„Китай започна мащабни военни учения край Тайван“
Въоръжените сили на Китай започнаха мащабни военни маневри близо до остров Тайван, за което на 1 април 2025 г. съобщи официалният представител на Източната зона на бойното командване на Народноосвободителната армия на КНР (НОАК) Ши И, цитиран от Avia.pro. Според него в ученията са ангажирани няколко вида войски, включително сухопътни подразделения, ракетни сили, военноморски флот и авиация. Основната цел на маневрите, както подчерта представителят на командването, е отработването на действия за установяване на комплексен контрол над региона, както и блокирането на ключови транспортни маршрути и стратегически важни райони около острова.
Изявлението на китайската страна идва на фона на продължаващото напрежение в отношенията между Пекин и Тайпе, което отново привлече вниманието на международната общност към ситуацията в Тайванския проток, пише още медията.
Мащабът на ученията свидетелства за сериозните намерения на КНР да демонстрира военната си мощ в този чувствителен регион. Ши И отбеляза, че маневрите са насочени към укрепване на способността на армията да реагира ефективно на потенциални заплахи и да гарантира националната сигурност. Въпреки че конкретни детайли, като числеността на ангажираните сили или продължителността на ученията, не се разкриват официално, подобни действия традиционно се възприемат като сигнал към Тайван и неговите съюзници – преди всичко Съединените щати – за готовността на Китай да защитава териториалните си претенции.
Ситуацията около Тайван остава една от ключовите точки на напрежение в Източна Азия. Китай смята острова за неразделна част от своята територия и неведнъж е заявявал намерението си да го върне под контрола на Пекин, включително с военни средства, ако се наложи. От своя страна, властите на Тайван настояват за запазване на фактическата си независимост и активно развиват военното си сътрудничество със западните партньори, което предизвиква остра реакция от страна на КНР.
Актуалните данни към 1 април 2025 г. потвърждават, че настоящите учения са част от по-широка кампания за засилване на военното присъствие на Китай в региона. Според съобщения, публикувани в китайските държавни медии, в маневрите участва самолетоносачът „Шандун“, както и значителен брой военни кораби и самолети. Южнокорейски и японски източници съобщават, че през последните месеци КНР увеличава честотата на подобни операции, като това се свързва с изострящата се геополитическа конкуренция. В частност, в началото на 2025 г. Пекин проведе серия изпитания на нови ракетни системи, способни да поразяват цели на значителни разстояния, което се възприема като опит за укрепване на позициите си в потенциален конфликт.
Реакцията на Тайван на ученията беше очаквано остра. Министерството на отбраната на острова обяви, че въоръжените му сили са приведени в повишена бойна готовност и че е започнат мониторинг на действията на китайската армия. Тайпе също така призова международната общност да обърне внимание на „провокационните стъпки“ на Пекин, които, според местните власти, застрашават стабилността в региона. Съединените щати, които традиционно подкрепят Тайван във военната сфера, засега не са направили официални изявления, но анализатори предполагат, че Вашингтон може да засили патрулирането в Тайванския проток в отговор на действията на КНР.
Експертите отбелязват, че настоящите маневри може да са свързани не само с външнополитическите амбиции на Китай, но и с вътрешнополитическите му приоритети. Поддържането на имиджа на силна държава остава важна задача за ръководството на КНР в условията на икономически предизвикателства и нарастваща конкуренция със Запада, пише още Avia.pro.
Global Times допълва, че военни експерти са отбелязали, че маневрите са ясно насочени срещу властите на Лай Цин-дъ и сепаратистките сили, подкрепящи „независимостта на Тайван“. Те заявиха, че операцията е легитимна и необходима мярка за решителна защита на националния суверенитет, единството и териториалната цялост на Китай.
Говорителят на командването Ши И ясно заяви, че ученията са насочени срещу властите на Лай Цин-дъ и сепаратистките сили, подкрепящи независимостта на Тайван, каза професор Джан Чъ от Националния университет по отбрана пред Global Times.
Откакто зае поста, Лай Цин-дъ е въвел политики на „зелен терор“ на острова, умишлено подкопава стабилността в Тайванския проток, прокарва нова версия на така наречената „теория за две държави“ и упорито следва сепаратисткия дневен ред. Той многократно е правил открити сепаратистки изявления и погрешно е наричал континентален Китай „външна враждебна сила“, посочи Джан.
„Подобна реторика е не само по-заблуждаваща, но и по-опасна, тъй като създава сериозни скрити рискове от война в Тайванския проток и тласка Тайван към опасна ситуация на военен конфликт. В крайна сметка, това ще доведе до страдания за хората на острова. Лай несъмнено е провокатор, създател на заплахи и подстрекател към война“, заяви Джан.
Според него обединението на Китай е неизбежно и представлява историческа тенденция, която никой не може да спре. Бъдещето и съдбата на Тайван са в националното обединение, а благосъстоянието на тайванските сънародници зависи от мира в Тайванския проток и националното възраждане, пише още Global Times.
Може да подкрепите КритичноБГ тук:
Последвайте нашия канал в социалната мрежа Телеграм: КритичноБГ