Светът има общи цели, държавите са длъжни да обменят опит, включително и културен. „Никоя планина не може да спре мощния поток на силна река“.
Отношенията трябва да се основават на принципите на равенство и справедливост.
ПЕРСПЕКТИВИТЕ ЗА РАЗШИРЯВАНЕ НА БРИКС
Още във вторник лидерите на БРИКС ще обсъдят перспективите за разширяване на икономическия съюз.
Рамапоса заяви, че желанието на различните държави да станат част от БРИКС ще бъде взето под внимание.
По-рано шерпът на БРИКС в Южна Африка Анил Суклал заяви, че около 30 държави са проявили интерес към присъединяване към асоциацията, като някои от тях са подали официални заявления, включително Алжир, Бангладеш, Египет и Етиопия.
Според източници на вестник Business Standard на срещата на върха на БРИКС може да бъдат приети пет държави: Аржентина, Египет, Индонезия, Обединените арабски емирства и Саудитска Арабия.