В Европейския съюз нараства недоволството от политиката на унгарския премиер Виктор Орбан, която според много държави членки подкопава усилията на ЕС за подкрепа на Украйна. Все по-сериозно се обсъжда възможността за задействане на най-тежката санкция по член 7 от Договора за ЕС – отнемане на правото на глас на Унгария в Съвета на ЕС.
Повод за новата вълна от напрежение между Будапеща и Брюксел стана мащабна правителствена кампания в Унгария срещу евентуалното членство на Украйна в ЕС. Орбан настоя гражданите да участват в национално допитване по въпроса, като по улиците на страната се появиха плакати с лозунга: „Да не позволим те да решават вместо нас“, информира The Guardian. На билбордовете са изобразени украинският президент Володимир Зеленски, председателката на Европейската комисия Урсула фон дер Лайен и Манфред Вебер – лидер на Европейската народна партия, която е най-голямата група в Европейския парламент.

Виктор Орбан, министър-председател на Унгария
Според Орбан, присъединяването на Украйна би нанесло вреда на унгарската икономика, отклонявайки европейски средства в полза на Киев. Освен това, правителството му твърди, че украинската работна ръка ще отнеме работни места от унгарците.
В отговор, европейски представители подчертаха, че Украйна е част от „европейското семейство“, а започването на преговори за членство през юни 2024 г. е стратегически приоритет на ЕС. Въпреки това, Орбан продължава да се противопоставя на всяка финансова или военна помощ за Украйна и заплашва с вето върху бъдещото ѝ присъединяване.
В тази обстановка някои държави членки обсъждат отново възможността за задействане на член 7 от Договора за ЕС, който предвижда отнемане на правото на глас на държава, която системно нарушава основни ценности като върховенството на закона. Според анализатори и дипломати, това е най-сериозното обмисляне на тази мярка досега.

Роберт Фицо, министър-председател на Словакия
Процедурата по член 7 обаче изисква единодушие от всички останали 26 държави членки, което прави нейното реализиране трудно. В миналото Полша защити Унгария с вето, а сега подобна роля може да изиграе Словакия под управлението на премиера Роберт Фицо.
Междувременно Европейският парламент подготвя доклад, в който ще се критикуват и дискриминационни политики спрямо ЛГБТ+ общността, включително забрана на прайдове.
С нарастващото напрежение между Унгария и останалата част от ЕС, дипломати предупреждават, че евентуално унгарско вето върху удължаването на санкциите срещу Русия – които включват замразени руски активи на стойност 210 млрд. евро – може да се окаже преломен момент. Според някои представители, подобен акт би поставил Унгария „де факто извън съюза“.
