Агресията на НАТО/ЕС вкара Германия в криза. Деиндустриализацията на Европа

Rodney Atkinson за Global Research

Упадъкът на Европа, илюстрация

Може би е оправдано, че страната, която направи най-много за разширяването на ЕС на Изток и най-лоялно следваше американските неокони в агресивното разширяване на НАТО към (отстъпващата) Русия – Германия – сега страда от най-голямата си икономическа криза след Втората световна война.

Атаката на НАТО/ЕС срещу руските газови доставки за Европа, взривяването от страна на САЩ на газопровода „Северен поток“ към Германия и търговските санкции срещу Русия силно свиха важния германски експортен пазар и значително увеличиха енергийните разходи за местната промишленост, която от десетилетия разчита на ниска и постоянна цена на енергията за своите критични отрасли – химическа промишленост, автомобилостроене, машиностроене.

Като добавим към това голямото увеличение на разходите по заемите и фанатичната зелена сделка, не е изненада, че Федералната статистическа служба във Висбаден обяви, че през юли 2023 г. почти една четвърт (23,8 %) повече компании са подали молби за несъстоятелност в сравнение със същия месец на миналата година. Рязък скок на фалитите.

Когато Германия страда толкова много, страда и целият ЕС. Индустриалното производство на Франция също се срина.

Дори когато се разгръща тази икономическа катастрофа, германското правителство (което вече е предоставило на Украйна 22 млрд. долара под формата на финансиране и въоръжение) се ангажира с още 5 млрд. долара годишно до 2027 г.! – като по този начин спомага за разпалването на войната, която води до техния собствен индустриален крах.

Деиндустриализация на Германия

„Свидетели сме на началото на германската [а оттам и на европейската] деиндустриализация“. заяви водещият „Германски икономически институт“. Същият институт съобщи също, че способността на Германия да привлича бизнес инвестиции е претърпяла „тревожен“ спад през миналата година, когато от страната са изтекли над 135 млрд. евро преки чуждестранни инвестиции, а са влезли само 10,5 млрд. евро.

Германия има едни от най-високите цени на електроенергията в Европа, тъй като фанатичните зелени в коалицията, ръководена от социалдемократите, изискват все по-скъпа „чиста енергия“, точно когато Германия затвори останалите си атомни електроцентрали. Германия планира да изгради огромна инфраструктура за внос на водород от страни като Австралия, Канада и Саудитска Арабия, но технологията изобщо не е сигурна, особено при нивата на внос, необходими за спасяването на Германия от енергийната криза.

Германската автомобилна индустрия е в криза, като производството на основните ѝ производители намаля драстично между 2019 и 2023 г: VW с 23 %. Audi – с 8,4 %, BMW – с 10 %, а Mercedes – с 31 %

В областта на банковото дело Двете най-големи германски банки – Deutsche Bank AG и Commerzbank AG, са в криза от години, а общата им пазарна капитализация е по-малко от една десета от тази на JPMorgan Chase.

Застаряващо население

Застаряващото население на Германия се отразява на работната сила и според проучвания 50% от фирмите намаляват производството си поради проблеми с персонала, което струва на икономиката до 85 млрд. долара годишно.

Литания на историческото индустриално унищожение

Доколко тази германска индустриална криза е фундаментална и историческа и следователно критична за бъдещето на Германия, може да се види от тези доклади за фалита на компании, някои от които са на повече от сто години (в един случай на 600 години!):

  • Текстилната компания Hofer Spinnerei Neuhof подаде молба за обявяване в несъстоятелност след 125 години работа
  • Една от най-големите фирми за пощенски пратки в страната, Klingel, от Пфорцхайм, съществуваща от 1923 г., е обявена в несъстоятелност.
  • Производителят на стъкло Weck GmbH & Co от Дортмунд е обявен в несъстоятелност след 120 години дейност. Тяхното стъкло е в почти всеки германски дом.

Централната банка на Германия може да се нуждае от спасителна помощ, за да покрие загубите по дълга, който е поела като част от мащабната програма за изкупуване на облигации от ЕЦБ на стойност 650 млрд. евро.

Ръководителите на Асоциацията на работодателите в Северен Рейн-Вестфалия са обезпокоени, че страната се намира в опасна точка. Почти една трета от германските фирми от среден клас обмислят да прехвърлят производството и работните места в чужбина.

Германия е географското, бизнес и финансово ядро на Европейския съюз и основен гарант на валутата евро. Една сериозна криза за Германия може да доведе до колапса му. 

Двадесетгодишната атака срещу Русия, използването на Украйна като военен таран срещу Москва, пагубните (за Запада) търговски санкции, разрушаването на тръбопроводите „Северен поток“, нарастващият съюз между Русия и Китай и повишаващата се конкурентоспособност на китайската промишленост – всичко това нанесе тежък удар върху Германия и ЕС.

Само един договорен мир с Русия (и успокояване на тайванската реторика) ще възстанови просперитета на Германия, ЕС и Запада като цяло.

Други новини

© 2024 Критично.бг – Всички права запазени!. Уеб дизайн и разработка: Nigma Ltd.

error: Съдържанието е защитено!