„Учени създадоха „вълчището“ от „Игра на тронове“
Един вид вълк, който е изчезнал преди около 12 500 години, оживява отново като „първото успешно възродено изчезнало животно в света“, според базираната в Далас биотехнологична компания Colossal Biosciences, съобщава CNN.
Учени от Colossal създадоха три вълчета от вида „свиреп вълк“, като използваха древна ДНК, клониране и технологии за редактиране на гени, за да променят гените на сив вълк – най-близкия жив роднина на праисторическия свиреп вълк, обяви компанията в понеделник. Резултатът е всъщност хибриден вид, подобен по външен вид на изчезналия си предшественик.
Свирепият вълк, Aenocyon dirus, който беше вдъхновението за страховитото животно в телевизионния сериал на HBO „Игра на тронове“, е бил водещ хищник, който някога е обитавал Северна Америка. Те били по-големи по размер от сивите вълци и „имали малко по-широка глава, светла и гъста козина и по-силна челюст“, съобщи компанията.
Colossal работи по възраждането на мамута, додо и тасманийския тигър от 2021 г. насам, но досега не беше обявявала публично работата си по тези вълци, информира още CNN.
За да постигнат целта си, учените са направили 20 генетични промени в клетките на сиви вълци, заменяйки определени генетични варианти с такива, свързани със свирепите вълци. След това клонирали най-обещаващите клетки и ги прехвърлили в донорни яйцеклетки. Три бременни животни, които износвали ембрионите, довели до раждането на първите възродени свирепи вълци. Процесът на създаване на тези животни включвал също така използването на домашни кучета като сурогати.
Два от малките вълци са родени на 1 октомври 2024 г., а едно женско вълче – на 30 януари 2025 г.
Проектът, който съчетава генетични и клониращи технологии, се отчита като сериозен напредък в областта на възстановяването на изчезнали видове. Компанията се надява, че тези технологии ще помогнат не само за възраждането на изчезнали видове, но и за опазване на застрашени видове.
Противниците на подобни проекти посочват, че големите суми, инвестирани в тях, могат да бъдат използвани за по-ефективни действия в опазването на съществуващите видове. Въпреки това, експертите отбелязват, че компанията следи внимателно благосъстоянието на животните и предприема необходимите мерки за предотвратяване на неочаквани генетични последици от промените.
Въпреки успехите на проекта, остава неясно какво бъдеще ще имат тези възродени видове и каква роля ще играят в съвременната екосистема.
Може да подкрепите КритичноБГ тук:
Последвайте нашия канал в социалната мрежа Телеграм: КритичноБГ