Начало Политика Проблемът на САЩ е, че техните ядрени оръжия и носители са безвъзвратно остарели. Какво е положението в Русия?

Проблемът на САЩ е, че техните ядрени оръжия и носители са безвъзвратно остарели. Какво е положението в Русия?

от kritichno.a
ядрена бомба, взрив, ядрена гъба

Проблемът на САЩ е, че техните ядрени оръжия и носители са безвъзвратно остарели: Западните медии рядко обръщат внимание на този въпрос, но руски експерти от години посочват, че ядрените сили на САЩ са в критично състояние. Американските ядрени бомби се нуждаят от модернизация, а в повечето категории на стратегическите оръжия Вашингтон изостава както от Русия, така и в някои аспекти от Китай, пише Томас Рьопер.

Балистична ракета "Сентинел", илюстративно изображение

Една от причините администрацията на Доналд Тръмп внезапно да прояви интерес към преговори за нов договор, който да замести изтичащия след година NEW START, е именно фактът, че ядрените сили на САЩ са технологично остарели.

Една от причините администрацията на Доналд Тръмп внезапно да прояви интерес към преговори за нов договор, който да замести изтичащия след година NEW START (договор за ограничаване на стратегическите ядрени оръжия), е именно фактът, че ядрените сили на САЩ са технологично остарели.

Единственото изключение са ядрените стратегически бомбардировачи, но при междуконтиненталните балистични ракети (ICBM) американците все още разчитат на Minuteman III, която е в експлоатация от 1970 г. За разлика от това, Русия и Китай вече внедриха нови високотехнологични междуконтинентални ракети, включително хиперзвукови варианти. Друго сериозно предизвикателство за САЩ е състоянието на самите ядрени бойни глави, които също са морално и технически остарели.

Към момента САЩ изостават значително в сферата на ядрените оръжия и Пентагонът настоява за колосални суми за модернизацията на своя ядрен арсенал. За тази цел се планират разходи от над 1,5 трилиона долара.

Западните медии почти не отразяват този проблем, тъй като поддържат мита, че американските въоръжени сили са най-модерните в света. Информация за състоянието на ядрените оръжия на САЩ може да се намери предимно в специализирани източници, докато масовите медии избягват темата. Дори Wikipedia има само кратка статия на английски за американската програма за модернизация на ядрените оръжия, а в други езици темата почти не се споменава.

Ракети "Орешник"

В продължение на десетилетия САЩ разчитаха на развитието на скъпоструващи системи за противоракетна отбрана, които обаче загубиха значението си с появата на руските хиперзвукови ракети. На снимката: ракети „Орешник“

В Русия този въпрос е обект на активна дискусия от години и това вероятно е една от основните причини Вашингтон внезапно да прояви интерес към контрол върху ядреното въоръжение. В продължение на десетилетия САЩ разчитаха на развитието на скъпоструващи системи за противоракетна отбрана, които обаче загубиха значението си с появата на руските хиперзвукови ракети.

Орешник

Пример за неефективността на западните противоракетни системи е предизвикателството, което руският президент Владимир Путин отправи към САЩ след първия тест на ракетната система „Орешник“.

Пример за неефективността на западните противоракетни системи е предизвикателството, което руският президент Владимир Путин отправи към САЩ след първия тест на ракетната система „Орешник“. Той предложи на Вашингтон да посочи цел в Киев, която да бъде защитена с всички налични средства за противовъздушна отбрана, докато Русия ще изстреля по нея „Орешник“ в предварително обявен момент. По този начин трябваше да се докаже, че ракетата е неуловима за западните отбранителни системи. САЩ не отговориха на предложението, което беше логично от една страна, но от друга – това беше пропусната възможност да се събере ценна информация за новото руско оръжие.

Състоянието на ядрените сили на водещите световни държави беше анализирано в статия, публикувана в руската агенция ТАСС от експерта Александър Михайлов.

Светът на ядрен кръстопът
Според кандидата за първи заместник-министър на отбраната на САЩ Стивън Файнберг, който говори пред комисията по въоръжените сили на американския Конгрес, модернизацията на ядрените оръжия и развитието на хиперзвуковите технологии са основни приоритети на Вашингтон.

Междуконтинентални балистични ракети (ICBM)
САЩ сериозно изостават от Русия по отношение на стратегическите ядрени оръжия. Докато Вашингтон продължава да разработва нови тактически ядрени бойни глави и увеличава бюджета за подобни проекти, стратегическите ядрени сили остават в застой.

Според експерти, Русия е модернизирала 95% от своя стратегически ядрен арсенал, докато САЩ са достигнали само 45% обновяване.

Според експерти, Русия е модернизирала 95% от своя стратегически ядрен арсенал, докато САЩ са достигнали само 45% обновяване. В момента Вашингтон все още обсъжда програмата за създаване на нова междуконтинентална балистична ракета (Sentinel), която трябва да замени Minuteman III, но това вероятно ще се случи не по-рано от 2030-2035 г. и бъдещето на проекта остава неясно.

Кинжал

За разлика от това, Русия вече разполага с най-малко две хиперзвукови ракети – „Циркон“ и „Кинжал“, както и стратегическата система „Авангард“. На снимката: Хиперзвукова ракета „Кинжал“

За разлика от това, Русия вече разполага с най-малко две хиперзвукови ракети – „Циркон“ и „Кинжал“, както и стратегическата система „Авангард“. Освен това, наскоро беше демонстрирана и системата „Орешник“, която в конвенционален вариант може да нанесе огромни поражения, използвайки шест бойни глави.

Ядрени подводници

Руска ядрена подводница

Друг ключов елемент от ядрената триада са атомните подводници. Русия активно изгражда и въвежда в експлоатация нови подводници от клас „Борей-А“, които са въоръжени с 16 балистични ракети „Булава“.

Друг ключов елемент от ядрената триада са атомните подводници. Русия активно изгражда и въвежда в експлоатация нови подводници от клас „Борей-А“, които са въоръжени с 16 балистични ракети „Булава“. В момента руският флот разполага със седем такива подводници, а още три са в различни етапи на производство и се очаква да влязат в строя до 2028 г. В същото време САЩ изпитват сериозни затруднения със завършването на своите нови подводници.

Въздушна компонента
Въпреки общото изоставане, САЩ остават водещи в областта на стратегическите бомбардировачи, като разработват нови модели. В останалите компоненти на ядрената триада обаче изоставането е значително.

Перспективи за нов ядрен договор
Светът се намира на критичен етап по отношение на ядреното разоръжаване. Договорите START-2 и NEW START определяха количествените ограничения на ядрените арсенали на Русия и САЩ, но сега NEW START практически не съществува, а нов договор (START-4) не е подписан. Не е ясно доколко Вашингтон, Москва и Пекин са готови да се споразумеят за ново глобално споразумение.

Знамето на Китай

Един от ключовите въпроси е включването на Китай в бъдещ ядрен договор, тъй като Пекин вече разполага с третия по големина ядрен арсенал в света.

Един от ключовите въпроси е включването на Китай в бъдещ ядрен договор, тъй като Пекин вече разполага с третия по големина ядрен арсенал в света. За успешното постигане на ново споразумение ще са необходими значителни инвестиции от страна на САЩ за модернизацията на техните ядрени сили, което може да се окаже решаващо за глобалния стратегически баланс.

Може да подкрепите КритичноБГ тук:

Дарения

Последвайте нашия канал в социалната мрежа Телеграм: КритичноБГ 

Други новини