Руският газ и нуждата от него
Ръководители на големи компании от ЕС започват да казват нещо, което до преди година би било немислимо: че вносът на известно количество руски газ – включително от държавния гигант „Газпром“ – може да е добра идея, пише Reuters. Това би изисквало сериозна промяна в политиката, тъй като след руското нахлуване в Украйна през 2022 г., Европейският съюз обеща да прекрати вноса на руска енергия до 2027 г.
Европа има ограничени възможности. Преговорите с газовия гигант Катар са в застой, а въпреки че възобновяемите източници се внедряват по-бързо, темпът не е достатъчен, за да гарантира енергийна сигурност на ЕС.
„Ако има разумен мир в Украйна, можем да се върнем към доставки от 60 милиарда кубични метра, може би 70, годишно, включително втечнен природен газ (LNG)“, заяви в интервю за Reuters Дидие Оло, изпълнителен вицепрезидент на френската Engie.
Френската държава притежава дял в Engie, която преди беше сред най-големите купувачи на газ от „Газпром“. Оло заяви, че Русия би могла да покрива около 20–25% от нуждите на ЕС, в сравнение с 40% преди войната.
Изпълнителният директор на френския петролен гигант TotalEnergies, Патрик Пуянe, предупреди Европа да не разчита прекалено много на американски газ.
„Трябва да диверсифицираме, да имаме много маршрути, да не разчитаме прекомерно на един или два“, каза Пуянe пред Reuters. Total е голям износител на американски LNG и също така продава руски LNG от частната компания „Новатек“.
В химическия парк Лойна – един от най-големите химически комплекси в Германия, където се намират заводи на Dow Chemical и Shell – някои производители смятат, че руският газ трябва да се върне възможно най-скоро.
Русия поемаше 60% от местното потребление, основно чрез газопровода „Северен поток“, който беше взривен през 2022 г.
„Намираме се в тежка криза и не можем да чакаме“, каза Кристоф Гюнтер, управител на InfraLeuna – операторът на парка.
Той отбеляза, че германската химическа индустрия съкращава работни места вече пети пореден триместър – нещо, което не се е случвало от десетилетия.
Руският газ и нуждите на бизнеса
В провинция Мекленбург-Предна Померания, източногерманският регион, където „Северен поток“ достига брега след преминаване под Балтийско море от Русия, 49% от германците искат връщане към доставките на руски газ, според проучване на института Forsa.
„Нуждаем се от руски газ, нуждаем се от евтина енергия – без значение откъде идва“, каза Клаус Пауер, управител на Leuna-Harze – средна по размери химическа компания в парка Лойна.
Руският газ и мерките на ЕС
През 2022 г. ЕС си постави необвързваща цел да прекрати вноса на руски газ до 2027 г., но вече два пъти отлага публикуването на план как ще го постигне. Говорител на Европейската комисия отказа коментар относно изказванията на компаниите, посочва Reuters.
В същото време Европейската комисия разглежда възможността европейски компании да прекратят дългосрочни договори за доставка на руски природен газ без да плащат неустойки, разкриват три източника, цитирани от Financial Times. Ключовият правен инструмент, който се обмисля, е прилагането на клаузата за „форсмажор“, което би позволило на вносителите да се освободят от задължението за изплащане на компенсации за преждевременно прекратяване на договорите.
„Ако целта е да не се плаща на Русия, тогава (изплащането на компенсации) би обезсмислило всичко“, коментира един от европейските служители пред изданието.
Този ход е част от по-широка стратегия на ЕС за пълно прекратяване на зависимостта от руските изкопаеми горива до 2027 г., чиято актуализация се очаква да бъде публикувана на 6 май след поредица от отлагания.
Въпреки значителния спад на вноса на руски газ – от 150 млрд. куб. м през 2021 г. до под 52 млрд. куб. м през 2024 г. – ЕС продължава да купува рекордни количества втечнен природен газ (LNG) от Русия. Според анализа на енергийния мозъчен тръст Ember, през 2024 г. вносът на руски LNG е нараснал с 18%.
Редица медии публикуваха и становища, че ЕС обмисля да закупува повече американски газ, за да „успокои Тръмп“.
На фона на геополитическата нестабилност и вътрешната енергийна криза в ЕС, дебатът около бъдещето на руските доставки остава отворен — между стратегическия приоритет за енергийна независимост и икономическия натиск за по-ниски цени.
Може да подкрепите КритичноБГ тук:
Последвайте нашия канал в социалната мрежа Телеграм: КритичноБГ