Начало Vox populi Един плик за писма и една бучка сирене, моля

Един плик за писма и една бучка сирене, моля

Автор: Мариян Иванов

от kritichno.e

Представете си следната картинка. Влизате в кварталния пощенски клон, за да си вземете пенсията и да си платите водата. Отстрани усмихната жена реже на порции прясното агнешко, докарано от близката ферма, а нейна колежка измива марулките, току-що набрани от градинката на Бай Кольо. Взимате си плик за писма (защото имате романтични наклонности), записвате се за хляб за утре и излизате от пощата щастливи и усмихнати, защото хем купувате качествена българска продукция, хем подпомагате малкия български производител.
Ако си представяте тази картинка, вие или сте болен утопист и мечтател, или взимате забранени субстанции, или сте народен представител, който е внесъл законопроект в тази насока.
Какво всъщност предлагат от ДПС на Пеевски, без Пеевски (не се е подписал като вносител)?
Да се създаде държавно дружество, с капитал от 10 млн. лв., което да осъществява „чрез вериги от магазини търговия с хранителни и други продукти от първа необходимост приоритетно от български производители с търговска надценка до 10%“.
Впоследствие, в мотивите към законопроекта се уточнява, че става въпрос за създаване на държавна верига от магазини, за да се борим със спекулата, да помагаме на хората и от най-отдалечените места, да подпомагаме потребителите, ще наемаме безработни и всякакви други красиви обещания, които някои биха нарекли популизъм.
Интересното е, че пощенски клонове не се споменават. Но по тази тема–след малко.
Идеята държавата да се включи директно в пазара на хранителни стоки, като търговец, звучи (може би) като нелогична, защото пазарът е свободен, демократичен и сам определя правилата си. Някъде, но не у нас. Тази идея, за съжаление, е директно признание, че държавните органи не могат (или не искат) да контролират ценообразуването, надценката и картелните споразумения (те са като живота на Марс – всеки е чувал за него, но никой не го е виждал). Подобен проблем обаче се решава не с контрол на цените, а със стимулиране на производителите и увеличаване на възможностите за съкращаване на връзката производител – краен клиент. Хървати, например, се оплакваха, че при въвеждане на ценовия таван просто производители са намалили количеството на продукта.

Национален бойкот срещу високите цени в Хърватия след еврозоната: гражданите се надигат срещу инфлацията

Но връщайки се на темата за българската продукция, редно е да помислим и с каква продукция ще се захранват тези вериги от държавни магазини. От години зеленчукопроизводители алармират, че те произвеждат минимални количества, които не биха могли да захранят пазара. Подобни тези можете да чуете и от други браншови организации.
Една любопитна отметка – ресорното министерство във Франция се нарича Министерство на земеделието и продоволствената суверенност. У нас имаме само министерство и земеделие. Продоволствена суверенност тук всяка оставете.
Което оставя редица въпроси без отговор – как ще се осигурява тази българска продукция в тези вериги; кой и как ще я доставя, за да се гарантира този минимален процент печалба; колко ще са разходите по разкриване, заплати, осигуровки, режийни и т.н.? Освен, разбира се, ако нямате готова верига хранителни магазини в цялата страна, която би могла да поеме тази търговия. Евентуално.
И тук идва аналогията с държавните бензиностанции. Кога за последен път заредихте там и колко ви излезе? Защо я правим тази аналогия? Защото в предложението на депутатите отговорността за функционирането на бъдещото предприятие е прехвърлена на Министерския съвет. Без бизнес-план, стратегия и каквото и да е. И съвсем логично може да последва съдбата на държавните бензиностанции.

Делян Пеевски

Делян Пеевски

На финала се връщаме към началото на тази история. Идеята пощите да поемат тази търговия, беше лансирана от Делян Пеевски, цитиран от различни медии, защото пощи имало навсякъде. Пощи, разбира се, няма навсякъде, но дори и съществуващите клонове не отговарят и едва ли биха могли да бъдат пригодени към строгите изисквания, въведени в нашето законодателство относно продажбата на храни.
Затова тази история в началото си остава само история. Поне докато не бъде гласувана и не стане част от бюджета. Но тогава ви гарантирам, че няма да изглежда по този начин.

Може да подкрепите КритичноБГ тук:

Дарения

Последвайте нашия канал в социалната мрежа Телеграм: КритичноБГ 

Други новини